Stres u kota - jak go zmniejszyć? Objawy i skutki

Stres u kota - jak go zmniejszyć? Objawy i skutki

Stres – podobnie jak u ludzi – stanowi u kotów naturalną reakcję na różne bodźce zewnętrzne. O ile pojawia się ona sporadycznie i tylko w wyniku określonych czynników, nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Problem pojawia się jednak szczególnie wtedy, gdy u kota występuje przewlekły stres, niepokój i strach przed rzeczami, które normalnie nie powinny go wywoływać. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na to, jak zmniejszyć stres u kota, a także kluczowe informacje na temat jego objawów i możliwych powikłań.

Co może wywoływać stres u kota?

Pomimo tego, że koty to bardzo odporne i wytrzymałe zwierzęta, wcale nie potrzeba wiele, aby wyprowadzić je z równowagi psychicznej – zwłaszcza jeśli w pierwszych tygodniach swojego życia doświadczyły nieprzyjemnych sytuacji. Koci stres najczęściej jest spowodowany przeprowadzką, obecnością nieznanej osoby lub zmianą w codziennej rutynie. Stresogennych czynników może być jednak znacznie więcej: napięcie u Twojego pupila może wywoływać między innymi podróż, samotność, brak przestrzeni, agresja ze strony człowieka lub zwierzęcia, choroba, uraz czy hałas. Jednym z powodów jest także śmierć zwierzęcia, z którym kot był do tej pory bardzo związany. Niektóre z tych czynników można łatwo wyeliminować, z kolei na inne zupełnie nie mamy wpływu. Co zrobić w takiej sytuacji? Niekiedy najlepszym wyborem będzie wizyta u weterynarza lub behawiorysty, który wdroży odpowiednie leczenie; możemy także postarać się wesprzeć kota w trudnych chwilach na własną rękę.

Stres u kota – objawy

Koty to dość enigmatyczne zwierzęta – wielu właścicieli ma duży problem z odczytywaniem ich emocji. Czasami z pozoru błahe zachowania mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. To samo dotyczy silnego stresu u kota. Objawy, jakie mogą mu towarzyszyć, bywają bardzo zróżnicowane; w dużej mierze zależą one od charakteru zwierzęcia, jego wieku, stanu zdrowia oraz stylu życia.

Wśród najczęściej spotykanych symptomów, które świadczą o tym, że kot zmaga się ze stresem, znajduje się izolacja, chowanie się w ciasnych miejscach, zmęczenie i brak ochoty na wspólną zabawę. Do tego należy zwrócić uwagę na zmiany w codziennych nawykach, odchylanie uszu do tyłu, rozszerzone źrenice, zesztywnienie ciała i ogólne napięcie. Kolejne zachowania, które mogą budzić obawy, to intensywne ocieranie się o przypadkowe miejsca, nadmierne wylizywanie futra, drżenie ciała, ślinotok, spocone opuszki oraz wzmożone wypadanie sierści. Wystąpienie co najmniej kilku z wymienionych objawów – a zwłaszcza utrzymywanie się ich przez długi czas – powinno wzbudzić naszą czujność. Najlepszym rozwiązaniem sytuacji będzie wizyta u weterynarza.

Stres u kota – skutki

Skutki przewlekłego stresu u kotów mogą być bardzo poważne. Napięcie negatywnie wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne – dokładnie tak samo, jak u ludzi. Zaniedbanie problemu długotrwałego stresu u zwierzęcia może prowadzić do znacznego osłabienia organizmu, podwyższenia progów reakcji na poszczególne bodźce, pojawienia się zaburzeń w cyklu snu, łysienia psychogennego czy rozwoju chorób skóry. Wśród dolegliwości, które często pojawiają się u kotów na skutek długotrwałego stresu, znajduje się także idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie jelita grubego czy nieżyt żołądka. Napięcie stanowi również czynnik sprzyjający rozwojowi dermatozy, otyłości oraz chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, a nawet różnego rodzaju alergie.

Stres u kota a choroby i leczenie

Ryzyko pojawienia się różnych chorób to jeden z najważniejszych czynników, przez który należy jak najskuteczniej zwalczyć stres u kota. Leczenie tej dolegliwości w dużej mierze zależy od czynnika, który wywołuje tak duże napięcie u zwierzęcia. Kluczowa jest więc odpowiednia diagnoza i możliwie szybkie znalezienie przyczyny. W leczeniu kota z zaburzeniami lękowymi najczęściej stosuje się terapię behawioralną, która powinna być przeprowadzana pod okiem doświadczonego behawiorysty lub lekarza weterynarii. W pierwszej kolejności należy wykonać szereg badań, dzięki którym możliwe będzie wykluczenie problemów o podłożu fizycznym. Terapia behawioralna obejmuje przede wszystkim działania, które mają na celu ustabilizowanie nastroju kota i zapewnienie mu równowagi hormonalnej.

Jak zmniejszyć stres u kota domowymi sposobami?

Skuteczne wyeliminowanie napięcia u zwierzęcia leży przede wszystkim po stronie specjalistów. Mimo tego wiele osób zastanawia się, jak zmniejszyć stres u kota domowymi sposobami lub wspomóc leczenie. Tutaj kluczowe jest głównie zapewnienie kotu spokoju i odizolowanie go od innych bodźców. Warto przygotować liczne kryjówki, na przykład w postaci pudełek lub starych kartonów. Niezbędna jest również odpowiednia liczba zabawek oraz wygodne miejsce do spania. Każdy właściciel kota powinien wyposażyć go w przytulne legowisko czy zapas ulubionych przysmaków. Niektóre osobniki będą potrzebować też większej ilości naszej uwagi. Należy więc zadbać o wspólne spędzanie czasu – w ten sposób będziemy mogli choć trochę poprawić samopoczucie swojego kota.

FAQ

Długotrwały stres może prowadzić do osłabienia organizmu, a tym samym do wielu poważnych chorób. Należą do nich m.in. zapalenie pęcherza, nieżyt żołądka czy zaburzenia w cyklu snu.

Choroby wywoływane przez stres są dość trudne do wyleczenia, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Z tego względu kluczowe jest wczesne zidentyfikowanie problemu.

W leczeniu nadmiernego stresu u kota odpowiednia dieta odgrywa bardzo dużą rolę. Należy postawić na pełnowartościową karmę oraz smaczne przysmaki.