Jak ochłodzić kota w upalne dni?

Jak ochłodzić kota w upalne dni?

Chyba mało jest osób w naszym kraju, które uwielbiają upały, a także takich, które bardzo dobrze czują się w czasie gorących dni. Nasze organizmy przystosowały się do klimatu umiarkowanego, dlatego tego typu anomalie nie są przez nas dobrze tolerowane. Należy jednak pamiętać o tym, że nie tylko ludziom doskwierają bardzo wysokie temperatury. Problem z upałami dotyczy również naszych pupilów. Dlatego, jeżeli opiekujesz się kotem, to na pewno dobrze jest dowiedzieć się, jak ochłodzić kota w upały.

Z tego artykułu dowiesz się:

Chłodzenie kota w upały – dlaczego to jest takie ważne?

Może wydaje Ci się, że chłodzenie kota w upały nie jest w ogóle konieczne. Oczywiście zwierzę posiada właściwości termoregulacyjne, jednak nie możesz zapominać o tym, że nie tylko ludzie źle znoszą anomalie pogodowe, które objawiają się bardzo wysoką temperaturą powietrza. W związku z tym powinieneś wiedzieć, jak ochłodzić kota w upały. Kot samodzielnie próbuje się schłodzić, jeżeli jest mu za gorąco. W takiej sytuacji szuka zimnych miejsc, w których mógłby się wylegiwać. Ponadto zwierzę to poci się tylko w określonych miejscach na swoim ciele. Do takich miejsc zaliczają się poduszki łap, nos oraz uszy. Jeżeli nie zadbasz o pomoc w chłodzeniu kota w upały, może pojawić się ryzyko udaru cieplnego. Na przegrzanie narażone są szczególnie koty chore oraz w sędziwym wieku. Objawy udaru cieplnego możesz dostrzec, jeżeli Twój kot nie może znaleźć sobie miejsca, zaczyna się intensywnie pocić, zaczyna ziać jak pies czy też mocno się ślini i intensywnie myje językiem sierść. Jeżeli takie symptomy zostaną przez Ciebie zbagatelizowane, może dojść do udaru, który objawia się między innymi omdleniami, wymiotami, biegunką, problemem z poruszaniem się, dyszeniem, bezwiednym wypróżnianiem się czy też mocno zaróżowionym językiem.

Co zrobić w przypadku udaru cieplnego u kota?

Jeżeli zauważysz chociaż jeden z niepokojących objawów przegrzania lub wystąpienia udaru u kota, niezwłocznie udaj się do weterynarza. Postaraj się jeszcze schładzać ciało zwierzęcia. Jednak nie możesz robić tego zbyt gwałtownie, ponieważ istnieje ryzyko szoku termicznego. Dlatego schładzanie powinno odbywać się stopniowo aż do momentu ustąpienia objawów lub uzyskania pomocy ze strony weterynarza. Najlepiej jest dać kotu pić, przenieść go w chłodniejsze miejsce czy też owinąć go wilgotnym ręcznikiem, po czym wysuszyć go powietrzem z suszarki. Ważne jest jednak, by to nie było ciepłe powietrze. Ważne jest również zapewnienie mu odpowiednich warunków podczas dojazdu do lecznicy. Tak, aby kot miał zapewnioną wentylację oraz temperaturę niższą niż temperatura powietrza. Udając się do weterynarza, należy jak najszybciej poinformować go o swoich podejrzeniach.

Jak schłodzić kota w upalne dni?

Chcesz się dowiedzieć, jak schłodzić kota w upalne dni? Okazuje się, że proponowane rozwiązania nie są wcale trudne do wykonania, a mogą ochronić Twojego pupila przed przegrzaniem. Pierwszą rzeczą, o której powinieneś pamiętać, jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak schłodzić kota w upały, jest odpowiednia prewencja. Tak jak w przypadku ludzi, również Twój kot nie powinien być wystawiony na działanie wysokich temperatur. Dlatego nie należy wyprowadzać go na spacer w czasie upałów ani tym bardziej przetrzymywać go w nagrzanej wolierze. Natomiast w czasie upalnych dni należy mu zapewnić dostęp do zacienionego oraz chłodnego miejsca.

Jeżeli w mieszkaniu lub w cieniu w ogrodzie jest bardzo gorąco, trzeba dowiedzieć się, jak ochłodzić kota w upały, stosując proste rozwiązania. Jednym z nich jest zadbanie o to, aby w swoim legowisku kot miał chłodny ręcznik. Doskonale sprawdzi się również specjalna mata chłodząca, która zapewni Twojemu pupilowi obniżenie temperatury ciała. Kolejnym pomysłem, z którego możesz skorzystać, starając się ochłodzić kota w upalne dni, jest podawanie zwierzęciu dużej ilości wody. Dobrze jest zadbać, aby w miseczce na wodę umieścić kilka kostek lodu. Jednak pamiętajmy o tym, aby woda była zimna, ale nie zmrożona. Identycznie jest w przypadku karmy. Dobrze jest ją przed podaniem nieco schłodzić. Tutaj także pamiętaj o tym, aby pod żadnym pozorem nie dawać zamrożonego jedzenia. Kot w ten sposób nie tylko mógłby doznać szoku termicznego, ale po prostu się rozchorować.

Jak ochłodzić kota w upały – czego nie należy robić?

Wiedząc już, jak schłodzić kota w upały, nie możesz zapominać również o tym, aby sprawdzić, w jaki sposób nie zrobić mu większej krzywdy. Ponieważ nieprawidłowe chłodzenie kota w upały może nie tylko przynieść odwrotny skutek, ale także zaszkodzić pupilowi. Pod żadnym pozorem nie strzyż ani nie gól sierści kota. Wbrew pozorom to właśnie ona między innymi odpowiada za izolację cieplną i chroni przed poparzeniami promieniami słonecznymi. Dlatego jakikolwiek pomysł, aby przyciąć chociaż fragment włosów, naprawdę nie jest dobry. Kolejnym pomysłem, który nie jest zalecany, a możemy go znaleźć, gdy poszukujemy informacji o tym, jak schłodzić kota w upalne dni, jest przemycie opuszków pod łapami alkoholem. Nie zapominajmy o tym, koty często liżą swoje łapy, zatem kontakt zwierzęcia z alkoholem może mieć negatywne skutki. Jest to sposób powodujący bardzo szybkie ochłodzenie.To, w jaki sposób możesz pomóc swojemu pupilowi, to przede wszystkim wyczesanie kołtunów. Kolejnym złym sposobem, na to jak ochłodzić kota w upały, jest diametralne obniżenie jego temperatury. Dlatego nie wrzucaj kota do zimnej wody, nie okładaj go bezpośrednio kostkami lodu, a także nie podawaj zmrożonej wody oraz zamrożonego jedzenia. Możesz wówczas doprowadzić do szoku termicznego, który może skończyć się dla kota tragicznie. Teraz gdy już wiesz, jak schłodzić kota w upały, możesz odpowiednio przygotować swoje zwierzę na niesprzyjającą aurę. Najważniejsze jest również to, aby swojemu pupilowi zapewnić dużo spokoju w tym czasie, a także bacznie go obserwować, czy nie doszło do przegrzania.