Podłoża naturalne do akwarium
Podłoża akwarystyczne pełnią w zbiorniku słodkowodnym wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim odgrywają rolę estetyczną. Jednak należy pamiętać, że stanowią również środowisko dla ryb i roślin, w związku z czym wybierając je, należy zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. W naszej ofercie znajdziesz różne rodzaje podłoży. W tej kategorii proponujemy podłoża naturalne takie jak piasek kwarcowy, żwir bazaltowy, dolomitowy, kwarcowy oraz wielobarwny. Poznaj każdy z tych rodzajów i zdecyduj, który z nich będzie najlepszym rozwiązaniem do Twojego akwarium.
Piasek kwarcowy
Podłoża do akwarium to bogata gama propozycji. Jedną z nich jest piasek kwarcowy polecany do akwariów, w których ryby żyją w okolicy dna. Jest wyjątkowo delikatny, w związku z czym nie powoduje uszkodzeń skóry. Luźna skała osadowa złożona z pojedynczych ziaren kwarcowych o granulacji 0,05-1,5 mm nie rani ryb, gdyż ma zaokrąglone krawędzie. Ponadto nie ma wpływu na parametry wody. Tego typu podłoża do akwarium są łatwe do utrzymania w czystości. Żadne odpady nie przedostają się w głąb ziaren.
Żwir bazaltowy
Żwir bazaltowy to z kolei idealny wybór do akwariów z płochliwymi rybami, lubiącymi ciemne podłoża. W naszym sklepie oferujemy żwir bazaltowy dokładnie wypłukany i wolny od zanieczyszczeń. Warto podkreślić, że bazalt jest skałą pochodzenia wulkanicznego. Dla potrzeb akwarystycznych jest ona rozdrabniana. Występuje w czarnym kolorze i zwykle ma ostre krawędzie, dlatego nie nadaje się do akwarium, w którym żyją ryby denne. Porowata struktura tego podłoża sprzyja namnażanie się pożytecznych bakterii.
Żwir dolomitowy
Kolejnym produktem, który proponujemy w kategorii podłoża naturalne, jest żwir dolomitowy. Przeznaczony jest do akwariów z rybami lubiącymi twardą i zasadową wodę. Dolomit to skała węglanowa składająca się prawie w 100% z węglanu wapnia. Żwir dolomitowy ma białą bądź żółtą barwę. Wybierając ten rodzaj podłoża dla ryb dennych, warto zwrócić uwagę, jak został on rozdrobniony. Często może mieć ostre krawędzie, ale w dużej mierze zależy to od sposobu kruszenia.
Zasady doboru podłoża akwarystycznego
Aby wybrać odpowiednie podłoże do akwarium należy wziąć pod uwagę typ zbiornika, jaki będziesz zakładać. Możesz zdecydować się na akwarium z roślinami, biotopowe, z rybami itp. Wybór rodzaju zbiornika pomoże Ci ustalić, czy potrzebne będzie miękkie podłoże na przykład w przypadku ryb dennych, czy podłoże naturalne dla roślin. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią granulację. Zbyt mała sprzyja powstawaniu stref beztlenowych, co jest powodem gnicia korzeni roślin. Ważna jest także porowatość podłoża. Im większa, tym więcej możliwości do rozwoju pożytecznych bakterii. Pamiętaj, że podłoża naturalne to najlepszy wybór. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, zapoznaj się z artykułami dostępnymi na blogu AquaelZoo. Możesz także skontaktować się z naszymi doświadczonymi doradcami. Zapraszamy do kontaktu i składania zamówień!
FAQ
Najpopularniejszy jest żwirek, który jest chętnie stosowany zarówno przez doświadczonych właścicieli akwarium, jak i przez początkujących amatorów. W tego typu podłożu większość roślin dobrze się zakorzenia – zwłaszcza przy żwirze o granulacji od 1 do 3 mm. Pamiętaj jednak, że wybór rodzaju podłoża powinien być zależny od gatunków ryb oraz roślin, które zamierzasz hodować. Musisz wiedzieć, że podłoże to nie tylko walory estetyczne, ale również grunt dla Twoich roślin oraz miejsce, w którym zakopują się ryby.
Tak naprawdę nie ma dobrej odpowiedzi – wybór podłoża zależy od rodzaju gatunków ryb oraz roślin, jakie zamierzasz hodować w swoim akwarium. Akwaryści najczęściej wybierają żwirek, który jest dostępny w różnych granulacjach. Warto także rozważyć zakup piasku, którego drobne ziarenka skutecznie utrzymują rośliny w podłożu, oraz grysu, czyli luźnych naturalnych skał osadowych, które powstają przez mechaniczne rozdrobnienie. Dla lepszego rozwoju roślin zastanów się również nad podłożem aktywnym, które pomaga w pierwszej fazie rozwoju roślin. W naszej ofercie znajdziesz różne podłoża naturalne cenione przez akwarystów.
Przy wyborze podłoża do akwarium o pojemności 200 l musisz nie tylko znać listę gatunków ryb i roślin, które zamierzasz hodować. Ważne jest również rozplanowanie światła, wspomaganie carbonem oraz odpowiednie podłoże. Wielu hodowców decyduje się na różnego typu ziemię, którą wzbogacają wspomagaczami typu kulki gliniano-torfowe i keramzyty. Całość należy zamknąć warstwą bazaltu lub warstwą żwiru. Pamiętaj o regularnym nawożeniu oraz czyszczeniu podłoża, które z czasem się zużywa i wyjaławia.
Dobre podłoże do akwarium powinno odpowiadać roślinom, a także pełnić funkcję naturalnego siedliska dla ryb – część gatunków ma tendencję do zakopywania się lub wylegiwania na samym dnie. Pamiętaj, że podłoże w akwarium nie musi być idealnie wypoziomowane. Ważne, żeby nie kaleczyło ryb oraz pozwoliło z łatwością ukorzeniać się roślinom. Jeżeli Twój poziom umiejętności dekorowania akwarium jest już znacznie wyższy, to warto poeksperymentować. W akwarium możesz stworzyć pagórki lub dołki, które będą świetnym schronieniem dla mieszkańców akwarium.
Na blogu
Wybór odpowiedniej karmy dla psa to kluczowa decyzja, która wpływa na zdrowie, samopoczucie i energię naszego pupila. W sklepie zoologicznym AquaelZoo.pl znajdziesz szeroką gamę karm dla psów, w tym karmy suche, mokre i dietę BARF. W tym przewodniku przedstawimy zalety, wady oraz różnice między tymi trzema głównymi rodzajami karmy, aby pomóc Ci w wyborze najlepszej opcji dla Twojego czworonożnego przyjaciela.
Koty to wyjątkowe stworzenia o specyficznych potrzebach żywieniowych, dlatego wybór odpowiedniej karmy ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia i samopoczucia. W sklepach zoologicznych dostępne są trzy główne rodzaje karmy: sucha, mokra i dieta BARF. Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety, wady oraz odpowiada na inne potrzeby żywieniowe. Poniżej przedstawiamy przewodnik po różnych rodzajach karmy dla kotów, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twojego pupila.
Akwaria biotopowe stają się coraz bardziej popularne wśród akwarystów, którzy chcą stworzyć naturalne środowisko dla swoich ryb i roślin. Ale czym dokładnie jest akwarium biotopowe, jakie są jego zalety i jak je stworzyć? W tym artykule omówimy wszystkie te kwestie, aby pomóc Ci zbudować zdrowy ekosystem, który naśladuje naturalne środowisko.