Sterylizatory do akwarium


Pokazano 1-8 z 8 pozycji

Sterylizatory akwariowe to niezbędne wyposażenie w przypadku pojawienia się pasożytów i glonów w akwarium. Urządzenia te likwidują szkodliwe dla ryb bakterie, wirusy, pasożyty oraz fitoplankton odpowiedzialny za zmętnienie wody. Dzięki działaniu sterylizatora woda w akwarium pozostaje cały czas czysta i klarowna, z kolei żyjące w niej ryby i rośliny mają zapewnione komfortowe i zdrowe otoczenie. Sterylizatory do akwarium to nic innego, jak specjalnie zaprojektowane lampy UV o różnej mocy, którą należy dopasować do pojemności akwarium.

Na czym polega działanie sterylizatora akwariowego?

Aby zrozumieć, na czym polega działanie sterylizatora akwariowego, warto wiedzieć, czym jest promieniowanie UV odpowiedzialne z usuwanie pasożytów. UV to ultrafiolet, czyli promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal od 10 do 400 nm. W przypadku akwarystyki najbardziej interesuje nas jeden z rodzajów UV – promieniowanie UV-C mające właściwości bakteriobójcze i dezynfekcyjne. Ciekawostką jest, że na dużą skalę fale elektromagnetyczne UV-C wykorzystywane są w stacjach oczyszczania wody, a nawet szpitalach czy laboratoriach. Nietrudno domyślić się, że lampy UV stanowią idealne rozwiązanie do sterylizacji wody w akwariach. Dzięki działaniu tych urządzeń woda jest krystalicznie czysta i wolna od niechcianych mikroorganizmów. W AquaelZoo przygotowaliśmy szeroki wybór lamp emitujących promieniowanie UV-C. Mowa tu o wysokiej klasy urządzeniach marki Aquael – krajowego i światowego lidera na rynku akwarystycznym. Sprawdź i wybierz potrzebny Ci model!

Po co stosować sterylizatory akwariowe?

Sterylizatory akwariowe stosuje się głównie w walce z glonami, które powodują zielone zmętnienie wody. Kolejnym wrogiem czystego akwarium są pierwotniaki. Jeśli zadomowią się w zbiorniku, woda zrobi się mlecznobiała. Poważnym zagrożeniem dla ryb akwariowych są chorobotwórcze mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy i grzyby. Lampy UV świetnie radzą sobie z każdym wyżej wymienionym niechcianym gościem akwarium. Przy okazji tematu, jakim są prezentowane na tej stronie urządzenia, warto wspomnieć o przyczynach namnażania się niechcianych mikroorganizmów. Głównym powodem jest zła obsługa akwarium. Mowa tu o przerybieniu zbiornika, zbyt częstej lub za rzadkiej podmianie wody, nieodpowiednim oświetleniu, czy wreszcie braku odpowiedniej filtracji. Niewystarczająca ilość roślin to kolejny z powodów pojawienia się nieproszonych mikroorganizmów. Jeśli w swoim akwarium nie masz problemów z glonami, sterylizator jest zbędnym urządzeniem. Jednak jeśli glony i pasożyty na dobre zadomowiły się w zbiorniku, postaw na jeden z prezentowanych tutaj sterylizatorów. Możesz wybrać sterylizator akwariowy o mocy 5W, model 9W lub 11W.

Na co zwrócić uwagę, kupując sterylizator do akwarium?

Sterylizatory akwariowe to nowoczesne technologicznie urządzenia. Podczas zakupu, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i poszczególne elementy tego sprzętu. Sterylizator odpowiedzialny za usuwanie pasożytów zbudowany jest z żarnika będącego źródłem promieniowania, szkła kwarcowego, z którego wyprodukowany jest klosz i trwałej obudowy. Warto pamiętać, że obudowa powinna być wykonana z najlepszego materiału, bowiem promieniowanie UV-C niszczy nie tylko zarodniki glonów, ale także niskiej jakości tworzywa sztuczne. Kupując sterylizator, zwróć uwagę na łatwość przyłączenia. Wybierz takie urządzenie, które bez problemu podłączysz do systemu filtracyjnego w Twoim akwarium. 

Jak długo powinna pracować lampa UV, aby usunąć zarodniki glonów?

Zastanawiasz się, ile godzin należy świecić lampą UV, aby zlikwidować zarodniki glonów? Czas pracy urządzenia zależy od indywidualnych potrzeb. Zasadą jest, że powinna być ona możliwie najkrótsza. Sterylizator akwariowy to przydatne urządzenie. Jednak oprócz tego, że likwiduje pasożyty, potrafi wyjałowić wodę, pozbawiając ją flory bakteryjnej. W pierwszym tygodniu najbezpieczniej jest świecić lampą UV przez 2 godziny dziennie. Gdy efekty jej działania będą już widoczne, można skrócić czas o pół godziny. Chcesz mieć pewność zakupu dobrej jakości, efektywnego sprzętu do naświetlania akwarium? Skorzystaj z oferty naszego sklepu. Oferujemy markowe sterylizatory akwariowe Aquael – solidny sprzęt, który można wykorzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz akwarium. Masz pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z nami! Chętnie doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie! Zachęcamy również do regularnego zaglądania na stronę naszego bloga, gdzie publikujemy interesujące artykuły na temat hodowli ryb i zwierząt.

Na blogu

Kleszcze tak wysoce przystosowały się do zmian warunków środowiskowych, że możemy mówić praktycznie o całorocznym zagrożeniu. U kleszczy łąkowych mówi się o wiosennych i jesiennych szczytach aktywności. Warto stale przypominać opiekunom zwierząt, że profilaktyka przeciwko tym pasożytom może wręcz uratować ich podopiecznym życie.

Czytaj więcej

Kuweta jest niezbędnym podstawowym akcesorium dla każdego kota. Należy dobrać ją pod kątem wymagań i preferencji pupila, w tym jego rozmiarów. Równie ważny jest żwirek, którym ją napełnimy. Co oferują nam sklepy zoologiczne? Na co zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Filtruj według
Marka
Cena
Filtruj
Aquael Zoo Opinie z ekomi-pl.com