Pokazano 1-30 z 30 pozycji

Planujesz założenie akwarium, ale nie wiesz, od czego zacząć i na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Podstawą w urządzaniu każdego akwarium jest dobór odpowiedniego oświetlenia, które pozwoli zarówno roślinom, jak i rybom oraz innym organizmom na zdrowy, zrównoważony rozwój. Prawidłowe oświetlenie zapewnia także wspaniały efekt wizualny, z którego będziesz mógł być dumny przed swoimi gośćmi. Jeżeli zapewnisz rybom dostęp do właściwie dobranego światła, to bez wątpienia na co dzień będą one miały znacznie lepsze samopoczucie.

Dlaczego oświetlenie akwarium jest tak ważne?

Oświetlenie akwarium jest ważne z kilku przyczyn. Przede wszystkim rośliny znajdujące się w akwarium potrzebują oświetlenia do procesu fotosyntezy - dzięki niemu poziom dwutlenku węgla w wodzie spada. Jeżeli jednak chcesz, aby zjawiska te zachodziły w Twoim zbiorniku wodnym to musisz pamiętać o tym, że każde akwarium ma inne potrzeby - warto więc ocenić, jakie natężenia światła będzie optymalne. Zarówno rośliny, jak i zwierzęta wodne mają różne wymagania_ dlatego,  jeżeli nie do końca samodzielnie potrafisz skompletować zestaw, który pozwoli Ci prowadzić wymarzone akwarium, to zachęcamy Cię do zapoznania się z wysokiej jakości gotowymi zestawami. Z pewnością znajdziesz ten, który będzie odpowiedzią na Twoje oczekiwania.

Jak oświetlać akwarium?

Pamiętaj, że prawidłowe oświetlenie akwarium jest bardzo ważne - właśnie dlatego warto zapoznać się z ogólnymi warunkami oświetlania zbiornika. Pierwsza zasada dotyczy doboru odpowiedniej mocy oświetlenia akwarium. Jeśli jesteś początkującym hobbystą akwarystyki, to może zaskoczyć Cię informacja, że naświetlanie powinno trwać od 8 do 12 godzin na dobę, w zależności od umiejscowienia akwarium i ryb oraz roślin, które się w nim znajdują. Gdy akwarium stoi w ciemnym miejscu, gdzie nie dociera światło słoneczne, to powinieneś wybrać szersze ramy czasowe, jeżeli zaś w ciągu dnia do akwarium wpadają promienie słoneczne, to czas ten można skrócić. Musisz wziąć pod uwagę fakt, że czas ten dobiera się do specyfiki zbiornika, dlatego tak ważna jest zdolność obserwacji i wyciągania odpowiednich wniosków.

Czy warto wybrać oświetlenie LED do akwarium?

Oświetlenie LED w ostatnich latach zyskało na popularności i dzięki temu wkroczyło również do świata akwarystyki, ku uciesze profesjonalistów oraz osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą pasją. Jakie są zalety oświetlenia LED? Na korzyść tego rozwiązania przemawia fakt, że oświetlenie ledowe generuje znacznie mniejsze zużycie prądu. Również żywotność LED jest znacznie większa niż tradycyjnych świetlówek, mogą one działać nawet do kilku lat bez wymiany. Oświetlenie akwarium LED odznacza się także łatwością montażu, niezależnie od tego, jaką pojemność oraz kształt ma dany zbiornik. Jeżeli chcesz wybrać oświetlenie LED idealne dla Twojego zbiornika, zapraszamy Cię do zakładki, w której znajdziesz mnóstwo najróżniejszych propozycji.

FAQ

Oświetlenie w akwarium powinno mieć określoną moc, która będzie dopasowana do pojemności zbiornika, a także potrzeb ryb i roślinności. Musi mieć ono też barwę przyjazną dla wodnych stworzeń. W naszym sklepie znajdziesz profesjonalne oświetlenie do akwarium o różnych barwach, mocy i wielkości. Oferujemy energooszczędne modele do małych, średnich i dużych akwariów. Wybór takiego oświetlenia jest kluczowy, ponieważ w dłuższej perspektywie pozwala na dużą oszczędność środków.

Oświetlenie w akwarium nie powinno świecić się całą dobę. Ryby również potrzebują odpoczynku, a więc regularnego cyklu dnia i nocy. Optymalny czas oświetlania akwarium wynosi od 8 do 12 godzin. Czas ten zależy jednak od rodzaju zbiornika oraz hodowanych w nim ryb i roślin. Jeśli akwarium stoi w nasłonecznionym miejscu, czas oświetlenia będzie krótszy. Odpowiedni czas oświetlania zbiornika jest kluczowy dla zrównoważonego rozwoju stworzeń i ich dobrego samopoczucia, dlatego warto pilnować, aby światła nie było ani za dużo, ani za mało.

Oświetlenie akwarystyczne jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na stworzenie w akwarium odpowiednich warunków do życia roślin, ryb i innych stworzeń wodnych. W przypadku roślin oświetlenie jest niezbędne w procesie fotosyntezy, wskutek którego w wodzie zmniejsza się ilość CO2, a zwiększa O2. Jeśli chodzi o ryby, oświetlenie determinuje ich najważniejsze potrzeby życiowe, jak chociażby spożywanie pokarmu czy tarło. Oświetlenie wyznacza także naturalny cykl dnia i nocy, co umożliwia regularne odbywanie się w akwarium poszczególnych procesów.

Na blogu

Kleszcze tak wysoce przystosowały się do zmian warunków środowiskowych, że możemy mówić praktycznie o całorocznym zagrożeniu. U kleszczy łąkowych mówi się o wiosennych i jesiennych szczytach aktywności. Warto stale przypominać opiekunom zwierząt, że profilaktyka przeciwko tym pasożytom może wręcz uratować ich podopiecznym życie.

Czytaj więcej

Kuweta jest niezbędnym podstawowym akcesorium dla każdego kota. Należy dobrać ją pod kątem wymagań i preferencji pupila, w tym jego rozmiarów. Równie ważny jest żwirek, którym ją napełnimy. Co oferują nam sklepy zoologiczne? Na co zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Filtruj według
Marka
Cena
Filtruj
Aquael Zoo Opinie z ekomi-pl.com