Rodzaje żwirków dla kota - zestawienie najpopularniejszych typów

Rodzaje żwirków dla kota - zestawienie najpopularniejszych typów

Żwirek dla kota występuje w kilku rodzajach, przed zakupem konkretnego warto więc poznać jego właściwości. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, jednocześnie nie wszystkie mogą przypaść do gustu Twojemu pupilowi. Jaki żwirek okaże się najlepszy i jakich akcesoriów potrzebujesz, aby każdego dnia dbać o kuwetę? Wszystkiego dowiesz się poniżej.

Z tego artykułu dowiesz się:

Rodzaje żwirków dla kota

Pierwotnie to piasek zastępował dzisiejszy żwirek w kocich kuwetach. Dziś jednak właściciele tych zwierząt korzystają wyłącznie z opisywanego tutaj produktu. Nic dziwnego, ma o wiele lepsze właściwości od piasku, jednocześnie jest dużo łatwiejszy w wymianie i nie zanieczyszcza tak podłóg w domu czy mieszkaniu. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów żwirków w zależności od jego właściwości, ale i materiału wykonania. Poniżej najpopularniejsze propozycje.

Żwirek niezbrylający się

Zacznijmy od żwirku dla kota w wersji niezbrylającej się. Ten produkt zastąpił piasek już w 1947 roku. To wciąż popularny wybór właścicieli kotków, choć trzeba przyznać, że ma kilka wad. Przede wszystkim nie da się usunąć z kuwety bryłek wilgotnych, jedynie stolec może zostać usunięty bez konieczności podmiany całego podłoża. Co za tym idzie, konieczne jest częste wymienianie takiego żwirku, choć nie dla wszystkich może to być duży kłopot. Produkt ten często się kurzy, co może prowadzić do problemów z drogami oddechowymi u wrażliwych kotów.

Wszystko, co napisaliśmy powyżej, nie oznacza, że produkt ten nie ma zalet. Bez dwóch zdań jedną z nich jest fakt, że materiał bardzo przypomina piasek lub ziemię, a więc koty mogą poczuć się jak w swoim naturalnym środowisku. Koci żwirek w tej wersji świetnie chłonie płyny i wilgoć. Na uwagę zasługuje fakt, że możesz go kupić dosłownie wszędzie.

Żwirek zbrylający się

Żwirek dla kota w wersji zbrylającej się to oczywiście sposób na łatwiejszą podmianę części podłoża w kuwecie (tylko tej zbrylowanej), dzięki czemu nie trzeba tak często wymieniać całości. Bez dwóch zdań jest to więc wygodniejsze dla właściciela pupila, ale nie zawsze tak jest. Czasem, szczególnie złej jakości produkt może przyklejać się do kuwety, co jest uciążliwe. Co ważne, żwirek zbrylający się dostępny jest w różnych teksturach, wielkościach ziaren, a nawet zapachach. Czasem producenci decydują dodać aktywny węgiel do swoich produktów.

Do zalet żwirku zbrylającego się należy dodać fakt, iż materiał przypomina piasek lub ziemię, bez względu na to, z jakiego surowca dane podłoże powstało. Żwirki te bardzo dobrze chłoną płyny, wiążą przykre zapachy, są ekonomiczne w użyciu, bo wystarczy podmieniać tylko ich część. Na pewno można je znaleźć wszędzie tak jak poprzednią wersję. Niestety również ten żwirek dla kota ma tendencję do kurzenia się, ponadto może przyklejać się do kuwety, o czym już pisaliśmy.

Żwirek silikatowy

Piasek dla kotów o szarym zabarwieniu? To musi być żwirek silikatowy z bazą silikażelu. Właściciele czworonogów korzystają z niego stosunkowo często, jest naprawdę dobrym wyborem z kilku powodów. Przede wszystkim jest bardzo lekki, ponadto wydajny w użyciu. Nie kurzy się w trakcie użytkowania, ma zdolności do wiązania przykrych zapachów. Sam występuje w formach aromatyzowanych, co na pewno Ci się spodoba. Kotki mogą go nie polubić, ale tylko na początku, później wszystko powinno się zmienić.

Oprócz trudności w akceptacji przez zwierzęta żwirek dla kota w formie silikatowej nienaturalnie szeleści, choć nie wszystkim musi to przeszkadzać. Produkt dostępny jest w wielu wersjach, jeśli chodzi na przykład o jego zapach. Dzięki temu możesz dobrać ten idealnie spełniający oczekiwania Twojego kotka. Chcemy zauważyć, że nie każdemu może się on spodobać, niektóre pupile mają swoje wymagania i tak naprawdę nic tego nie zmieni, chyba że Twoje zwierzę jest jeszcze bardzo młode.

Żwirek roślinny

Jednym z rodzajów żwirku dla kota jest ten roślinny, najbardziej przyjazny środowisku. Taka ściółka do kuwety produkowana jest głównie z włókna roślinnego, drewna i ziaren kukurydzy. Ten typ podłoża nadaje się na kompost i to jako jedyny ze wszystkich występujących na rynku produktów tego typu. Niektóre nadają się nawet do spuszczania w toalecie, co ogromnie ułatwia dbanie o czystość kuwety, szczególnie gdy mieszkasz na ostatnim piętrze bloku. Żwirek roślinny rozpuszcza się w wodzie, dostępny jest w wariancie zbrylającym się i niezbrylającym się.

Czy warto na niego postawić? Bez dwóch zdań jest to produkt godny uwagi, przede wszystkim dlatego, że jest odnawialny biologicznie. Ponadto, żwirek jest łatwy w utylizacji i doskonale wiąże zapachy, co na pewno docenią koty i ich właściciele. Warto także zaznaczyć, że jest to produkt, który się nie kurzy. Wada jest tylko jedna - produkty niższej półki cenowej mogą zawierać klej roślinny lub inne dodatki, niekoniecznie dobre dla Twojego kota.

Inne

Oprócz wyżej wymienionych, na rynku znajdziemy również inne rodzaje żwirków. Są to m.in. żwirek bentonitowy, który jest wytwarzany z bentonitu (skały). Przypomina on glebę, z której koty korzystają na co dzień, dzięki strukturze zbliżonej do piasku. Kolejnym przykładem jest żwirek drewniany. Posiada on wysoką zdolność chłonięcia zapachów, sam również cechuje się delikatną naturalną wonią. Żwirek silikonowy jest kolejnym popularnym rodzajem, który składa się z małych, dobrze chłonących granulek. Jeżeli interesuje was ekologiczny żwirek, warto wybrać zeolitowy, który świetnie pochłania zapachy oraz ciecze. Kolejnym przykładem jest sepiolitowy, który się nie zbryla, natomiast jednym z całkowicie naturalnych jest żwirek kukurydziano-konopny, który nie zawiera chemicznych dodatków.

Na końcu i tak decyduje kot!

Rodzajów żwirku jest kilka, jak mogłeś zauważyć wyżej. Na pewno masz swój typ, na przykład zbrylające się podłoże silikatowe. Chcemy jednak podkreślić, że nie zawsze to Ty zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie. Wszystko zależy od tego, co polubi Twój kotek. To on jest postacią decyzyjną, w końcu będzie jedynym użytkownikiem. Kotki mogą mieć swoje preferencje, jeśli chodzi o konsystencję żwirku czy jego zapach, musisz więc eksperymentować. Co ważne, kup najpierw podłoże, które spełnia Twoje oczekiwania, może akurat kotek je polubi, jeśli nie, spróbuj innego. Pamiętaj, że żwirki występują w formie aromatyzowanej, zapachy są naprawdę przeróżne. Może już wiesz, co podoba się Twojemu pupilowi? Wtedy nieco ułatwisz sobie zakupy.

Dodatkowe wyposażenie

Piasek do kuwety to nie wszystko, gdy już masz ten odpowiedni, musisz skupić się na zakupie dodatkowych akcesoriów, które pozwolą skuteczniej zadbać o jej czystość. Przede wszystkim potrzebujesz łopatki do żwirku, bez niej się nie obejdzie. W końcu to sposób na czystość kuwety przez dłuższy czas. Pamiętaj, aby wybrać łopatkę dostosowaną do żwirku zbrylającego się lub niezbrylającego się. Zwróć także uwagę na grubość otworów w łopatce, co także powinieneś dostosować do samego podłoża.

Jeżeli chcesz szybko i skutecznie pozbywać się niechcianych zapachów z kuwety bez konieczności wynoszenia ich do kontenera, wybierz bardzo popularny i nowoczesny system utylizacji. To pojemnik na zużyty żwirek, który najczęściej występuje z wielowarstwową folią uszczelniającą, która skutecznie zamyka wewnątrz samo podłoże, jak i wszystkie bakterie i zapachy. W ten sposób zużyty żwirek dla kota możesz przechowywać nawet do dwóch miesięcy. To bardzo dobry wybór dla wszystkich, którzy nie chcą każdego dnia wynosić małe ilości zabrudzonego żwirku.

Zmiana żwirku na inny? Tak, ale stopniowo!

Koci żwirek dostępny jest w wielu rodzajach zapachowych, powstaje z różnych materiałów i ma bardzo odmienną konsystencję i granulację. Nic dziwnego, że jesteś niezdecydowany, wybór jest ogromny. To samo dotyczy samych kotków - im także może nie przypaść do gustu na przykład żwirek bentonitowy, ale sprostasz ich oczekiwaniom, jeśli wybierzesz ten roślinny. Jeżeli zdecydowałeś się na wymianę żwirku, pamiętaj, aby robić to stopniowo i powoli. Wszystko dlatego, że kotek musi przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Gdy zrobisz to z dnia na dzień, prawdopodobnie Twój pupil zaprotestuje, a Ty będziesz musiał sprzątać podłogi w różnych częściach domu.

Najlepszym rozwiązaniem jest dosypywanie do starego coraz większych ilości nowego żwirku. To sprawi, że kot będzie miał ułatwione zadanie, a Ty mniej stresu. Jeżeli kot w czasie zmian zaprotestuje, zwolnij lub zaprzestań wymiany na jakiś czas. Pamiętaj, że żwirek jest przede wszystkim dla kota, może więc pasować Tobie, być niedrogim wyborem, co także ma znaczenie, ale jeśli nie pasuje kotu, nic z tego nie wyjdzie. Na szczęście mnogość możliwości w sklepach internetowych i stacjonarnych ułatwia sprawę.