Jak wygląda ropień u kota – czym go leczyć i przemywać?

Jak wygląda ropień u kota – czym go leczyć i przemywać?

Zdrowie naszego kota jest jednym z najważniejszych aspektów w naszym życiu. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że chcesz się doszkalać w wiedzy na temat tego, co może się przydarzyć Twojemu pupilowi, a także w jaki sposób powinieneś reagować. Jedną z najczęściej spotykanych przypadłości jest ropień. Warto dowiedzieć się, jak wygląda ropień u kota, a także w jaki sposób można go leczyć.

Z tego artykułu dowiesz się:

Ropień u kota – jak wygląda?

Chcąc mieć pewność, że nie zostanie przez nasz przeoczony ropień u kota, zastanawiamy się, jak wygląda taki guzek. Zazwyczaj nie jesteśmy w stanie go zauważyć gołym okiem, dopóki wokół ropnia nie powstanie ranka. W momencie, kiedy zauważymy sączącą się ropę, będzie to oznaczać, że ropień pękł. Jednak zazwyczaj jest to grudka znajdująca się pod skórą. Próbując znaleźć ropień u kota, a także zorientować się, jak wygląda, warto dotknąć potencjalnej zmiany. Przede wszystkim poczujesz zgrubienie pod skórą, które będzie w tym miejscu ciepłe. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że ropień jest dla kota bolesny, dlatego po jego dotknięciu kot powinien dać znać, że go coś zabolało. Zatem Odpowiedź na pytanie, jak wygląda ropień u kota, będzie zależeć w dużej mierze od tego, czy zmiana już pękła, czy nadal znajduje się jeszcze pod skórą.

Ropień u kota – przyczyny

Zanim zobaczysz ropień u kota, zanim dowiesz się, jak leczyć tę zmianę i czy wymaga ona wizyty u weterynarza, warto na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie przyczyny stoją za powstaniem ropnia. Koty, które mają możliwość wychodzenia na zewnątrz, często są narażone na rozmaite urazy. Dzieje się tak w wyniku ich prób polowania czy też kocich bójek w walce o terytorium. Dlatego wtedy koniecznie należy nastawić się na to, że również Twojego pupila może spotkać ta nieprzyjemna dolegliwość, którą jest ropień u kota. W momencie urazu powstaje coś na kształt kieszonki w skórze, w której zaczynają się rozwijać bakterie. Obecność nadkażenia bakteryjnego jest widoczna po zbierającej się ropie. Najczęściej dochodzi do nadkażenia bakteriami Staphylococcus intermedius, a także Pasteurella multocida. W momencie gojenia się rany dochodzi do zasklepienia wspomnianej kieszeni. Oznacza to, że zalegająca ropa zostaje zarośnięta warstwą skóry. Najprościej tłumacząc: ropa wraz z bakteriami zostają uwięzione w jednym miejscu. Oczywiście rozwój bakterii dalej następuje, owrzodzenie dalej rośnie aż do momentu pęknięcia ropnia.

Czym przemywać ropień u kota?

Zauważyłeś ropień u kota – czym leczyć taką zmianę? Jeżeli kot zachowuje się normalnie, a Ty pod jego skórą wyczułeś zgrubienie, które klasyfikujesz jako ropień, początkowo możesz samodzielnie zastosować domowe leczenie. W tym celu warto dowiedzieć się, czym przemywać ropień u kota. Najważniejsze jest to, aby nie doszło do jeszcze większego nadkażenia, a także aby bakterie nie przeniosły się w inne rejony skóry. Dlatego zaleca się, aby przemywać zmiany bakteriobójczymi preparatami. Doskonale sprawdzi się zwykła woda utleniona, która jest dostępna w każdej apteczce.

W przypadku bardzo dużych ropni należy skontaktować się z weterynarzem. Bardzo możliwe jest to, że lekarz zleci wycięcie zmiany. Dlatego będzie potrzebna interwencja chirurgiczna. Z drugiej strony musisz również obserwować swojego pupila. Jeżeli zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle, kot nie jest chętny do zabawy, staje się osowiały, to również jest dla Ciebie znak, aby nie zwlekać z wizytą w lecznicy. Bardzo możliwe jest, że doszło do zakażenia organizmu bakteriami i Twój pupil będzie musiał być leczony ogólnym antybiotykiem. Dlatego samodzielne leczenie swojego kota powinno być rozważne. Jeżeli nie masz zbyt dużego doświadczenia z ropniami u swojego kota, z każdą zmianą, jaką wyczujesz, warto wybrać się do weterynarza. Wtedy będziesz mieć poczucie, że na pewno nie przeoczysz niczego poważnego, a Twój kot będzie miał zapewnione odpowiednie leczenie.

Ropienie oczu u kota – leczenie

Gdy zauważysz ropienie oczu u kota, leczenie takiego objawu powinno być dostosowane do postawionej diagnozy. Okazuje się, że za taką przypadłością może leżeć wiele przyczyn. Do najczęstszych z nich zalicza się zapalenie spojówek u kota. Poznasz to nie tylko po pojawieniu się ropy w oczach, ale również po tym, że spojówki stają się zaczerwienione, a kot zaczyna się drapać w okolicach oczu. Bardzo możliwe, że doszło do bakteryjnego zapalenia spojówek u kota, dlatego Twój pupil będzie musiał przejść leczenie antybiotykiem. Kolejną przyczyną wystąpienia ropiejących oczu u kota jest reakcja na pasożyty. Niezależnie od tego, czy kot wychodzi na zewnątrz, czy jest trzymany tylko w mieszkaniu, pupil powinien przejść odrobaczanie. Jeżeli taki zabieg zostanie zaniedbany, kot może zostać zaatakowany przez pasożyty mające bardzo duży wpływ na obniżenie odporności zwierzęcia. W takim przypadku pojawią się ropiejące oczy.

Co natomiast możesz stwierdzić, jeżeli dochodzi do ropienia tylko jednego oka u kota? Wtedy najprawdopodobniej jest to skutek urazu mechanicznego. Zazwyczaj infekcje wirusowe lub bakteryjne powodują, że dochodzi do pojawienia się ropy w obydwóch oczach. Natomiast ropa wypływająca z jednego oka jest objawem wskazującym na to, że mogło dojść do urazu mechanicznego lub też jest to informacja o tym, iż w oku znajduje się ciało obce. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna, gdy tylko zauważymy ropienie oczu u kota, należy jak najszybciej wybrać się do weterynarza. Tylko specjalista będzie mógł dokładnie określić, co jest powodem pojawiającej się ropy w oczach, a także jakie zastosować leczenie. Pamiętaj również o tym, aby pod żadnym pozorem nie stosować żadnych medykamentów, a nawet ziół na własną rękę, ponieważ możesz jeszcze bardziej pogorszyć sytuację, doprowadzając do podrażnienia lub reakcji alergicznych.