Jak kot porozumiewa się z człowiekiem?

Jak kot porozumiewa się z człowiekiem?

Na świecie możemy wyróżnić wiele kotowatych zwierząt, jednak porozumiewać się z ludźmi chcą jedynie koty domowe. Mogą naśladować dźwięki wydawane przez właściciela, a nawet tworzyć osobny, jedyny w swoim rodzaju, prywatny język. Co ciekawe, zostało to potwierdzone w badaniach przeprowadzonych przez szwedzką lingwistkę Susanne Schötz.

Z tego artykułu dowiesz się:

Koci język, czyli miauczenie

Głos każdego kotka jest wyjątkowy, zmienia się w zależności od tego, co zwierzę czuje lub czego oczekuje. Na przykład klasyczne i krótki “meow” to sposób na zwrócenie na siebie uwagi lub poproszenie o coś. Miauczenie kota, gdy intonacja dźwięków rośnie, zawsze wiąże się z tym, że kot jest głodny, z kolei dźwięk i intonacja opadająca i monotonna to już pokazywanie zdenerwowania. Nie zawsze jednak samo miauczenie może nam powiedzieć więcej na temat tego, jak kot się czuje lub czego pragnie. Wokalizacja to więc nie wszystko, liczy się także mowa ciała.

Koci język jak płacz dziecka

Można porównać koci język do płaczu dziecka w bardzo prosty sposób. Również niemowlęta płaczą nieco inaczej, gdy są głodne, coś je boli lub potrzebują, aby zmienić im pieluszkę. W przypadku kotów jest dokładnie tak samo - dźwięki, jakie wydają, różnią się od siebie w zależności od tego, czego aktualnie oczekują na przykład od swojego właściciela lub co chcą przekazać innemu osobnikowi.

Ciekawostki na temat częstotliwości dźwięków, wydawanych przez koty

Jak zrozumieć kota? Wsłuchując się w to, co chce przekazać. Zwróć uwagę na intonację miauczenia - czy kot miauczy głośno, czy cicho? Dźwięk z niskiego przechodzi w wysoki czy odwrotnie? Różnicę w częstotliwości dźwięków widać nie tylko między różnymi kotami, ale również u tego samego osobnika. Można więc stwierdzić, że koty tworzą swój własny język za każdym razem, gdy się na to zdecydują, bo trzeba zauważyć, że nie wszystkie czworonogi są gadatliwe.

Rodzaje miauczenia i mruczenia

Mruczenie to prawdopodobnie drgania strun głosowych. Koty wydają te dźwięki, aby wyrazić zadowolenie lub ukoić siebie i resztę otoczenia. Mruczą matki, by uspokoić swoje kocięta, duże koty, gdy przechodzą obok osobnika dominującego, aby go uspokoić, czy też kotki chore, aby ukoić siebie. Krótkie miauknięcia to z kolei sposób na nawiązanie konwersacji, czułe pomruki i delikatne „meow” to subtelne, pełne uczucia dźwięki. Przeciągające i powtarzające się miauczenie, często niezwykle przenikliwe to kocie nawoływanie, aby zwabić innego kotka lub zwrócić na siebie uwagę. Często przeciągłe miauczenie oraz jęczenie oznacza również strach, frustrację lub ból. Parskanie czy syczenie to z kolei sygnał negatywno-odstraszający lub grożący. Są to odgłosy złości i strachu, bardzo łatwo je rozpoznać, ostrzegają o tym, że kot lada chwila zaatakuje. Gardłowe warczenie to często dźwięk wydawany podczas jedzenia, aby dać znać zbliżającemu się do miski czworonogowi, że kot konsumuje zdobycz i nie chce się z nikim nią dzielić.

Inne sposoby komunikacji – mowa ciała kota

Mowa ciała kota może nam wiele powiedzieć o tym, jak czuje się kot. Zachowanie kotów może być różne, występują sytuacje, gdy leżą na brzuchu z łapkami tylnymi wysuniętymi do boku, a to może oznaczać tylko jedno - relaks, ale jak zawsze czujność. Kot nastroszony i wygięty jak łuk do góry alarmuje o tym, że zbliża się do ataku. Jednak, gdy leży na swoim grzbiecie, pokazuje brzuch, wyciąga łapki w górę, możesz mieć pewność, że jest mu bardzo wygodnie, jest ufny, a także chętny do zabawy. Turlanie z kolei to wyraz pełnej ufności i odprężenia, kot chętnie tak robi, ale tylko przy osobach, których darzy pełnym zaufaniem. Poznaj pozostałe sposoby na rozpoznanie kociej mowy ciała.

Nauka rozpoznawania kociej mowy ciała

Jak zrozumieć kota? Zwracać uwagę na kilka ważnych czynników podczas obserwacji tego czworonoga. Przede wszystkim oczy i uszy kota – co mówią? Mogą wskazywać na relaks, ostrożność, a nawet przerażenie czy złość. Co ciekawe, charakterystyczne przytulanie się do Twoich nóg, ocieranie się o meble, ławki w parku i wiele więcej, mówi jedno - kot pozostawia swój ślad, dokładniej zapach, aby zaznaczyć swój teren. Nie wydaje Ci się, że kot zawsze łasi się policzkami, brodą lub czołem? To właśnie tam znajdują się gruczoły zapachowe, zagadka rozwiązana!

Oczy szeroko otwarte – co to oznacza u kota?

Kot bardzo szeroko otwiera oczy w dwóch przypadkach, wtedy kiedy jest niezwykle ostrożny, jak również przerażony. Oczywiście nie tylko oczy mogą nam o tym powiedzieć, ale bez dwóch zdań, gdy popatrzysz na swojego kotka, będziesz wiedział, o co chodzi. Kotu rozszerzają się też wtedy źrenice, co także wskazuje na gotowość, wyostrzenie zmysłów, nasłuchiwanie i wypatrywanie.

Uszy kota powiedzą dużo o jego emocjach i zamiarach

Uszy kota mówią o zachowaniu czworonoga naprawdę wiele. Przede wszystkim, gdy ten wysunie je do przodu i to razem z wibrysami, prawdopodobnie będzie zrelaksowany. Gdy uszy są lekko pochylone, wibrysy wracają na swoje miejsce, a kotek stoi, prawdopodobnie jest ostrożny i nasłuchuje zagrożeń. Uszy odchylone do tyłu wskazują na przerażenie, a gdy kotek przesunie je na bok i delikatnie na skos, jest zły i lepiej nie wchodzić mu w drogę.

Pokazywanie zębów, czyli groźba lub znudzenie

Unoszenie warg i obnażanie zębów przez kota może mieć różne podłoże. Przede wszystkim warto interpretować to jako groźbę (jeśli występuje odpowiednia mowa ciała). Kotu towarzyszy wtedy wściekłość lub strach. W drugim przypadku, gdy kot decyduje się pokazać zęby właścicielowi, jest po prostu znudzony i ziewa. Warto nadinterpretować częste ziewanie, które może mieć przyczynę w niedotlenieniu lub zmęczeniu. Koty także kłapią zębami, ale jedyną tego przyczyną jest instynkt łowiecki. Futrzak jest wtedy podniecony, bo widzi na przykład ptaka za oknem, którego chętnie by schwytał, ale nie może dosięgnąć.

Wibrysy, czyli kocie wąsy

Poznałeś już rodzaje miauczenia kota, wiesz także, co chce Ci przekazać, gdy leży na grzbiecie, wysuwa uszy do przodu lub na bok. Co z wibrysami, a więc kocimi wąsami? Te także mogą wskazywać na pewne odchylenia w zachowaniu zwierzęcia. Jeśli na przykład wibrysy skierowane są do przodu, kot jest zrelaksowany, ale jednocześnie czujny, czeka, aż wykryje pewne zagrożenie, poczuje delikatny powiew wiatru na wąsach, co może oznaczać, że w pobliżu jest ktoś, kto się porusza. To jednak nie wszystko, bo wąsy mogą być także odchylone do tyłu, a to świadczy tylko o jednym – przerażeniu. Wtedy też uszy odchylają się w tył, oczy są szeroko otwarte, a źrenice futrzaka maksymalnie rozszerzone. Charakterystyczne dla tej emocji jest wygięcie w łuk grzbietu, a także podwinięcie ogona pod brzuch.

Co mówi ułożenie kociego ciała?

Przejdźmy do ostatniej części, czyli ułożenia kociego ciała. Gdy ten leży na swoim brzuchu, jednocześnie ma wysunięte przednie łapki w przód, a tylne do boku i bacznie obserwuje otoczenie, jest zrelaksowany, ale jednocześnie czujny. Kot ufny i gotowy do zabawy chętnie położy się na grzbiecie, odsłaniając brzuch. Kot jest ostrożny, kiedy jego ogon zakręca się i porusza nerwowo. Wtedy też głowa futrzaka jest uniesiona ponad ciało, lekko się porusza, albo, co zdarza się częściej, jest nieruchoma. Przerażony kotek staje się podświadomie większy, niż jest w rzeczywistości, stąd wygięcie grzbietu w łuk, najeżenie sierści i podwinięcie ogona. Warto zaznaczyć, że to pozycja alarmowa, sugeruje o złości, a jednocześnie lęku. Złość kot ukazuje w prosty sposób, przysiada spięty do skoku, opuszcza głowę, marszczy pyszczek i wystawia zęby, uszy kierują się wtedy na boki i skośnie do tyłu.

Zachowanie kota – co nam mówi jego ogon

Ogon podniesiony do góry z lekkim haczykiem na końcu świadczy o dobrym humorze i zadowoleniu kotka. Gładki i luźno opadający to stan spoczynku, normalna sytuacja. Mowa ciała kota, a w szczególności jego ogon mogą nam powiedzieć wiele o uczuciach czworonoga. Dla przykładu najeżony i postawiony do góry wskazuje na strach, a złość i bojowe nastawienie przejawia się najeżonym i wygiętym w pałąk ogonie. Gdy kot wolno nim porusza, oznacza to rozdrażnienie i irytację. Z kolei w czasie, gdy ogon jest ustawiony poziomo, a jego końcówka delikatnie drga, kot prawdopodobnie czuje napięcie i skupienie.