Pielęgnacja sierści kota

Pielęgnacja sierści kota

Mówi się, że koty to zwierzęta „czyste". Faktycznie, dużo czasu poświęcają na pielęgnację futerka. Jednak gdy kot mieszka z nami w domu, warto mu pomóc i dodatkowo zadbać o jego sierść – regularnie ją wyczesywać specjalną szczotką.

Po co czesać kota?

Kota należy czesać przede wszystkim po to, aby zapobiec zlizywaniu i połykaniu martwej sierści, która może kumulować się w jelitach, co może stać się przyczyną problemów układu pokarmowego naszego pupila.

Regularne czesanie kota pozwala zminimalizować „gubienie" sierści w mieszkaniu i zapobiega powstawaniu kołtunów u kotów długowłosych. Czesanie kota jest też dla niego rodzajem masażu.

Regularne czesanie kota pozwala na zacieśnianie więzi emocjonalnej z opiekunem. Przy odpowiednim podejściu cierpliwe i delikatne wyczesywanie naszego pupila może stać się elementem zabawy i czułą pieszczotą.

Jak czesać kota?

Przede wszystkim bardzo delikatnie. Koty mają bardzo cienką i wrażliwą skórę, a każdy nasz błąd, który sprawi kotu ból może spowodować niechęć kota do tego zabiegu. Starajmy się zamienić ten zabieg w zabawę. Róbmy to ostrożnie, na przemian z głaskaniem, szczególnie po karku, co kota rozluźnia i pod brodą co dodaje mu pewności siebie. Jeśli kot na zaufa sam „wystawi" nam swój brzuszek do pieszczot i wyczesania.

W sytuacjach ekstremalnych, do czesania kota, który tego nie lubi może być potrzebna druga osoba, która odwróci uwagę kota od zabiegu i delikatnie go przytrzyma.

Czesanie kota krótkowłosego zaczynamy od głaskania. Aby kot poczuł się pewnie, najpierw należy delikatnie przeczesać futerko od głowy, przez karczek (co kota rozluźnia), do końca tułowia. Po wyczesaniu tułowia, czeszemy brzuszek. Kota długowłosego zaczynamy czesać od brzucha, w stronę tylnych łap. Nie możemy zapomnieć o delikatnym wyczesaniu ogona.

U kotów długowłosych częstym problemem są kołtuny. Nie należy ich wyszarpywać. Jeśli nie uda się rozczesać kołtunów należy je sprawnie, ale delikatnie wyciąć. Właśnie po to by uniknąć potrzeby wycinania kawałków długiego futra, które jest najpiękniejszą ozdobą kota, należy pamiętać o codziennej pielęgnacji jego sierści.

Najpopularniejsze koty ras krótkowłosych (europejskie, brytyjskie czy egzotyczne) należy czesać raz w tygodniu. Kołtuniące się futro kotów ras długowłosych (perskich, angora) trzeba starannie codziennie czesać. Należy zwrócić szczególną uwagę na brzuch i łapki, ponieważ do tych „części kota" najczęściej przyczepiają się zanieczyszczenia i tam powstają najbardziej kłopotliwe kołtuny.

Koty rasy Maine Coon powinno się czesać co 2-3 dni.

Sfinksy i Rexy należy regularnie kąpać - po kąpieli należy kota dokładnie osuszyć i uważać, by kot przez kilka godzin unikał przeciągów. Zamiast kąpieli można przemyć skórę kota miękką gąbką.

Czym czesać kota?

Szczotka metalowa z zagiętymi końcami jest idealna do wyczesywania martwego podszerstka u kotów ras krótkowłosych, z tym, że trzeba używać jej ostrożnie, nie przyciskając zbyt mocno do skóry kota, by go nie podrapać.

Gumowe zgrzebło lub rękawiczka pomaga ściągać martwy podszerstek u wszystkich kotów, również Rexów.

Szczotka z naturalnym włosiem jest polecana szczególnie właścicielom kotów ras długowłosych. Delikatnie podnosi włos, co sprawia, że sierść kota staje się jeszcze bardziej puszysta.

Metalowy grzebień pomaga usuwać kołtuny u kotów ras długowłosych, ale należy go używać delikatnie i ostrożnie. Problematyczne kołtuny, trudne do rozczesania należy wyciąć.

Furminator® - intensywnie usuwa martwy podszerstek, jednak nie należy używać go zbyt często, aby zupełnie nie pozbawić kota podszerstka.