Sterylizacja kota - jak wygląda? Ile trwa?

Sterylizacja kota - jak wygląda? Ile trwa?

Zarówno kastracja, jak i sterylizacja kota to zabiegi chirurgiczne wykonywane w celu uniemożliwienia zwierzętom rozmnażania się. Każdy odpowiedzialny właściciel powinien je rozważyć – w ostatnich latach ogromnym problemem są przepełnione schroniska, a osoby, które już mają kota w domu, raczej niechętnie przystają na pomysł przygarnięcia kolejnych czterech, pięciu czy nawet sześciu kotków z miotu. Niejednokrotnie zdarza się, że koty są porzucane – dlatego kastrowanie zwierząt jest tak ważne. Co to jest sterylizacja kota, na czym polega ten zabieg i jak się do niego przygotować?

Sterylizacja czy kastracja – czym różnią się od siebie te zabiegi?

Na pewno niemal każdy słyszał o kastracji lub sterylizacji kotów. Co to takiego? Przyjęło się mówić, że zabieg sterylizacji wykonuje się na samiczkach, natomiast kastracji – na samcach. Jest to jednak błędne podejście: zarówno sterylizacja, jak i kastracja to zabiegi, które można wykonać bez względu na płeć. Czym więc różni się kastracja od sterylizacji kota? Jak wygląda to w praktyce?

Zacznijmy od tego, co to jest sterylizacja kota. Jest to zabieg, który polega na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów u samic, z kolei u samców – przecięciu nasieniowodów. Co istotne, narządy nie są usuwane – uniemożliwia się jedynie ich funkcjonowanie. Oznacza to, że organizm kota dalej produkuje hormony, w przeciwieństwie do zabiegu kastracji, który polega na usunięciu gonad, co powoduje nieodwracalną bezpłodność u zwierzęcia. Podczas tej operacji u samic usuwane są jajniki, natomiast u samców jądra i najądrza. Po kastracji hormony nie są już produkowane, czego efektem jest całkowicie wyeliminowany popęd płciowy.

Sterylizacja kota – kiedy się na nią zdecydować?

Kiedy sterylizacja kota będzie odpowiednim wyborem? Właściciele kotów najczęściej decydują się na nią w momencie, gdy zwierzę znajduje się w okresie dojrzewania płciowego. Jest to najlepszy moment na wykonanie takiego zabiegu – im wcześniej zostanie przeprowadzony, tym mniejsze będzie ryzyko tego, że będziemy musieli zajmować się całą gromadką małych kociąt lub znaleźć dla nich dom.

W przypadku samic okres dojrzewania płciowego rozpoczyna się między szóstym a siódmym miesiącem życia. U kocurów sprawa ma się bardzo podobnie. Warto zatem kontrolować wiek swojego zwierzęcia, tak aby nie przegapić tego momentu. O ile w przypadku kotów domowych ryzyko zajścia w ciążę jest niemal zerowe, o tyle jest wręcz zupełnie odwrotnie, jeśli chodzi o koty wychodzące. W przypadku zwierzaków, które spędzają sporo czasu na zewnątrz, szczególnie ważna jest odpowiednio wczesna sterylizacja kota. W jakim wieku ją przeprowadzić? Wyznaczenie konkretnego terminu to indywidualna sprawa każdego opiekuna, jednak można trzymać się zasady – im szybciej, tym lepiej.

Sterylizacja kota – na czym polega ten zabieg?

Jak wygląda sterylizacja kota? Zabieg zarówno kastracji, jak i sterylizacji odbywa się pod znieczuleniem ogólnym, a cały proces rozpoczyna się od starannego nacięcia powłok brzusznych. Następnie lekarz przechodzi do usunięcia gonad lub podwiązania odpowiednich narządów. Częściej stosowaną praktyką jest jednak ich całkowite usunięcie, czyli kastracja. Podczas operacji chirurgicznej na bieżąco monitorowane są poszczególne funkcje życiowe oraz zdrowie zwierzęcia. Jeśli z kolei chodzi o środki anestetyczne i rodzaj znieczulenia, są one dobierane indywidualnie, w zależności od potrzeb danego osobnika. Ile trwa sterylizacja kota? To zabieg, który jest stosunkowo szybki i nieskomplikowany, podobnie jak kastracja. Należy jednak pamiętać, że zwierzę musi mieć też czas na wybudzenie się i dojście do siebie – z tego względu najczęściej kota odbiera się z gabinetu weterynaryjnego po kilku godzinach. Co istotne, przed zabiegiem nie powinno się podawać zwierzęciu żadnej karmy. Ile czasu przed sterylizacją nie karmić kota? Najczęściej zaleca się granicę 12 godzin.

Kastracja kota – opieka po zabiegu

Organizm kota po operacji musi przystosować się do zmian, które będą dotyczyć przede wszystkim jego gospodarki hormonalnej. Co więcej, metabolizm zwierzęcia diametralnie zwalnia, co sprzyja szybkiemu tyciu. Po zdecydowaniu się na kastrację kota opieka po zabiegu ma kluczowe znaczenie. Mowa tu przede wszystkim o dostosowaniu diety do obniżonych potrzeb energetycznych zwierzęcia. Warto postawić na specjalne karmy dla kotów po kastracji lub sterylizacji, które są tak zbilansowane, aby zapewnić im niezbędne składniki odżywcze przy odpowiedniej liczbie kalorii. Dzięki obniżonej kaloryczności tego typu produktów nie musisz się obawiać, że Twój podopieczny szybko przybierze na wadze. Należy pamiętać, że nadwaga u kotów może mieć bardzo poważne skutki – przede wszystkim przyczynia się ona do rozwoju wielu chorób, które mogą być bardzo trudne do wyleczenia. Niekiedy konieczne może być też zastosowanie karmy odchudzającej.

Sterylizacja kota – ile kosztuje?

Kolejną istotną kwestią, którą należy mieć na uwadze, są wydatki związane ze sterylizacją kota. Ile kosztuje takie zabieg? Dokładna cena zależy od wybranego gabinetu weterynaryjnego, jednak w większości przypadków należy przygotować się na ceny wynoszące pomiędzy 200 a 300 złotych. Jest to zatem stosunkowo niewielki wydatek, który może przynieść zarówno Tobie, jak i Twojemu kotu wiele korzyści.

Co daje sterylizacja kota? To między innymi wyeliminowanie popędu płciowego, co przekłada się na znacznie zmniejszony poziom stresu u zwierzęcia. Do innych zalet takiego rozwiązania należy przeciwdziałanie bezdomności zwierząt, zapobieganie chorobom narządów rozrodczych oraz zagwarantowanie kotu dłuższego życia. Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, ile kosztuje sterylizacja kota, najlepszym sposobem będzie telefon do gabinetu z zapytaniem o cenę przeprowadzenia zabiegu. Przy okazji będzie można umówić się na wizytę, na którą czasami trzeba poczekać nawet od kilku do kilkunastu dni, a także zapytać o wszelkie kwestie związane z przygotowaniem pupila do operacji.

Czy sterylizacja kota jest bezpieczna?

Niektórzy właściciele mogą mieć pewne obawy co do zabiegu sterylizacji i kastracji. Wielu opiekunów zastanawia się, czy sterylizacja kota jest konieczna, a także bezpieczna. Na szczęście nie ma powodów do zmartwień – obydwa zabiegi, o ile są wykonywane w higienicznych i profesjonalnych warunkach, nie powodują zagrożenia dla zdrowia. Co więcej, są wykonywane pod znieczuleniem, dzięki czemu Twój pupil będzie czuć się w pełni komfortowo. Zabiegi te mogą być przeprowadzone tylko przez specjalistów, co oznacza, że Twój kot na pewno będzie w dobrych rękach. Kastracja i sterylizacja, choć są poważnymi operacjami, uważane są za rutynowe zabiegi. Lekarze weterynarii przeważnie wykonują je kilka razy dziennie – jak sami podkreślają, ryzyko jakichkolwiek powikłań jest minimalne. Pamiętaj, aby w razie wystąpienia wątpliwości co do stanu zdrowia Twojego kota po zabiegu skontaktować się z osobą, która go przeprowadzała.

FAQ

12 godzin przed zabiegiem nie wolno podawać kotu żadnego jedzenia. Zwierzę powinno być wypoczęte; w przypadku kotów wychodzących należy zadbać o to, by nie znajdowały się wcześniej na zewnątrz. Do weterynarza warto wziąć książeczkę zdrowia zwierzęcia.

Po zabiegu kastracji lub sterylizacji kot może być ospały i otępiały. Prawdopodobnie nie będzie miał ochoty na jedzenie ani na wspólną zabawę. Jest to całkowicie naturalne – kot po zabiegu będzie potrzebować czasu, aby dojść do siebie.

Jeśli Twój kot jest po zabiegu kastracji, zadbaj o jego dobre samopoczucie. Świetnie sprawdzą się np. różnego rodzaju przysmaki, zabawki, nowe legowisko czy kartony, w których będzie mógł się schować i odpocząć.