Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami (tabletki, obroże, krople)

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami (tabletki, obroże, krople)

Kleszcze tak wysoce przystosowały się do zmian warunków środowiskowych, że możemy mówić praktycznie o całorocznym zagrożeniu. U kleszczy łąkowych mówi się o wiosennych i jesiennych szczytach aktywności. Warto stale przypominać opiekunom zwierząt, że profilaktyka przeciwko tym pasożytom może wręcz uratować ich podopiecznym życie. Szkodliwość kleszczy wynika z faktu, że pasożytują wszystkie formy rozwojowe kleszcza: larwa, nimfy, postać dorosła – imago. Aparat gębowy jest typu kłująco-ssącego i pozwala zasysać krew żywiciela na zasadzie podciśnienia, do tego kleszcze wyczuwają obecność żywiciela. Nieopite pajęczaki trudno jest zauważyć, co znacząco utrudnia szybkie usunięcie intruza, zanim znajdzie dogodne miejsce na skórze i zacznie się wygryzać. Krwiopijca stanowi zagrożenie, bo choć samo ukąszenie nie jest szkodliwe, to niebezpieczne jest przenoszenie groźnych dla zdrowia bakterii, wirusów, pierwotniaków i nicieni, które trafiają do organizmu żywiciela wraz ze śliną pajęczaka.

Rozwiązaniem profilaktycznym jest stosowanie preparatów przeciwkleszczowych, można wybrać dogodną formę:

- doustnej tabletki do rozgryzania i żucia dla psów, dobierane do wielkości zwierzęcia. Łatwe do podania

- obroże (pyłkowe lub żelowe), ważne jest prawidłowe założenie, sprawdzi się u psów krótkowłosych, ma długi czas działania – kilka miesięcy, obroże trzeba odpowiednio pielęgnować

- krople typu spot-on, w formie pipety do dozowania preparatu bezpośrednio na skórę po odchyleniu sierści (między łopatkami i/lub wzdłuż kręgosłupa), działają 3-5 tygodni; dobieramy do masy ciała.