UWAGA NA KLESZCZE!

UWAGA NA KLESZCZE!

Wiosna to idealna pora na długie spacery z psem. Nie zapominajmy jednak,
że właśnie teraz na naszego pupila czyha wiele niebezpieczeństw. Należą do nich wszędobylskie kleszcze. Pajęczaki te są bardzo niebezpieczne dla psa, bowiem przenoszą groźne choroby, takie jak babeszjoza, erlichioza czy anaplazmoza. Na szczęście istnieje prosty sposób na uchronienie naszego pupila przed kleszczami. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć go przy pomocy właściwie dobranych preparatów. W sklepach zoologicznych znajdziemy szeroki ich wybór. Co najlepiej sprawdzi
się w przypadku naszego psa? To zależy, między innymi od rodzaju jego szaty włosowej oraz stopnia aktywności.

Krople spot-on

To rozwiązanie najbardziej uniwersalne. Krople spot-on mają postać niewielkich ampułek, w których znajduje się odmierzona porcja preparatu dostosowana do masy ciała naszego psa (są dostępne ampułki dla psów małych, średnich i dużych). Zawartość takiej ampułki rozprowadzamy na karku i grzbiecie psa wzdłuż kręgosłupa. Wnika ona do jego ciała i skutecznie zabezpiecza przed kleszczami i innymi pasożytami zewnętrznymi na okres od 4 do 6 tygodni (w zależności od wskazań producenta). Po upływie tego czasu należy podać kolejną dawkę preparatu. Ten rodzaj zabezpieczenia sprawdza się zarówno w przypadku psów krótko- jak i długowłosych. Co więcej, krople spot-on można bezpiecznie stosować nawet u pupili, które śpią z opiekunami w łóżku.

Obroże przeciwpasożytnicze

Bardzo skuteczną formą zabezpieczenia psów przed kleszczami i innymi pasożytami zewnętrznymi są obroże przeciwpasożytnicze. Obrożę taką zakładamy na szyję psa tak, aby nie mógł jej zdjąć i aby przylegała ona dokładnie do jego skóry (zaleca się, aby obroża była założona na tyle ciasno, by można było wsunąć pod nią dwa palce). Obroża stopniowo uwalnia na powierzchnię ciała psa zawarty w niej preparat odstraszający lub zabijający kleszcze. W zależności od producenta działa nawet do 6-8 miesięcy bez konieczności wymiany. Obroże są zalecane zwłaszcza dla psów krótkowłosych. Świetnie sprawdzają się w przypadku zwierząt podwórzowych, a także spędzających dużo czasu w terenie (np. psy myśliwskie) oraz regularnie spacerujących po lesie i łąkach, a więc w miejscach szczególnie narażonych na obecność kleszczy.

<p">Spraye i pianki

Wygodną formą zabezpieczenia są też spraye lub pianki przeciwpasożytnicze. W przypadku sprayu wystarczy spryskać pupila pod włos tak, aby preparat dotarł aż do skóry. Piankę natomiast rozprowadzamy po sierści i delikatnie w nią wmasowujemy. Preparat taki zapewnia ochronę od kilku godzin do nawet 2 tygodni. Można stosować go jako samodzielne zabezpieczenie lub jako zabezpieczenie dodatkowe, na przykład w sytuacji, kiedy idziemy z psem na spacer do lasu.

Chroń pupila przez cały rok!

Niezależnie od sposobu zabezpieczenia przed pasożytami jaki wybierzemy, bardzo ważne jest, aby regularnie podawać zwierzęciu kolejne dawki preparatu. Tylko w ten sposób możemy zapewnić mu permanentną ochronę przed kleszczami i innymi groźnymi pasożytami. Pamiętajmy, że kleszcze, choć szczególnie aktywne na wiosnę, stanowią zagrożenie dla psa praktycznie przez cały rok, w tym nawet w miesiącach zimowych. Dlatego konieczne jest regularne zabezpieczanie pupila przed spotkaniem z tymi groźnymi pajęczakami.

Najważniejsze jest, aby regularnie podawać psu kolejne dawki preparatu.