Które ptaki potrafią mówić?

Które ptaki potrafią mówić?

Komunikowanie się z użyciem mowy jest tak charakterystyczne, że wszelkie stworzenia potrafiące naśladować ludzką mowę budzą w nas niekłamany zachwyt. Dotyczy to niektórych ptaków, posiadających narządy głosu umożliwiające im wymawianie wyrazów, a nawet całych zdań.

Czy ptaki rzeczywiście mówią?

Wiele ptaków potrafi naśladować ludzką mowę niemal idealnie i czyni to bardzo chętnie. Jednak wypowiadane przez nie wyrazy są jedynie naśladownictwem usłyszanych dźwięków. Większość ptaków wypowiada je mechanicznie, nie rozumiejąc ich znaczenia. Należy podkreślić, że niektóre okazy potrafią powiązać poszczególne sekwencje słów z konkretnymi sytuacjami, osobami lub porami dnia np. mówiąc ,,dzień dobry” gdy ktoś wchodzi do domu, witając ulubionego gościa jego imieniem. Wszystko to potęguje wrażenie niezwykłości tego zachowania i sprawia, że faktycznie wydają się ,,mówić”.

Jakie ptaki ,,gadają”?

Do najsłynniejszych pierzastych ,,gaduł” należą oczywiście papugi. Z pośród około 350 znanych gatunków tych ptaków najlepiej imitują ludzką mowę żako, amazonki, kakadu i ary, a więc tzw. papugi duże. Niektóre papuzie maluchy, powszechnie dostępne w sklepach zoologicznych papużki faliste czy nimfy są w stanie zapamiętać nawet sto i więcej słów! Poza ludzką mową potrafią naśladować również inne dźwięki, jak np. dzwonki telefonów, gwizdanie czy szczekanie psa. Niestety nie ma tutaj reguły i poszczególne osobniki bardzo różnią się od siebie zdolnościami i chęcią do nauki ludzkiej mowy. Nigdy nie mamy więc gwarancji że nasza papuga, nawet jeśli jest to ara lub żako, stanie się z czasem doskonałym ,,gadułą”.

Jak nauczyć papugę mówić?

Jedynym sposobem na nauczenie papugi powtarzania wyrazów jest po prostu cierpliwość. Należy możliwie często wymawiać dany wyraz w obecności ptaka. Początkowo dobrze jest zacząć od wyrazów prostych i możliwie krótkich. Gdy ptak zacznie je powtarzać należy nagradzać go ulubionymi smakołykami, w ten sposób z reguły dość szybko osiągnąć sukces.