Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Kleszcze to obecnie problem całoroczny i trzeba zabezpieczać przed nimi pupila przez okrągłe 12 miesięcy. Jednak są w ciągu roku okresy, gdy te żarłoczne pajęczaki bywają szczególnie aktywne. Jeden z nich przypada właśnie teraz – na wiosnę. Co możemy zrobić, żeby jeszcze lepiej uchronić naszego psa przed niebezpieczeństwem?

Wiosna – czas kleszczy

Obecnie na terenie Polski występuje co najmniej 20 gatunków kleszczy. Pajęczaki te najbardziej aktywne pozostają w tzw. szczycie wiosennym i szczycie jesiennym, mają bowiem swoje wymagania zarówno co do temperatury, jak i co do wilgotności. Co ciekawe, ich aktywność zmienia się także w ciągu doby. Choć nasz pies może „złapać” kleszcza praktycznie o dowolnej godzinie, to najbardziej prawdopodobne jest to od świtu do południa oraz od ok. 16:00 do zapadnięcia zmroku.

Pasożyt idealny

Kleszcze jako pasożyty są niezwykle skuteczne. Czatują na ofiarę wspinając się na źdźbła traw i na niewysokie rośliny zielne. Potrafią wyczuć spacerującego psa na wiele sposobów – reagują między innymi na ciepło jego ciała, wydychany dwutlenek węgla, uwalniane feromony, a nawet na wywoływane stąpnięciami jego łap drgania gruntu. Są przy tym bardzo sprytne – stwierdzono, że w pobliżu ścieżek regularnie wykorzystywanych przez zwierzęta można znaleźć nawet siedem razy więcej kleszczy niż w innych miejscach!

Bądź czujny na wiosnę!

Jak zatem postępować wiosną, żeby uchronić psa od kleszczy? Warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach: w wiosennym szczycie aktywności kleszczy lepiej unikać spacerów z psem (zwłaszcza rano i po południu) w szczególnie ryzykownych (potencjalnie „zakleszczonych”) miejscach, takich jak lasy i zarośla. Szczególnie dużo tych pajęczaków czai się w wysokich trawach, w niskich krzewach; po każdym spacerze warto dokładnie obejrzeć pupila i usunąć z powierzchni jego futra lub skóry ewentualne zauważone kleszcze; PRZEDE WSZYSTKIM – OBOWIĄZKOWO TRZEBA ZABEZPIECZAĆ PSA MARKOWYMI PREPARATAMI PRZECIWKO KLESZCZOM, NP. W FORMIE KROPLI SPOT-ON, OBROŻY, SPRAYU LUB PIANKI.

Należy pamiętać o zaleceniach producenta i dobierać dawkę preparatu do gabarytów pupila oraz regularnie podawać nowe dawki tak, aby zapewnić permanentną ochronę. Tylko w ten sposób możemy skutecznie zabezpieczyć zwierzaka przed kleszczami i ustrzec go przez przenoszonymi przez nie niebezpiecznymi chorobami stanowiącymi realne zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia!

Preparat preparatowi nierówny

Warto pamiętać, że poszczególne preparaty przeciwpasożytnicze różnią się od siebie sposobem działania. Część z nich ma działanie kontaktowe (kleszcze giną w momencie rozpoczęcia wgryzania się w skórę zabezpieczonego zwierzęcia, w niczym mu przy tym nie szkodząc). Inne odstraszają pajęczaki wydzielanym zapachem (tak działa m.in. wiele naturalnych preparatów ziołowych). Jeszcze inne wytwarzają fizyczną barierę uniemożliwiającą pasożytom utrzymanie się na sierści lub skórze czworonoga. Niektóre z takich preparatów można, a nawet warto łączyć ze sobą i niejako zwielokrotnić ochronę pupila. ZAWSZE należy jednak najpierw upewnić się, czy producent preparatu dopuszcza taką możliwość, żeby ustrzec naszego psa przed ewentualnymi skutkami ubocznymi.