Biegunka i brak apetytu u kota - przyczyny, objawy, leczenie

Biegunka i brak apetytu u kota - przyczyny, objawy, leczenie

Biegunka to bardzo uciążliwa dolegliwość związana jest z problemami trawiennymi. Oprócz charakterystycznego objawu rozwolnienia często pojawia się także krew i śluz w stolcu. Długotrwała i nawracająca biegunka u kota stanowi poważny problem, którego pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. Może ona często prowadzić do rozwodnienia, które w krytycznych przypadkach prowadzi do śmierci zwierzęcia. Co więcej, biegunka jest najczęściej sama w sobie objawem choroby – jak zdiagnozować tę dolegliwość i wprowadzić odpowiednie leczenie?

Rodzaje biegunki u kota

Biegunka to prawdziwa zmora nie tylko dla samego zwierzęcia, lecz także dla właściciela, który może mieć poważne problemy ze zidentyfikowaniem rodzaju i źródła tej dolegliwości. Aby poradzić sobie z tą sytuacją, warto przede wszystkim zdobyć wiedzę na temat charakterystyki biegunki u kota. Należy zaznaczyć, że przyczyny mogą być bardzo różne – podobnie jak forma oraz intensywność problemu. O łagodnej biegunce mówimy wtedy, gdy kot oddaje rozwolnione stolce z ograniczoną częstotliwością i nie występują przy tym inne objawy. Wyróżniamy jednak też postać ostrą, w której dochodzi do częstych i obfitych wypróżnień – towarzyszy im utrata sił, apatia, brak apetytu czy gorączka. Biegunka przewlekła to z kolei taka, która trwa co najmniej kilka dni.

Biegunka u kota – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn biegunki zalicza się pojawienie się pasożytów w organizmie, zatrucie pokarmowe, intensywne stres czy różnego rodzaju choroby. Spore znaczenie ma także dieta – zwłaszcza nietolerancja na poszczególne składniki posiłków, alergie pokarmowe czy nagła zmiana żywienia. Szczególnie niebezpieczna jest biegunka ostra, która pojawia się nagle. Zdiagnozowanie przyczyny może być bardzo utrudnione zwłaszcza dla właścicieli kotów, które wychodzą na zewnątrz – w ich przypadku niemożliwe jest ciągłe kontrolowanie pokarmu, jakim się żywią. Jeśli więc tylko zauważysz biegunkę u kota, przyczynę powinien znaleźć doświadczony lekarz. W większości przypadków zalecane jest obserwowanie stanu zdrowia zwierzęcia i wizyta u weterynarza, jeśli objawy nie ustępują.

Biegunka u kota – objawy

Objawy biegunki u kota są dość łatwe do zauważenia; co więcej, ciężko pomylić je z inną przypadłością. Przede wszystkim warto podkreślić, że są bardzo podobne do symptomów występujących u ludzi. Najbardziej charakterystycznym są oczywiście wodniste stolce, które mogą być oddawane przez kota co kilka godzin, a czasem nawet co kilkanaście minut. Barwa stolca może być różna – często też można zauważyć w nim krew oraz śluz. Jeśli chodzi o inne objawy, częstym wypróżnieniom towarzyszyć może wysoka gorączka, brak apetytu, wokalizacja, bierna postawa, chowanie się, przyjmowanie pozycji bólowych czy załatwianie się poza kuwetą. Do tego dochodzi niekiedy apatia i powiększenie węzłów chłonnych, jednak niektóre objawy mogą różnić się w zależności od tego, jaka choroba odpowiada za pojawienie się biegunki.

Co zrobić po wystąpieniu pierwszych oznak biegunki u kota? Objawy mogą być niepokojące, jednak należy pamiętać przede wszystkim o tym, by zachować spokój. Często zdarza się, że ta dolegliwość ustępuje sama z siebie po kilku godzinach i nie wiąże się z żadną poważniejszą chorobą. Wizyta u specjalisty jest wskazana przy nasilonych objawach lub przy utrzymywaniu się symptomów przez kilka godzin. Należy mieć także na uwadze, że biegunka u kota i brak apetytu są mocno powiązane – ryzyko osłabienia organizmu jest zatem dość wysokie.

Biegunka u kota – leczenie

Leczenie biegunki u kota może przebiegać na różne sposoby, zależnie od bezpośredniej przyczyny dolegliwości. W diagnozie i przypisaniu właściwych leków pomoże weterynarz; niekiedy niezbędne okaże się również wykonanie dodatkowych badań lub przeprowadzenie USG. Prześwietlenie jest szczególnie skuteczne w lokalizowaniu ciał obcych w przewodzie pokarmowym, które często są przyczyną biegunki u kota. Leczenie przebiega przede wszystkim objawowo – w praktyce oznacza to, że stosuje się preparaty, których działanie skupia się na ograniczeniu częstotliwości wydalania się. W skrajnych przypadkach, takich jak poważne odwodnienie, stosuje się też wlewy podskórne i kroplówki dożylne, które mają na celu wzmocnić organizm zwierzęcia.

Biegunka u kota – co podawać, aby zmniejszyć objawy?

Leczenie biegunki może być problematyczne ze względu na różnorodność przyczyn, które mogą ją wywołać. Zazwyczaj w pierwszych etapach ma ono charakter kompleksowy. W przypadku zdiagnozowania choroby bakteryjnej lub wirusowej kotu podaje się specjalistyczne preparaty. Jeśli biegunka jest wywołana pasożytami, stosuje się przede wszystkim leki odrobaczające. Po stronie właściciela, po zauważeniu biegunki u kota, leży przede wszystkim zadbanie o dostęp do miski z wodą. Nie można pozwolić na to, aby kot się odwodnił – to bardzo niebezpieczna sytuacja dla zdrowia zwierzęcia, zwłaszcza w połączeniu z biegunką.

FAQ

Warto zadbać m.in. o czystość kuwety, aby kot mógł w komfortowych warunkach załatwiać swoje potrzeby. Należy też dać zwierzęciu przestrzeń i wygospodarować miejsce do spokojnego odpoczynku, z dala od innych bodźców.

W czasie choroby kota niezwykle ważny jest odpoczynek, tak aby zwierzę mogło zregenerować organizm i walczyć z przyczynami biegunki. Warto zaopatrzyć się np. w wygodne legowisko, które może służyć do spania oraz zabaw ulubioną wędką czy piórkiem.

Biegunka często występuje jako skutek uboczny antybiotykoterapii. W takim przypadku lekarz może zdecydować o zmianie leków oraz zastosowaniu probiotyków w celu odbudowania flory bakteryjnej jelit.