Jakie rośliny są trujące dla kota? Na co uważać?

Jakie rośliny są trujące dla kota? Na co uważać?

Wydawać by się mogło, że koty, które doskonale radzą sobie na wolności, poradzą sobie również w mieszkaniu z różnymi czynnikami. Okazuje się, że nie zawsze jest to takie oczywiste. Mieszkanie nie jest dla kota naturalnym środowiskiem, więc niektóre elementy wyposażenia mogą dawać kotom mylne sygnały. Tak jest w przypadku roślin. Warto mieć zatem na uwadze, że istnieją szkodliwe rośliny dla kota. Na pewno chcesz się dowiedzieć, dlaczego niektóre z gatunków roślin doniczkowych są trujące dla kotów, a także po czym poznać, że kot zatruł się taką rośliną. Zachęcamy do zapoznania się z ważnymi informacjami, aby uchronić pupila przed nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Z tego artykułu dowiesz się:

Rośliny szkodliwe dla kotów – czy to prawda?

Być może niektórzy uważają, że rośliny pod żadnym pozorem nie mogą być szkodliwe dla kotów. W końcu, jeżeli koty doskonale radzą sobie na wolności, to nie będą narażać swojego zdrowia w mieszkaniu. Niestety jest to błędna teoria, ponieważ kot musi się dostosować do zupełnie nowych, nieznanych mu warunków. Mowa tutaj przede wszystkim o roślinach, które zwierzę może spożywać zamiast trawy. Koty, które żyją na wolności, co jakiś czas zjadają trawę, dzięki czemu mogą uniknąć problemów trawiennych. Trawa pomaga kotom pozbyć się kłaczków sierści zalegających w jelicie. Jeżeli zatem kot nie będzie miał w pobliżu trawy, będzie mógł próbować zjeść inną roślinę. Należy mieć na uwadze, że niektóre z kwiatów są uznane za rośliny szkodliwe dla kotów ze względu na wydzielane trujące enzymy. To właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jakie kwiaty są trujące dla kota, aby nie doszło do niebezpiecznej sytuacji dla Twojego pupila.

Jakie kwiaty są trujące dla kota?

Jeżeli trzymasz kota w domu, a jednocześnie lubisz otaczać się zielenią, to musisz zwracać szczególną uwagę na to, jakie gatunki roślin będziesz uprawiać w doniczkach. Mając wiedzę, jakie kwiaty są szkodliwe dla kota, na pewno unikniesz nieprzyjemnych zdarzeń. Najczęściej takie szkodliwe rośliny dla kota działają drażniąco. Ale niektóre z gatunków mogą spowodować ciężkie zatrucie, które może zakończyć się nawet śmiercią zwierzęcia.

Rośliny szkodliwe dla kotów to m.in.:

  • Skrzydłokwiat – jest to roślina wyjątkowo trująca dla kotów ze względu na toksyczne soki, które są wydzielane przez ten gatunek. Na skutek zatrucia może nawet dojść do śmierci kota. Objawami zatrucia jest między innymi ślinotok, problemy z oddychaniem czy też widoczne pogorszenie stanu zdrowia zwierzęcia.
  • Gwiazda Betlejemska, czyli poinsecja – roślina wywołuje ślinotok, wymioty, może też spowodować podrażnienie skóry.
  • Konwalie – rośliny te powodują pogorszenie stanu zdrowia zwierzęcia nie tylko po ich zjedzeniu, ale nawet wypiciu wody, w której stał bukiet konwalii. Zatrucie objawiać się może biegunką, wymiotami, problemami z pracą serca, a także zaburzeniami oddychania. Kot może również dostać drgawek.
  • Lilie – to kolejne kwiaty, które mogą wywołać zatrucie u kota. W tym przypadku mamy do czynienia najczęściej z objawami ze strony układu pokarmowego. Warto dodać, że kot może zatruć się po zjedzeniu dowolnej części rośliny.
  • Żonkile – to kolejna pozycja wśród kwiatów szkodliwych dla kota. W tym przypadku najczęściej kot po zjedzeniu rośliny doświadcza problemów trawiennych, ale również może mieć problemy z oddychaniem.
  • Bluszcz – jest to roślina wydzielająca toksyczne soki, a za trujący należy uznać każdy fragment bluszczu. Zatrucie widoczne jest po silnych problemach z układem trawiennym; mogą wystąpić również silne drgawki.
  • Fiołek alpejski – ten popularny kwiat nazywany jest również cyklamenem. Jest to jedna z najbardziej trujących roślin, ponieważ po jej spożyciu może nawet dojść do śmierci kota.
  • Azalia – kolejna śmiercionośna roślina. Należy jej unikać, jeżeli decydujesz się na opiekę nad kotem. W najlepszym przypadku kot może zostać sparaliżowany lub zapaść w śpiączkę.
  • Aloes – chociaż zaleca się, aby uprawiać aloes w swoim domu ze względu na cenne właściwości, jakie oferuje naszemu zdrowiu, to niestety dla zwierząt jest to niebezpieczna roślina. Jej spożycie może spowodować wymioty, drgawki, a nawet paraliż.
  • Monstera - ten niezwykle popularny kwiat jest niestety bardzo niebezpieczny dla kotów. Ponieważ połknięcie kawałka rośliny powoduje szkodliwe działanie szczawianu wapnia zawartego w monsterze. Ponadto kot po zjedzeniu zbyt dużego kawałka, kot może się udusić.
  • Zamiokulkas - piękna roślina niestety jest bardzo szkodliwa dla dzieci oraz zwierząt. Wszystko przez wydzielany sok o właściwościach drażniących. Kot po zjedzeniu kawałka rośliny może cierpieć m.in. na ślinotok, wymioty, a nawet drgawki.
  • Sansewieria - do grupy niebezpiecznych roślin dla kotów zalicza się również sansewieria. Jej spożycie przez pupila kończy się najczęściej dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, czyli wymiotami oraz biegunką.

Jakie rośliny są trujące dla kota i jakie dają objawy zatrucia?

Wiedząc już, jakie rośliny są trujące dla kota, warto na pewno jeszcze sprawdzić, jakie objawy powinny nas niepokoić, aby jak najszybciej udać się do weterynarza. Jak można zauważyć z powyższego zestawienia, najczęściej rośliny szkodliwe dla kotów wywołują dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dlatego do spotykanych objawów zatrucia zalicza się ślinotok, wymioty oraz biegunkę. Ponadto substancje, które są toksyczne, oddziałują bardzo mocno na układ nerwowy – możemy zatem zauważyć u kota problemy z poruszaniem się, utrzymaniem równowagi, kot może także zapaść w śpiączkę. Oczywiście należy pamiętać o tym, że niektóre szkodliwe rośliny dla kota mogą doprowadzić nawet do jego śmierci.

W związku z tym, zanim zdecydujesz się na zakup nowej rośliny do swojego mieszkania, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, jakie kwiaty są trujące dla kota. W naszym zestawieniu nie ma wszystkich roślin, ponieważ zostały zawarte jedynie te, które są najczęściej uprawiane w mieszkaniach. Zanim zdecydujemy się na zakup kwiatu, warto sprawdzić dokładną specyfikację rośliny, dotyczy to nie tylko kwiatów doniczkowych, ale także ciętych. Należy sprawdzić, czy roślina jest toksyczna dla kotów, a także jakie objawy może wywołać u naszego zwierzęcia po kontakcie lub po spożyciu. Natomiast kotu warto posiać specjalną trawę, dzięki której będzie mógł bezpiecznie rozwiązywać swoje problemy trawienne.