Jak w bezpieczny sposób wyciągnąć kotu kleszcza? Porady

Jak w bezpieczny sposób wyciągnąć kotu kleszcza? Porady

Koty, które często spędzają czas na świeżym powietrzu, są w sporym stopniu narażone na ataki różnych pasożytów. Szczególnie niebezpieczne są dla nich kleszcze. Co zrobić, jeśli przypadkiem znajdziemy kleszcza u swojego pupila? Należy jak najszybciej go usunąć! Możemy zabrać naszego mruczka na wizytę do weterynarza lub wybrać jeden z domowych sposobów. Dowiedz się, dlaczego szybkie pozbycie się problemu jest tak istotne, jak wyciągnąć kleszcza z kota w poprawny, bezpieczny sposób i jak zapobiegać pojawianiu się tych niebezpiecznych pasożytów w przyszłości.

Jak wyciągnąć kleszcza kotu?

Kluczowa jest przede wszystkim szybka reakcja ze strony właściciela zwierzęcia – należy działać od razu po zauważeniu kleszcza. Im dłużej będziemy zwlekać z jego usunięciem, tym większa pojawienia się poważnej choroby. Jak kotu wyciągnąć kleszcza? Wbrew pozorom jest to stosunkowo łatwe zadanie, z którym większość osób będzie w stanie poradzić sobie samodzielnie. Przed przystąpieniem do całego przedsięwzięcia warto wyposażyć się w niezbędne akcesoria. Przydatna będzie przede wszystkim pęseta lub inne narzędzie do wyciągania pasożytów. Oprócz tego można postawić na szczotkę czy ulubione przysmaki kota, dzięki którym będzie można odwrócić jego uwagę i w spokoju wykonać zadanie. Podczas wyciągania kleszcza warto również poprosić o pomoc dodatkową osobę, która w razie potrzeby przytrzyma lub zabawi naszego pupila.

Jak usunąć kleszcza u kota – wizyta u weterynarza czy domowe sposoby?

Wiele osób zastanawia się, jak wyciągnąć kleszcza u kota – czy zabrać go do weterynarza, czy wybrać któryś z domowych sposobów. Jeśli mamy pewne obawy przed wykonaniem tej czynności na własną rękę, warto pomyśleć o wizycie u specjalisty, który z pewnością pomoże uporać się z tym problemem.

Należy pamiętać o tym, że wyciąganie kleszcza powinno być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Często się zdarza, że część pasożyta pozostaje w skórze zwierzęcia, przez co toksyny nadal mogą być uwalniane. Jak usunąć kleszcza z kota domowym sposobem? W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby Twój pupil przez chwilę się nie ruszał. Możesz go przytrzymać lub na przykład zabezpieczyć smyczą. Jeśli używasz pęsety, wyciąganie kleszcza należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, tak aby go nie rozgnieść. Najbardziej skuteczną techniką jest złapanie pasożyta tuż przy skórze kota, a następnie stopniowe wykręcanie. Pamiętaj o tym, aby po zakończonym zadaniu zgnieść, a najlepiej spalić intruza – dzięki temu można wyeliminować ryzyko infekcji.

Jakie choroby mogą powodować kleszcze?

Kleszcze zaliczane są do gromady pajęczaków. Są to bardzo groźne insekty, które mogą zatruwać organizm do kota i go osłabiać, przyczyniając się przy tym do wielu poważnych chorób. Obecnie sklasyfikowanych jest aż ponad 850 różnych gatunków kleszczy, z których niektóre są mniej, a niektóre bardziej niebezpieczne. Zazwyczaj można je znaleźć na łąkach i lasach; często kryją się pod liśćmi drzew lub w trawie, przez co ryzyko złapania kleszcza jest naprawdę wysokie.

Choroby odkleszczowe kotów

Do najpoważniejszych chorób odkleszczowych, którymi może zarazić się kot, należą:

  • babeszjoza,
  • anaplazmoza,
  • bartoneloza,
  • hemobartoneloza.

Warto zaznaczyć, że zarówno babeszjoza, jak i anaplazmoza są diagnozowane bardzo rzadko i częściej występują u psów niż u kotów. W obydwóch przypadkach główne objawy to osłabienie, bóle mięśniowe i stawowe, a także utrata apetytu. Przy babeszjozie niekiedy dodatkowo pojawia się biegunka i wymioty.

W przypadku bartonelozy, nazywanej również chorobą kociego pazura, u mruczków można zaobserwować m.in. gorączkę, apatię, brak apetytu i powiększenie węzłów chłonnych. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre koty przechodzą ją zupełnie bezobjawowo. Hemobartoneloza jest za to uznawana za najniebezpieczniejszą chorobę kotów na całym świecie. Jej objawy są bardzo zróżnicowane, jednak w większości przypadków pojawia się osłabienie, apatia, otępienie i wysoka gorączka. Choroba ta jest trudna w wyleczeniu – czasami zdarzają się także jej nawroty. W skrajnych przypadkach hemobartoneloza może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Jak zapobiegać kleszczom u kotów?

Właściciele kotów często zastanawiają się nie tylko nad tym, jak wyciągnąć kotu kleszcza, ale również jak zapobiegać im w przyszłości. Na to też jest kilka sposobów. Przede wszystkim powinniśmy regularnie stosować specjalistyczne preparaty na kleszcze. Są one dostępne w tabletkach, a także w płynach nanoszonych na kark zwierzęcia. Świetną opcją są także specjalne obroże antykleszczowe, które wyróżniają się bardzo wysoką skutecznością. Duże znaczenie w zapobieganiu kleszczom u kotów ma również regularna kontrola zwierzęcia – kiedy nasz mruczek wróci do domu, warto dokładnie sprawdzić jego skórę, stosując np. szczotki. Kleszcze u kotów najchętniej bytują w okolicach pyszczka, uszu, pachwiny, brzucha, karku i szyi.

FAQ

Kleszcze mogą przyczyniać się do powstawania wielu poważnych chorób, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie skóry naszego pupila i kontrolowanie, czy nie zadomowił się tam żaden pasożyt. Można to robić na przykład za pomocą szczotki.

Ukąszenie przez kleszcza nie wywołuje u kotów żadnego bólu. Mimo tego należy jak najszybciej pozbyć się pasożyta – jego obecność może wiązać się z wydalaniem niebezpiecznych toksyn i rozwojem licznych chorób.

Aby zminimalizować ryzyko powstania choroby odkleszczowej u kota, należy zadbać o odpowiednią higienę i pielęgnację. Kluczowa jest jednak przede wszystkim szybka reakcja, a w razie wystąpienia niepokojących objawów – wizyta u weterynarza.