Zapalenie otrzewnej u kotów – jakie są objawy? Jak je leczyć?

Zapalenie otrzewnej u kotów – jakie są objawy? Jak je leczyć?

Mając w swoim domu zwierzaki, zazwyczaj traktujemy je jak członków rodziny. Nic dziwnego zatem, że jeżeli coś złego przytrafia się naszym pupilom, cierpimy razem z nimi. Na szczęście na coraz większą liczbę chorób weterynarze oferują skuteczne leczenie. Wśród takich schorzeń znajdują się również nieuleczalne choroby. Taką przypadłością jest zapalenie otrzewnej u kota – leczenie takiego schorzenia nie przynosi obiecujących rezultatów. Warto dowiedzieć się, czym jest wirusowe zapalenie otrzewnej kotów (FIP), a także w jaki sposób obchodzić się z chorym pupilem.

Z artykułu dowiesz się:

Wirusowe zapalenie otrzewnej kotów (FIP)

Wirusowe zapalenie otrzewnej kotów (FIP), dokładnie Feline Infectious Peritonitis, jest śmiertelną chorobą wywołującą zapalenie otrzewnej, która wynika z zakażenia zwierząt koronawirusem jelitowym (FECV). Przyjmuje się, że u ok. 5% kotów, które są zakażone FECV w przyszłości mogą zachorować na zapalenie otrzewnej. Warto pamiętać o tym, iż samo zakażenie koronawirusem dla kotów nie jest bardzo uciążliwe. Najczęściej spotykanym objawem jest biegunka, która po kilku dniach całkowicie znika, a kot wraca do formy. Jednak bardzo często dochodzi do mutacji wirusa, przez co koty zaczynają chorować na FIP.

Do zapalenia trzustki może dojść w momencie, gdy kot ma obniżoną odporność. Następuje to najczęściej w wyniku dużego stresu lub też zakażenia innymi wirusami. Do takich wirusów zalicza się między innymi wirus niedoboru immunologicznego bądź też wirus białaczki. Koty mogą chorować w sposób przewlekły lub ostry. Koty, które chorują przewlekle na FIP, w dowolnym momencie mogą również zachorować na ostrą formę zapalenia otrzewnej. W przypadku przewlekłej formy FIP choroba atakuje wyłącznie trzustkę. Wtedy dochodzi do zwłóknień narządu. Natomiast w ostrym przebiegu choroby koty cierpią na stany zapalne wszystkich narządów otaczających trzustkę.

Zapalenie otrzewnej u kota objawy

Chcesz się dowiedzieć, jakie objawy zapalenia otrzewnej u kota będą widoczne? Dobrze jest na samym początku wyjaśnić, w jaki sposób koty zostają zakażone. Najczęściej koty mogą zachorować przez zakażenie drogą pokarmową. Bardzo często stwierdza się, że koty zaczynają chorować na zapalenie otrzewnej po kontakcie z odchodami zwierząt, które już chorują. Ponadto zakażenie odbywa się przez kontakt z krwią chorego zwierzęcia. Dlatego warto uważać, aby Twój pupil nie miał do czynienia z bezdomnymi zwierzętami, które mogą nie tylko pogryźć, ale także zarazić Twojego kota. Oprócz tego do zakażenia może dojść drogą śródmaciczną, co oznacza, że małe koty mogą urodzić się już zakażone od swojej kociej mamy.

Należy pamiętać o tym, że po zakażeniu objawy zapalenia otrzewnej u kota nie muszą być od razu widoczne. Silny organizm zwierzaka doskonale poradzi sobie z pierwszymi objawami. To jednak wcale nie oznacza, że choroba nie robi spustoszenia. Ponieważ powoli trzustka ulega stanowi zapalnemu, przez co w pewnym momencie organ jest na tyle uszkodzony, że choroba się ujawnia. Zatem warto dowiedzieć się, jakie zapalenie otrzewnej u kota daje objawy, aby móc jak najszybciej interweniować. Przede wszystkim kot, który choruje na FIP, ma gorszy apetyt, a nawet całkowicie przestaje jeść. Kolejnym objawem, jaki może wskazywać na zapalenie otrzewnej u Twojego zwierzaka, jest wystąpienie gorączki, a także wyciek z oczu i nosa. Kot jest słaby, nie ma ochoty na zabawę. Jednym słowem, czujny opiekun bardzo szybko zauważy, że z jego kotem dzieje się coś niedobrego.

Należy mieć na uwadze, że koty chorują na postać wysiękową oraz bezwysiękowa. Pierwsza postać FIP pojawia się znacznie częściej. Wtedy możesz zauważyć, że mimo utraty wagi u Twojego kota powiększa się brzuch. Ponadto postać wysiękowa wyróżnia się zapaleniem błon surowiczych. Objawia się to poprzez gromadzenie się płynu o żółtym zabarwieniu w otrzewnej oraz klatce piersiowej. Czasami taki płyn gromadzi się tylko w jednym miejscu. W przypadku postaci bezwysiękowej choroba może atakować różne narządy i pojawiają się zmiany ropno-ziarniniakowe. W związku z tym choroba nie dotyczy tylko otrzewnej, ale może się przenieść do układu nerwowego lub zaatakować oczy. Wtedy zauważysz, że Twojego kota łapią ataki drgawek, ma problem z utrzymaniem równowagi, może też dojść do wylewów w siatkówce oka.

Zapalenie otrzewnej u kota – leczenie

Wirusowe zapalenie otrzewnej u kotów nie jest łatwą chorobą do zdiagnozowania. Jednak po serii badań, w tym między innymi badań krwi, weterynarz może dość sprawnie postawić diagnozę. Niestety na chwilę obecną FIP jest chorobą nieuleczalną. Rokowania są bardzo złe w przypadku ostrego przebiegu zapalenia otrzewnej. Dlatego wirusowego zapalenia otrzewnej u kota leczenie wyróżnia się jedynie łagodzeniem objawów, szczególnie gdy kot choruje w sposób przewlekły. Zwierzak może otrzymywać leki przeciwzapalne, a także do zwalczania nadkażeń bakteryjnych. Jednak w przypadku bardzo zaawansowanej choroby, należy zastanowić się nad eutanazją zwierzęcia. Niestety wirus może zaatakować większość narządów, co przyczyni się do bardzo dużego cierpienia kotka.

Wirusowe zapalenie otrzewnej u kotów – nadzieja w eksperymentach

Jak widzisz, choroba nie jest uleczalna, a kot ostatecznie jest narażony na coraz większe cierpienie. To jednak nie powoduje, że wirusowe zapalenie otrzewnej u kotów jest poza zasięgiem nowoczesnej weterynarii, ponieważ prowadzone są liczne badania nad wynalezieniem skutecznego leku. Jednym z preparatów, nad którym trwają badania, jest lek GS-441524. Niestety wirusowe zapalenie otrzewnej u kotów przy pomocy tego preparatu pozwoliło na jedynie połowiczny sukces. Mowa jest o wyzdrowieniu większej liczby kotów poddanych eksperymentowi. Niestety mimo osiągniętego sukcesu w leczeniu choroba bardzo szybko wróciła. Dlatego nie ma jeszcze leku, który przyniósłby oczekiwany efekt. Należy mieć nadzieję, że jest grupa badaczy, którzy mimo wszystko próbują w tej kwestii osiągnąć sukces.