Jak zachęcić kota do picia?

Jak zachęcić kota do picia?

Czy wiecie, że przodkami kota domowego były pustynne koty nubijskie? Zwierzęta te zamieszkują północno-wschodnią część Afryki. Zasiedlają suche obszary, w których praktycznie nie występują otwarte zbiorniki wodne. Nie mają więc możliwości regularnego pobierania wody. Korzystają głównie z cieczy zawartej w ciałach swoich ofiar takich jak drobne gryzonie, a nawet bezkręgowce. Nasze domowe koty w dużej mierze odziedziczyły ten zwyczaj po swoich przodkach. Wiele z nich stosunkowo niechętnie pije wodę. Niestety, w dzisiejszych czasach nie jest to obojętne dla ich zdrowia.

Karma sucha czy mokra?

Wspomniana niechęć do picia wody odziedziczona przez koty po przodkach stała się ich przekleństwem w momencie, kiedy na rynku pojawiły się karmy suche. Zawierają one tylko 10-12% wody. To zdecydowanie za mało, bowiem naturalny pokarm dzikich kotów składa się z niej nawet w 80-90% (tak samo jak karmy mokre dla kotów). W rezultacie kot karmiony wyłącznie lub w dużej mierze karmą suchą pobiera wraz z nią zbyt mało wilgoci. W połączeniu z wrodzoną niechęcią do picia może to spowodować deficyt wody w jego organizmie. A to z kolei prowadzi do zagęszczania moczu i w dłuższej perspektywie czasu może przyczynić się do wystąpienia bardzo groźnych chorób układu moczowego.
Jak temu przeciwdziałać?

Namów” kota do picia!

Aby oszczędzić kotu problemów zdrowotnych w przyszłości należy dopilnować, aby pobierał on jak najwięcej wody. Dobrym rozwiązaniem jest między innymi postawienie w mieszkaniu więcej niż jednej miski z wodą. Koty są z natury dość leniwe, więc często nie chce im się szukać źródła wody, jeżeli mają „wodopój” na każdym kroku, istnieje spore prawdopodobieństwo, że częściej będą z niego korzystać.

Inną świetną metodą na przechytrzenie naszego „domowego tygrysa” jest zaserwowanie mu wody w taki sposób, aby stała się ona dla niego bardziej atrakcyjna. W sukurs idą nam nowoczesne rozwiązania techniczne, takie jak automatyczne poidła dla kotów. Jak działają? Otóż koty są bardzo ciekawskie. Intrygują je zarówno dźwięki jak i ruch. W automatycznych poidłach wykorzystywane jest zjawisko fontanny i płynącej wody. Strumień wody poruszający się i wydający dźwięki budzi w kocie ciekawość i zachęca go do częstszego picia. Dlatego automatyczne poidła dla kotów są szczególnie wskazane w przypadku zwierząt niechętnie pijących z tradycyjnych misek, mających problemy z układem moczowym, a także dla starszych pupili. Prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu moczowego zwiększa się wraz z wiekiem kota, starsze zwierzaki często piją bowiem coraz mniej. Automatyczne poidło okazuje się wtedy doskonałym rozwiązaniem i pomaga w zachowaniu pupila w dobrym zdrowiu aż do późnej starości.

Co jeszcze możemy zrobić?

Niezależnie od zastosowania automatycznego poidła, aby zachować układ moczowy naszego kota w dobrym stanie wraz z wiekiem zwierzęcia warto zwiększać udział w jego diecie karm mokrych. Jak już wspomniano, zawierają one duże ilości wody i w naturalny sposób pomagają nawodnić pupila. Niezwykle istotne są też regularne badania profilaktyczne w gabinecie weterynaryjnym. Doświadczony lekarz oceni stan zdrowia naszego kota i w razie potrzeby przepisze mu odpowiednią dietę lub
zaleci niezbędne leczenie.