Co i ile powinien jeść berneński pies pasterski?

Co i ile powinien jeść berneński pies pasterski?

Berneński pies pasterki to rasa psa pracującego, która cieszy się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego. Te wielkie zwierzaki podbijają serca swoich właścicieli łagodnych charakterem, atrakcyjnym wyglądem oraz inteligencję i chęcią do współpracy. Jednak dla wielu początkujących posiadaczy psów problematyczny może być dobór odpowiedniej diety. Ile powinien jeść berneński pies pasterki oraz jak dopasować karmę, aby spełniała wszystkie wymagania żywieniowe czworonoga? Podpowiadamy!

Ile powinien ważyć berneński pies pasterski?

Berneńczyki to psy charakteryzujące się bardzo wysokim wzrostem, a co za tym idzie również i wagą. Wielu osobom jest trudno ocenić jaką masę powinien osiągnąć pies tego typu. Zatem ile waży berneński pies pasterski? Optymalna waga różni się w zależności od wieku i płci zwierzęcia. Dorosły samiec może osiągnąć nawet 50 kg, ale mniejsze osobniki ważą około 38-40 kg, co dalej mieści się w normach określonych dla tej rasy. Samice są nieco mniejsze i zazwyczaj plasują się w zakresie 36-48 kg. Jak widać, różnice pomiędzy płciami nie są zbyt znaczące.

Ile waży młody berneński pies pasterski? Tabela wagi to narzędzie, które może być bardzo pomocne podczas śledzenia rozwoju naszego podopiecznego. Ważne jest notowanie nie tylko ewentualnej niedowagi, lecz także nadmiaru tkanki tłuszczowej, która może być efektem podawania zbyt dużej ilości karmy, czy przysmaków. Dla przykładu 2-miesięczny szczeniak waży około 8 kg i w pierwszych miesiącach życia przybiera około 2 kg na miesiąc.

Jednym z wyznaczników zdrowia zwierzęcia jest jego waga. Berneński pies pasterski to rasa, której niestety nie omijają wszelkiego rodzaju schorzenia. Jeżeli zauważymy, że w krótkim czasie nasz pies stracił lub przybrał na wadze, to bez wątpienia jest to powód, aby odwiedzić lekarza weterynarii.

Berneński pies pasterskico jedzą psy tej rasy?

Co je berneński pies pasterski? Psy są bezwzględnymi mięsożercami, zatem ich pokarm powinien być w nie bogaty. Idealna opcja to karmy zawierające minimum 30% białka zwierzęcego. Współcześni producenci psich przysmaków stawiają na wysoką jakość oferowanych produktów, więc bez problemu znajdziemy na rynku coś, co zaspokoi potrzeby naszego zwierzaka. Warto jednak pamiętać, że alergie pokarmowe to coś, z czym często zmaga się berneński pies pasterski. Jaka karma będzie więc dla niego najlepsza? To zależy od indywidualnych cech czworonoga. Należy więc dokładnie obserwować reakcje naszego podopiecznego na nową karmę. Częstym źródłem problemów jest mięso drobiowe, ale nie oznacza to, że nadwrażliwości nie może wywołać także wołowina, wieprzowina, indyk, czy cielęcina.

Mięso nie powinno stanowić jednak jedynego źródła mikro i makroskładników, ponieważ nie zawiera ich wystarczająco dużo. Wybierając karmę dla swojego pupila zwróć uwagę na jej pełny skład. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie różnego rodzaju suplementów i preparatów, które pomogą, np. w utrzymaniu dobrej kondycji sierści.

Warto również zatroszczyć się o kondycję uzębienia. Podczas spożywania posiłków w pysku zwierzęcia odkładają się jego resztki, które stanowią pożywienie dla drobnoustrojów. Wynikiem ich działalności jest kamień nazębny. Problem ten można rozwiązać, stosując pasty i płyny do zębów.

Berneński pies pasterskiile je?

Ogólna odpowiedź na pytanie ile je berneński pies pasterski, jest dosyć oczywista – dużo. Berneńczyki należą do większych ras, zatem ilość pobieranego pożywienia jest proporcjonalna do ich masy ciała. Należy się z tym liczyć, decydując się na berneńskiego psa pasterskiego, ponieważ taki podopieczny będzie zdecydowanie droższy w utrzymaniu od mniejszych ras.

Właściciele przybierają różne strategie żywieniowe. Niektórzy karmią psa jedynie raz dziennie, inny decydują się na podawanie dwóch posiłków. Zalecana dzienna porcja karmy to około 15-20 g na każdy kilogram masy ciała. Zatem 50-kilogramowy samiec będzie potrzebował około 750-1000 g karmy każdego dnia. Oprócz tego warto podawać psu, np. przysmaki dentystyczne.

Zapotrzebowanie na pokarm będzie zmieniało się w zależności od etapu życia, w jakim znajduje się berneński pies pasterski. Ile je szczeniak tej rasy? Pierwsze miesiące życia malucha są niezwykle ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Dochodzi wtedy do intensywnego wzrostu, zwiększania masy ciała oraz rozwoju narządów i szkieletu. Jeżeli w tym istotnym etapie życia zaniedbamy kwestie żywieniowe, może to zaowocować poważniejszymi problemami zdrowotnymi w przyszłości. Szczeniaki mogą spożywać surowe mięso z dodatkiem warzyw i zbóż lub suchą karmę dedykowaną psiej młodzieży. Wszelkie zmiany w diecie należy wprowadzać powoli, aby przyzwyczaić układ pokarmowy psa do nowego posiłku. W przypadku szczeniąt również wskazane jest stosowanie suplementacji.

Berneński pies pasterskijak karmić?

Wysokojakościowa i pełnowartościowa karma to jeden z najważniejszych aspektów żywienia każdego psa. Nie można jednak zapomnieć o konieczności zapewnienia naszemu pupilowi dogodnych warunków do spożywania posiłków. Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia miska. Wybierając odpowiedni model dla swojego podopiecznego, zwróć uwagę przede wszystkim na rozmiar. Jak już wiemy, berneńczyki to psy duże, które pobierają znaczne ilości pożywienia. Naczynie powinno być więc proporcjonalne do wielkości posiłku. Optymalnym rozwiązaniem będzie miska o objętości 1,5 l, chociaż niektórzy właściciele berneńczyków sięgają nawet po 4-litrowe pojemniki. Warto stosować zasadę, że lepiej, aby miska była zbyt duża, niż zbyt mała.

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednia wysokość, na której ustawiona jest miska. Berneńczyki są dużymi psami, zatem aby zjeść z naczynia ustawionego na ziemi, muszą się sporo natrudzić i często decydują się nie jeść. Ta niepozorna sytuacja może prowadzić nawet do skrętu żołądka. Warto więc wybierać miski, metalowe lub ceramiczne, ustawione na dedykowanych stelażach. Zdecydowanie ułatwią one pupilowi codzienne przyjmowanie posiłków.

Nie można również zapominać o zapewnieniu psu nieograniczonego dostępu do wody pitnej. O ile pożywienie może być podawane jedynie o określonych porach, to woda w misce powinna znajdować się nieustannie. Jest to istotne szczególnie w upalne dni, kiedy pies próbuje się schłodzić i zapewnić sobie odpowiednią termoregulację. Jeżeli zwierzę przebywa głównie na zewnątrz, należy co jakiś czas monitorować czystość miseczki z wodą. Zdarzają się sytuacje, w których naczynie jest pełne, ale pies i tak z niego nie korzysta. Powodem może być, np. zanieczyszczenie, które zniechęca naszego pupila do pobierania płynów. Zimą częstym problemem jest zamarzanie misek, co również uniemożliwia korzystanie z nich.

FAQ

Berneńczyki to bardzo duże psy, więc ich waga również jest dość wysoka. Dorosłe samce ważą około 38-50 kg, a samice są nieco mniejsze i mieszczą się w przedziale 36-48 kg.

Aby zachować prawidłową masę ciała i zdrowy wygląd, dorosły berneńczyk powinien przyjmować 15-20 g karmy na każdy kilogram masy ciała.

Około 40% diety stanowi mięso (kurczak, wołowina, jagnięcina itd.). Berneńczyki jedzą również zboża i warzywa. Chętnie przyjmują także różnego rodzaju przysmaki.