Dlaczego pies dyszy? Jakie są powody? Co zrobić?

Dlaczego pies dyszy? Jakie są powody? Co zrobić?

Dyszenie u psa jest jednym z objawów fizjologicznych i większości przypadków nie powinno wzbudzać naszych podejrzeń. Jednak w niektórych sytuacjach jest to jeden z pierwszych sygnałów, że z naszym pupilem dzieje się coś złego i prawdopodobnie musimy zareagować. Dlaczego pies dyszy i jak rozróżniać prawidłowe reakcje organizmu zwierzęcia od patologicznych stanów, które mogą zagrażać jego zdrowiu i życiu? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika, który pomoże rozwiać te wątpliwości.

Dlaczego pies dyszy bez wysiłku?

Właściciele psów nieustannie obserwują swoich podopiecznych. Niektóre reakcje wzbudzają u nich wątpliwości, czy aby na pewno pupil dobrze się czuje. Jedną z takich sytuacji jest moment, w którym pies intensywnie dyszy, mimo tego, że nie podejmował żadnych aktywności fizycznych. Często pojawia się więc pytanie, dlaczego pies dyszy bez powodu? Pierwszą odpowiedzią na to pytanie może być temperatura. Nasi podopieczni podobnie jak my, bardzo ciężko przeżywają upalnie dni. Dyszenie jest reakcją organizmu psa na trudne warunki atmosferyczne. Zwierzę próbuje się w ten sposób schłodzić, aby chociaż trochę sobie ulżyć. Aby wspomóc swojego zwierzaka, należy pamiętać o stałym dostępie do miski z wodą. Jeśli nasz pies większość czasu spędza na dworze, konieczne jest zapewnienie mu miejsca, w którym będzie mógł skryć się w cieniu – może być to przestronna buda lub zacieniona wiata. Pamiętajmy również, że upalny dzień to nie jest idealny moment na intensywny wysiłek.

Z jakiego powodu nasz pies dyszy w samochodzie?

Dyszenie u psa jest również objawem tego, że sytuacja, w której się znalazł, jest dla niego stresująca. Wielu właścicieli, którzy często podróżują ze swoimi pupilami, zastanawia się, dlaczego pies dyszy w samochodzie. Oczywiście niektóre psy podchodzą do takich sytuacji z ogromną dozą spokoju i podróż w ogólnie nie robi na nich wrażenia. Jednak jeśli nasz zwierzak ewidentnie ma problem z jazdą autem, warto pokonywać z nim początkowo krótkie trasy i sprawić, że sytuacja ta będzie dla niego możliwie jak najmniej uciążliwa. Dobrym rozwiązaniem jest zakup samochodowego transportera do bagażnika lub na tylne siedzenie. Jeśli jednak pies woli podróżować z członkami swojej rodziny, koniecznie zakup dedykowane szelki z pasem bezpieczeństwa, które ochronią Twojego pupila podczas gwałtownego hamowania lub kolizji.

Dlaczego pies się trzęsie i dyszy?

Niestety, gdy coś złego dzieje się z naszym zwierzakiem, jednym z objawów jest to, że pies dyszy. Przyczyny mogą być różne. Jedną z nich są błędy żywieniowe popełniane przez właściciela zwierzęcia. Dyszenie zdecydowanie częściej dotyka psów zmagających się z nadwagą, dla których aktywność fizyczna jest po prostu bardziej męcząca. Pamiętajmy, że otyłość u psów to nie tylko kwestia estetyczna. Jest to choroba, która może prowadzić do rozwinięcia się poważnych defektów, związanych m.in. z układem krwionośnym. Dlatego tak ważny wybór wartościowej karmy oraz regularna aktywność fizyczna.

Dyszenie nie jest jedynym objawem tego, że z naszym pupilem dzieje się coś niepokojącego. Gdy pies dyszy i się trzęsie, wymiotuje, ma biegunkę, gorączkę lub zachowuje się niespokojnie, nie możemy tego ignorować. Takie problemy mogą być objawem udaru cieplnego, skrętu żołądka lub zwykłej niestrawności. Aby mieć pewność, że zwierzak jak najszybciej wróci do zdrowia, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Dlaczego pies dyszy w nocy?

Zastanawiasz się, dlaczego pies mocno dyszy w nocy? Przyczyn może być wiele i część z nich można wyeliminować poprzez zmianę codziennych nawyków. Nocne dyszenie może być spowodowane wieczornym wysiłkiem fizycznym. Organizm psa, podobnie jak ludzki, potrzebuje czasu na odpowiednią regenerację po zabawie i aktywnościach. Rozwiązaniem jest zmiana rutyny dnia i przełożenie najintensywniejszego wysiłku na godziny poranne.

Dyszenie nocne może być również efektem późnych posiłków. Jedzenie znacząco obciąża układ pokarmowy, co może objawiać się właśnie zwiększoną częstością oddechów zwierzęcia. Warto więc rozważyć zmianę pory karmienia. Stałe obciążanie układu pokarmowego psa znacząco wpływa na jego ogólny dobrobyt. Należy więc zwrócić szczególną uwagę nie tylko na porę podawania posiłków, lecz także na dobrą jakość smakołyków.

Dlaczego pies ciągle dyszy?

U niektórych zwierząt dyszenie zaczyna stawać się stanem przewlekłym. Dlaczego pies dyszy w domu nieustannie? Może być to objawem poważniejszych chorób, których leczenie będzie wymagało bardziej zaawansowanej terapii. Do takich schorzeń zalicza się m.in. paraliż krtani, kardiomiopatia, czy choroba Cushinga.

Niektóre rasy psów są zdecydowanie bardziej narażone na problemy z układem oddechowym. Są to głównie przedstawiciele ras brachycefalicznych, takich jak buldog francuski, mops. bokser, pekińczyk, czy boston terrier. Psy te cechuje bardzo krótka kufa, która w skrajnych przypadkach uniemożliwia im swobodną wymianę gazową.

FAQ

Nocne dyszenie psa może być spowodowane zbyt wysoką temperaturą panującą w pomieszczeniu. Zdarza się to szczególnie w miesiącach letnich. Przyczyn można szukać również przy zbyt intensywnej zabawie przed snem lub przejedzeniu.

Jeżeli oprócz dyszenia u psa pojawiają się również inne objawy, takie jak drgawki, wymioty, czy biegunka, oznacza to, że z jego stanem zdrowia może dziać się coś poważniejszego. W miesiącach letnich jest to najczęściej udar cieplny spowodowany zbyt długim przebywaniem na bezpośrednim słońcu.

Dyszenie jest także objawem stresu u zwierzaka. Dla wielu psów emocjonującym wydarzeniem jest bez wątpienia jazda samochodem. Aby zadbać o komfort naszego pupila, warto stopniowo przyzwyczajać go do podróży lub całkiem ich unikać, jeśli stres jest zbyt silny. Warto również zaopatrzyć się w przysmaki, np. w kości i częstować nimi psa podczas podróży.