Berneński pies pasterski - cena, charakter, wychowanie

Berneński pies pasterski - cena, charakter, wychowanie

Berneński pies pasterki lub inaczej berneńczyk to rasa dużych psów pracujących. Według obowiązującej klasyfikacji kynologicznej FCI rasa ta zaliczana jest do szwajcarskich psów pasterskich. Swoim przyjacielskim wyglądem i usposobieniem zdobywają serca wielu miłośników psów na całym świecie. Bardzo często są wybierane na rodzinnych towarzyszy, ponieważ są łagodne i cierpliwe w stosunku do dzieci. Berneńczyka możemy spotkać również w roli psa pracującego – pomagającego w terapii osób z niepełnosprawnościami, tropiącego lub ratowniczego.

Berneński pies pasterskiusposobienie

Łagodne i towarzyskie usposobienie to jeden z powodów, dla których tak dużą popularnością cieszy się berneński pies pasterski. Charakter tych czworonogów ukształtował się podczas ostatnich stuleci. Z racji swoich rozmiarów i sił były wykorzystywane jako psy stróżujące. Również dzisiejsze berneńczyki doskonale sprawdzą się w tej roli, ponieważ mimo tego, że z reguły są bardzo przyjacielsko nastawione do gości, zaalarmują, jeżeli tylko poczują się zagrożone. Nie uświadczymy u nich jednak zmysłu łownego – podczas leśnych wędrówek raczej nie rzucą się w pogoń za napotkanym zającem, czy sarną. Są uważne i bardzo chętnie się uczą. Nauczenie berneńczyka nawet skomplikowanych komend nie stanowi większego wyzwania.

Berneński pies pasterskidla kogo?

Berneńskie psy pasterskie mimo swoich pokaźnych rozmiarów są niezwykle łagodne i spokojne. Z tego powodu są chętnie wybierane jako psy rodzinne i towarzyszące. Dzieci nie są przeszkodą do posiadania psa tej rasy. Berneńczyki wręcz doskonale sprawdzą się w roli pierwszego psa dla malucha, ponieważ nierzadko wykazują one zachowania protekcyjne w stosunku do najmłodszych. Berneńczyki uwielbiają zabawę i wszelkiego rodzaju aktywności ze swoim opiekunem. Są co prawda masywnymi zwierzętami, ale nie zachowują się niezgrabnie i ociężale. Odpowiednio wyszkolone mogą z powodzeniem brać udział w konkurencjach sportowych lub wykonywać prace fizyczne. Berneńczyki są często spotykane w roli psów pracujących. Znajdziemy je w służbach ratowniczych lub jako zwierzęta wykorzystywane w dogoterapii.

Berneński pies pasterskisierść czy włos?

Berneński pies pasterski ma sierść, zatem może być problematyczny dla osób zmagających się z alergią. Dodatkowo jest ona długa o bogatym podszerstku, co sprawia, że wymaga szczególnej pielęgnacji i regularnego wyczesywania. Nieoceniona może być tu porządna szczotka. Odpowiednio pielęgnowany włos będzie błyszczący i bardzo miękki w dotyku. Należy jednak liczyć się z tym, że sierść w jakimś stopniu będzie wypadać i osadzać się na dywanach i tapicerowanych meblach.

Berneńczyki cechują się kruczoczarnym umaszczeniem podstawowym z brązowymi podpaleniami na oczach, policzkach, klatce piersiowej, wszystkich kończynach oraz pod ogonem. Dodatkowo występują u nich białe znaczenia, głównie na głowie, kończynach, klatce piersiowej i ogonie.

Ile żyje berneński pies pasterski?

Duże rasy psów często żyją zdecydowanie krócej niż te drobniejsze. Niestety, wyjątku nie stanowi również berneński pies pasterski. Ile żyje przeciętny berneńczyk? Średnio jest to 6-8 lat, co nie stanowi zbyt dobrego wyniku. Oczywiście zdarzają się osobniki, którym udaje się osiągnąć bardziej sędziwy wiek, ale nie należą one do powszechnych przypadków. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że rasa ta wykazuje dużą skłonność do rozwijania chorób nowotworowych. Są one jedną z najczęstszych przyczyn śmierci tych zwierząt. Często występują również zaburzenia związane z pracą układu pokarmowego, alergie oraz dysplazja stawu biodrowego i łokciowego. Te ostatnie jednak dotykają większości dużych ras psów. Nie jest więc zaskoczeniem, że zmaga się z nimi również berneński pies pasterski. Długość życia uzależniona jest również od zaangażowania właściciela w opiekę nad zwierzęciem.

Berneński pies pasterskiwychowanie

Berneński pies pasterski, jak wcześniej wspomnieliśmy, cechuje się bardzo towarzyskim usposobieniem. Nic więc dziwnego, że jest chętny do pracy z człowiekiem, a co za tym idzie, dość łatwo poddaje się je tresurze. Pojętność i cierpliwość to kolejne ważne cechy, które posiada berneński pies pasterski. Jak wychować młodego berneńczyka? Przede wszystkim ważna jest regularna praca, szczególnie w pierwszych latach życia zwierzaka. Jeżeli podejdziemy do tego zadania z niskim zaangażowaniem i bez systematyczności, finalne efekty mogą nie być zadowalające. Wychowanie szczeniaka wymaga również odpowiedniego motywowania. Za poprawnie wykonane polecenia warto nagradzać psa ulubionym smakołykiem lub zabawką, np. gryzakiem.

Podczas tresury warto być stanowczym, ale powstrzymywać się od ostrego traktowania. Może to zniechęcić berneńczyka do dalszej pracy i spowoduje pogorszenie relacji z właścicielem. Ich gabaryty i siła pozwalają im również na wykonywanie lekkich prac fizycznych. Mogą ciągnąć sanki, wózki lub nauczyć się przenoszenia w pysku niewielkich przedmiotów.

Berneński pies pasterskiile kosztuje?

Ile kosztuje berneński pies pasterski? Na wartość psa składa się stan zdrowia rodziców malucha, ich osiągnięcia wystawowe, a także renoma samego hodowcy. Aby zostać właścicielem berneńczyka, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 5-7 tys. złotych. Nie warto szukać półśrodków, jeśli decydujemy się na zakup berneńskiego psa pasterskiego. Rozmnażanie zwierząt nie jest tak prostą sprawą. Szczeniaki z pseudohodowli będą co prawda tańsze i na pierwszy rzut oka, identyczne jak te pochodzące z legalnych działalności. Jednak bardzo często zmagają się z chorobami dziedzicznymi, które będą przekładać się na dobrostan berneńskiego psa pasterskiego. Gdzie kupić zatem psa, aby nie podejmować niepotrzebnego ryzyka? Informacje o zarejestrowanych hodowlach znajdują się m.in. na stronie Polskiego Związku Kynologicznego.

Berneńczyki są psami, które dorastają do sporych rozmiarów. Często pojawia się więc pytanie, na jakie koszty należy się przygotować, jeśli w domu zamieszka berneński pies pasterski? Koszty utrzymania takiego zwierzęcia mogą być nieco wyższe ze względu na fakt, że potrzebuje ono więcej karmy. Oczywiście warto wyposażyć swojego podopiecznego w zabawki oraz wygodne legowisko. Szelki oraz legowiska to wyposażenie, które będzie trzeba kilkukrotnie wymienić ze względu na rozwój psa. A jak długo rośnie berneński pies pasterski? Jak przystało na dużą rasę – dość długo. Swój docelowy wzrost osiąga mniej więcej w 18 miesiącu życia.

Berneński pies pasterskigdzie trzymać?

Berneński pies pasterski to zwierzę domowe. Najlepiej czuje się blisko swoich właścicieli. Warto jednak pamiętać, że z racji swoich rozmiarów będzie potrzebował znacznie więcej przestrzeni niż mały, kanapowy zwierzak. Berneńczyk jest psem aktywnym, więc przydomowy ogródek będzie dodatkowym atutem. Niektórzy właściciele decydują się na to, aby ich pies przebywał głównie na zewnątrz, a także aby spędzał tam noce. Należy jednak pamiętać, że pies potrzebuje dobrze ocieplonej budy oraz miejsca, w którym mógłby się schronić przed upałem. Równie istotny jest stały dostęp do wody. W zimie miski często zamarzają. W przypadku zwierząt trzymanych na zewnątrz w grę wchodzi jeszcze kwestia dzikich zwierząt. Na posesje nierzadko przekradają się lisy, czy kuny dlatego właściciel powinien zadbać o regularne szczepienia przeciw wściekliźnie.

FAQ

Ceny berneńczyków mogą się różnić w zależności od hodowli oraz innych czynników, które wpływają na wartość psa (np. osiągnięcia wystawowe rodziców). Nie należą jednak one do najtańszych ras – szczeniak kosztuje około 5000 zł.

Berneńczyki to duże psy, więc niestety nie cieszą się najdłuższym życiem. W zależności od kondycji i zdrowia nasz przyjaciel zostanie z nami na około 8-10 lat.

Z racji tego, że jest to rasa dużych psów, to również czas ich wzrostu jest odpowiednio długi. Swoje docelowe rozmiary berneńczyki osiągają mniej więcej w 18 miesiącu życia, a dojrzałość płciową w wieku dwóch lat.