Samojed - usposobienie, karmienie i pielęgnacja

Samojed - usposobienie, karmienie i pielęgnacja

Przepiękny, śnieżnobiały piesek prosto z Syberii? Oczywiście to Samojed, który w zamierzchłych czasach zaprzęgany był do wozów, pomagał podczas polowań, a nocami ogrzewał swojego właściciela. Dziś jednak to zwierzę domowe, dostojne, eleganckie, przyjaźnie nastawione i wesołe. Chcesz wiedzieć więcej o tych wyjątkowych czworonogach? Poniżej kilka najważniejszych informacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

Samoyed – charakterystyka i opis rasy

Charakterystyka psów opiera się na kilku najważniejszych kwestiach. Przede wszystkim najpierw zalicza się je do konkretnych ras, według FCI Samoyed znalazł się w grupie 5, czyli w Szpicach i psach ras pierwotnych. Do tego jego przodkami są nordyckie psy zaprzęgowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że Samojedy nie są objęte obowiązkiem pracy, choć ruch im na pewno sprzyja. Psy tej rasy zostały wyhodowane przez syberyjskie plemię Nieńców, zwane również Samojedami. Zamieszkiwało ono obszar między rzeką Ob i Jenisej. Czworonogów wykorzystywano do zaprzęgów, pełniły one również rolę psów myśliwskich i stróżujących. Wykorzystywano je także jako… termofory, szczególnie w przypadku dzieci. Samojedy ogrzewały swym ciałem i sierścią najmłodszych, ale i starszych z plemienia Nieńców. Nic dziwnego, że do dziś psy te potrzebują bliskości człowieka i chętnie śpią wtulone w swoich opiekunów.

Samojed – waga i wielkość

Jest to rasa średnia, bo wzrost Samojeda to około 57 cm w kłębie w przypadku psa, suczka jest nieco mniejsza, mierzy 53 centymetry. Oczywiście trzeba tutaj zachować pewną tolerancję do 3 centymetrów w obie strony. Waga psa wyniesie około 30 kilogramów, choć najczęściej spotyka się nieco lżejsze Samojedy, z kolei dorosła suka waży do 20 kilogramów.

Sierść samojeda i wzorzec umaszczenia

Samojed to obficie owłosiony szpic arktyczny. Sprawia wrażenie wytrzymałego i silnego, ale jednocześnie pełnego pewności siebie i elegancji. Ma charakterystyczny, uśmiechnięty wyraz twarzy za sprawą migdałowych oczu i uniesionych ku górze kącików warg. Szata tej rasy jest dwuwarstwowa, podszerstek jest delikatny, gęsty, ale krótki, inaczej sprawa wygląda w przypadku włosia okrywowego – to jest twardsze, prostsze i dużo dłuższe. Włosie okrywowe występuje dosłownie wszędzie, nawet wewnętrzna strona uszów jest obficie nim pokryta, także ogon czy portki w okolicach ud zwierzęcia. Warto zaznaczyć, że suki mają nieco mniej obfitą szatę, delikatniejsze rysy i bardziej widoczne zarysy postury. Samojed występuje głównie z białym włosiem, zdarzają się okazy z biszkoptowymi znaczeniami. Najbardziej pożądany jest jednak ten ze śnieżnobiałą sierścią.

Pies samoyed – charakter

Samojedy są otwarte i przyjaźnie nastawione do człowieka, uwielbiają swoich właścicieli, troszczą się o nich, lubią ich towarzystwo. Choć kiedyś psy te były wykorzystywane w myślistwie, dziś ich instynkt łowiecki praktycznie zaniknął.

Samoyed – zdrowie

Szpice nie nadają się do mieszkania w budzie czy hodowli kennelowej, to zwierzęta potrzebujące ruchu i bliskości właściciela. Co więcej, wymagają także odpowiedniego żywienia, takie osobniki samojedów dożywają wtedy do 13-14 lat.

Choroby samojedów

Niestety rasa ta ma skłonności do dziedziczenia schorzeń, takich jak postępujący zanik siatkówki (RPA), cukrzyca, czy też dysplazja stawów biodrowych. Głuchota i niewydolność nerek także dotyka te zwierzęta. Można wykonać badania genetyczne w kierunku wyżej wymienionych chorób. Jeśli chcesz zadbać o swojego pupila, wykonaj mu także prześwietlenie stawów biodrowych pod kątem dysplazji.

Samoyed – pielęgnacja

Mimo obfitej szaty samojedy nie wymagają specjalnego traktowania w kwestii pielęgnacji. Tak naprawdę kąpanie psa w szamponie to sytuacja, która nie powinna występować często, a tylko wtedy, gdy zwierzę naprawdę się pobrudzi. Tak naprawdę wystarczy szczotkowanie 1-2 razy w tygodniu, a w okresie linienia codzienne szczotkowanie. Pielęgnacji wymagają także pazury samojeda, koniecznie musisz je skracać, aby nie zahaczały czubkami o podłoże. Raz w tygodniu sprawdzaj uszy i czyść je, jeśli to koniecznie. Zęby także wymagają czyszczenia, inaczej osad i kamień nazębny zaczną się odkładać.

Dieta samojeda

Samojed potrzebuje sporej ilości białka, ale również minerałów i witamin. Może być karmiony naturalnie, a więc mięsem, rybami i warzywami. Pamiętaj, aby zboże i jego pochodne nie występowały w diecie samojeda często, minimalne ilości to wszystko, co możesz zaproponować swojemu zwierzakowi.

Samojed – szczeniak i hodowla

Szczeniak samojeda jest wręcz uwielbiany. Malutki, puszysty i biały wygląda jak miś polarny. Na pewno piesek ten podbije serca domowników swoją urodą. Pieskom tej rasy trzeba zapewnić dużo ruchu, ciepła, miłości i odpowiednie żywienie – to powinno wystarczyć. Pamiętaj, że psy te nie mogą całymi dniami leżeć na legowisku, nie powinno się ich również umieszczać w klatkach, niewielkich wybiegach czy na łańcuchu.

Gdzie szukać szczeniaków samoyeda?

W Polsce nie znajdziesz zbyt licznych hodowli samoyeda, warto stawiać na te, które należą do ZKWP. W takich miejscach występuje większa kontrola, a same hodowle muszą spełniać liczne normy i wymogi. Cena szczeniaka samojeda może być nieco wyższa, ale masz przynajmniej pewność, że kupujesz psa z rodowodem.

Samojed – ile kosztuje?

Samoyed kosztuje w granicach od 6 do 9 tysięcy złotych. Czasem cena samojeda być wyższa, jeśli pies nadaje się na hodowlę lub wystawę. Z kolei możesz także poszukać taniej, niektóre psy mają pewne skazy (złamany ogon), co wyklucza je z udziału w zawodach, ale nie przeszkadza w życiu codziennym.

Samoyed – historia rasy

Psy samojedy pochodzą z Syberii, to tam wyhodowali je członkowie plemienia Nieńców. Później jednak historia tej rasy była bardziej burzliwa i europejska, wszystko za sprawą podróżników z Norwegii, a później także Anglii.

Samoyedy w koczowniczych plemionach Północy

Samoyedy w koczowniczych plemionach Północy służyły jako termofory (pomagały przetrwać dzieciom i starszym z plemienia Nieńców srogie zimowe noce). Były to także psy myśliwskie i stróżujące.

Samojed i jego dalsza historia

Pod koniec XIX wieku Frederick Jackson przywiózł na Wyspy Brytyjskie samojedy, psy odkupił zoolog Ernest Kilburn Scott, sprzedał je dalej arystokratce Lady Sitwell, która sprowadziła również samca. Z tego połączenia na świat przyszedł protoplasta dzisiejszych samojedów, Olaf Ouss.

Historia nazwy szpica z Północy i jego popularność

Nazwa szpica - Samoyed - pochodzi od nazwy plemienia Nieńców, bo jego członków nazywano Samojedami. Historia jest więc prosta, a popularność? Zwierzę zyskało ją za sprawą swojego umaszczenia i gęstego, długiego owłosienia.

Samoyed – opinie. Dla kogo jest ten pies?

Samoyed to bardzo przyjaźnie nastawiony pies, który nie boi się obcych. Uwielbia ruch i tylko czeka na spacer, chętnie śpi wraz z właścicielami. To bez dwóch zdań najlepszy przyjaciel człowieka.

Jaki powinien być opiekun samojeda?

Opiekun samojeda musi kochać zwierzęta, najlepiej, jeśli uprawia jogging, Samojed chętnie mu potowarzyszy w treningu. To nie wszystko, jeśli chciałbyś mieć tego psa w domu, pamiętaj, że linieje przez cały rok, choć nie jest zabroniony, gdy w domu mieszkają także alergicy. Bez dwóch zdań nie może Ci przeszkadzać fakt, że z psem będziesz spał w jednym łóżku.

Samoyed, czyli pies dla aktywnych

Samoyed to pies dla aktywnych, spacery dwa razy w ciągu dnia, przy czym jeden z nich dłuższy to zadanie na cały rok, bez względu na śnieg czy deszcz – musisz się na to przygotować. Najlepiej, jeśli uwielbiasz aktywnie spędzać czas - zabawa z pomocą piłeczki do aportowania będzie dla Ciebie codziennością.

Samoyed – ciekawostki

Co ciekawe, według niektórych informacji istnieje miniaturka samojeda o nazwie syberyjski yoshi. Tak naprawdę to duży błąd, bo te małe pieski są odrębnej rasy. To szpice niemieckie, niemające nic wspólnego z samojedami. To tak jakby porównać owczarka do husky’ego. Nie daj się więc nabrać nieuczciwemu hodowcy.

Nie od dziś wiadomo, że psy to inteligentne zwierzęta, jednak rzadko się zdarza, że potrafią rozwiązywać zadania matematyczne! To właśnie Samojed Potato potrafi obliczyć i wyszczekać wynik różnorodnych zagadek. Dzieje się tak za sprawą właściciela Chin Lu Zeshenga, który nauczył swojego pupila rozwiązywania matematycznych zadań. Potato potrafi m.in. wyszczekać numer telefonu, wiek różnych osób oraz liczbę cyfr w danych liczbach.