Husky - usposobienie, karmienie i pielęgnacja

Husky - usposobienie, karmienie i pielęgnacja

Dzisiejsze wilki i psy mają wspólnego przodka, który żył pomiędzy 9 a 34 tysiące lat temu, zanim nasi przodkowie w pełni przestawili się na osiadły, rolniczy tryb życia. Jeśli marzy ci się pies, który najbardziej spośród wszystkich dostępnych ras przypomina wyglądem wilka, ale posiada cechy udomowionego pupila – koniecznie wybierz rasę Husky!

Z tego artykułu dowiesz się:

Husky – opis rasy i jej krótka historia

Husky syberyjski, nazywany także psem syberyjskim pochodzi z Północnej Syberii z rejonu Kołyma. Rasa ta w przeszłości wykorzystywana była do ciągnięcia ładunków (zazwyczaj niewielkich) na bardzo duże odległości. Husky’ego zalicza się do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym oraz sekcji psów zaprzęgowych. Za bezpośredniego przodka psa syberyjskiego uważa się jezdovyje sobaki – psy selekcjonowane pod kątem cech użytkowych (krzyżowanych także z wilkami). Oficjalnie za ojczyznę huskich, gdzie został wyodrębniony wzorzec psa rasy husky syberyjski, uznaje się Kanadę. Rasa ta została tam sprowadzona na początku XX wieku przez rosyjskiego handlarza futrami. Obecnie można ją spotkać na całym świecie, w tym w Polsce.

Siberian husky – charakterystyka rasy

Psa syberyjskiego zalicza się do psów średniej wielkości. Waga dorosłych osobników waha się pomiędzy 15 a 28 kg, a dorosłe samce i samice osiągają odpowiednio 55 i 60 cm w kłębie. Psy te posiadają w sobie połączenie szybkości i wytrzymałości, co widać wyraźnie w zwinnej sylwetce – ich szyja jest dumnie uniesiona, a uszy stojące i trójkątne. Oczy husky syberyjskiego najczęściej są niebieskie (choć zdarzają się również brązowe), mają migdałowy kształt i są skośnie osadzone. W umaszczeniu dopuszczalne są wszystkie kolory, od czarnego, przez odcienie szarości, do białego. Sierść psa syberyjskiego jest gęsta i gruba, wyposażona w podszerstek i ma za zadanie chronić Husky przed mrozem zimą, a latem przed promieniami słonecznymi.

Husky syberyjski jest psem niezależnym, ale radosnym i chętnym do kontaktu z człowiekiem. Jest niezwykle przywiązany do właściciela, co sprawia, że doskonale sprawdza się on jako pies rodzinny. Kocha życie w stadzie, dlatego źle się czuje w odosobnieniu i źle znosi samotność. Dobrze natomiast dogaduje się z dziećmi, nie wchodzą też w konflikty z innymi zwierzętami, pod warunkiem, że są dobrze zsocjalizowane. Nie nadają się na psa stróżującego, mają natomiast niespożyte pokłady energii, którą koniecznie trzeba rozładowywać. Są także inteligentne, choć niesforne.

Husky – długość życia i zdrowie rasy

Husky syberyjski to wytrzymała rasa, która nie wykazuje żadnych chorób czy obciążeń zdrowotnych typowych dla rasy. To psy wytrzymałe, o wysoko rozwiniętej muskulaturze i doskonałej kondycji. Przeciętna długość życia psa tej rasy wynosi od 10 do 14 lat.

Najczęstsze choroby siberian husky

Pies syberyjski to bardzo wytrzymała rasa. Husky długo cieszą się dobrym zdrowiem, pod warunkiem, że zapewnisz im odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, niezbędną dla psów tej rasy. Jeśli jednak psy te prowadzić będą leniwy tryb życia, mogą zapadać na różne schorzenia tym spowodowane. Najczęściej jednak psy syberyjskie chorują na choroby związane ze zbyt dużymi obciążeniami układu mięśniowo-szkieletowego, dlatego konieczne jest dostosowywanie treningu do wielkości i wieku zwierzęcia, by go nie przeciążać. U tej rasy, podobnie jak u innych psów średnich i dużych, może wystąpić dysplazja stawu biodrowego. Należy również pamiętać, że organizm psów syberyjskich nie syntetyzuje cynku, dlatego należy go suplementować. Niedobory cynku mogą skutkować problemami skórnymi.

Husky – porady dla właścicieli w skrócie

Pies syberyjski nie jest szczególnie wymagającą rasą zarówno jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, jak i żywienie. Należy jednak stosować się do kilku praktycznych rad, które znacząco ułatwią nam współżycie w zgodzie i szczęściu z tą rasą.

Siberian husky – żywienie

Żywienie psa syberyjskiego, jak w przypadku innych ras, musi być dostosowane do wieku pupila oraz jego aktywności fizycznej. Dobrze tutaj sprawdzi się dieta surowa (BARF), bogata w białko i tłuszcz, które zaspokoją zapotrzebowanie energetyczne tego psa. Jeśli jednak uważasz, że samodzielne przygotowywanie posiłków nie jest dla Ciebie, możesz skorzystać również z gotowych karm dobrej jakości.

Pielęgnacja siberian husky

Pies syberyjski nie jest szczególnie wymagającą rasą, jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne. Nie należy jednak przesadzać ze zbyt częstymi kąpielami, nie służą one bowiem tej rasie. Psy stają się wtedy mniej odporne na czynniki atmosferyczne, ponieważ zbyt częsta kąpiel pozbawia je naturalnej warstwy ochronnej. Koniecznie natomiast należy wyczesywać psa syberyjskiego, szczególnie w okresie jego linienia.

Wychowanie husky

Husky syberyjski to pies niezależny, który nie lubi się podporządkowywać. Podczas szkolenia potrzebuje indywidualnego podejścia i specjalnego traktowania. Właściciel, który chce go czegoś nauczyć, musi być cierpliwy i zapewnić psu odpowiednią motywację. To indywidualiści, przez co trudno jest zmusić je do wykonywania poleceń. Nie wolno wobec nich używać agresji w żadnej postaci – ani fizycznej, ani psychicznej. Warto natomiast zadbać o odpowiednią socjalizację już od szczenięcia.

Siberian husky – wady i zalety przedstawicieli rasy

Największą zaletą tej rasy jest fakt, że husky syberyjski jest psem oddanym i przyjacielskim, wiernym, wytrzymałym i odważnym. Cechuje go również długowieczność, odznacza się także dobrym zdrowiem. Świetnym na to dowodem jest Balto - najsłynniejszy husky syberyjski. Lider zaprzęgu, przemierzając wraz z innymi psami ponad 100 km drogi w burzy śnieżnej, doprowadził je do Alaski, gdzie, dzięki lekom przez nich dostarczonych, uratowano dzieci chore na błonicę. Husky syberyjski również mało szczeka oraz nie wykazuje agresji wobec innych psów.

Do wad tej rasy z pewnością zalicza się ich niezależność, co sprawia, że są głuche na przywołanie. Ich aktywność objawia się również w skłonności do ucieczek. Ten pies nie znosi nudy i ma tendencje do niszczenia. Nie jest też specjalnie łatwy w szkoleniu.

Cena husky syberyjskiego

Jeśli szukasz psa tej rasy, koniecznie rozejrzyj się po renomowanych, zarejestrowanych hodowlach. Cena husky z hodowli z rodowodem waha się od 4 do 7 tysięcy złotych. Szczeniak husky w typie rasy, czyli mieszaniec, kosztuje około 1-2 tysięcy złotych.