Jak dobrać właściwy przysmak dla psa?

Jak dobrać właściwy przysmak dla psa?

Przysmaki dla psów to nie tylko smakowita przekąska dla naszego pupila. Są bardzo przydatne podczas wychowywania i szkolenia czworonoga (jako nagrody w metodzie pozytywnego wzmacniania), pomagają zwierzęciu uspokoić się i rozładować stres (np. gdy pozostawiamy pupila samego w domu), a także pełnią funkcje pielęgnacyjne i prozdrowotne (czyszczą zęby, zawierają wartościowe dodatki funkcjonalne itp.).

W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele rodzajów psich smakołyków. Jak zatem dobrać najwłaściwsze dla naszego zwierzaka produkty?

Nie za twarde!

Wielkość i struktura smakołyku powinny być dostosowane do rozmiarów i możliwości psa. Małe czworonogi najczęściej preferują niewielkie przysmaki o stosunkowo kruchej strukturze. Tym większym można podawać nieco twardsze gryzaki. Również starsze psy mające braki w uzębieniu będą gustować w łatwiejszych do rozgryzienia smakołykach. Lepiej unikać również podawania psom „niezniszczalnych” gryzaków wykonanych z poroża, rogów, kopyt czy bardzo twardych kości. Nawet u młodych i silnych zwierząt mogą bowiem doprowadzić do połamania zębów co wiąże się z koniecznością wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Na świeży oddech

Godne polecenia są wszelkiego rodzaju przysmaki funkcjonalne. Należą do nich smakołyki czyszczące zęby i jamę ustną psa. Podczas gryzienia mechanicznie usuwają kamień, płytkę bakteryjną oraz osady odświeżając jego oddech. Co więcej, niektóre z nich zawierają spirulinę i inne dodatki potęgujące ten efekt. W sklepach dostępne są też przysmaki wzbogacone w kwasy wielonienasycone, witaminy, prebiotyki i inne dodatki funkcjonalne. Można stosować je nie tylko jako nagrodę, ale również element suplementacji diety psa.

Przysmaki naturalne

Doskonałym wyborem dla wielu psów, zwłaszcza tych z tendencją do tycia, są przysmaki naturalne, czyli suszone lub wędzone części tuszy zwierząt, takie jak uszy, ścięgna, żwacze czy przełyki. Większość psów uwielbia ich zapach oraz strukturę. Co więcej, są one niskokaloryczne i dostarczają nie tylko zabawy i przyjemności, ale i wielu cennych składników odżywczych.

Nie za dużo!

Podając psy smakołyki nie zapominajmy, że są one źródłem dodatkowej energii, a niektóre z nich zawierają w sobie szczególnie dużo kalorii. Dlatego należy limitować ilość podawanych przekąsek oraz uwzględniać je w dziennym zapotrzebowaniu żywieniowym pupila. W przeciwnym razie łatwo możemy doprowadzić do groźnej dla jego zdrowia nadwagi, a nawet otyłości. Zrzucenie przez zwierzaka nadprogramowych kilogramów może nie być proste i  zająć sporo czasu dlatego zdecydowanie warto tego unikać.