Jaki żwirek wybrać dla kota?

Jaki żwirek wybrać dla kota?

Kuweta jest niezbędnym podstawowym akcesorium dla każdego kota. Należy dobrać ją pod kątem wymagań i preferencji pupila, w tym jego rozmiarów. Równie ważny jest żwirek, którym ją napełnimy. Co oferują nam sklepy zoologiczne? Na co zwrócić uwagę?

Żwirki bentonitowe – wykonane z pokruszonego bentonitu – grupy naturalnych minerałów o dużych właściwościach chłonnych wilgoci, jak i zapachów. Doskonale się zbrylają. Koty lubią ich strukturę. Ich wadą jest stosunkowo wysoka masa własna, przez co transport, zwłaszcza w przypadku osób starszych, może być utrudniony.

Żwirki drewniane – najczęściej z drewna drzew iglastych, które zdaniem większości ekspertów ma parametry lepiej dostosowane do potrzeb kotów. Doskonale chłoną one mocz, mają mocny żywiczny zapach, skutecznie maskujący nieprzyjemne wonie. Podłoża te są w pełni proekologiczne, wykonywane ze 100 % odnawialnego surowca. Na rynku dostępne są różne rodzaje podłoży drewnianych o gramaturze typowego żwirku lub pelletu, można również wybierać między zbrylającymi się i niezbrylającymi.

Żwirki kukurydziane – wykonane z kukurydzy, surowca w 100% odnawialnego. Charakteryzują się wyjątkowo dużą chłonnością, poza tym są stosunkowo miękkie i nie przylegają do kocich łapek. Żwirki drewniane i kukurydziane mają jeszcze jedną ogromną zaletę – są w pełni biodegradowalne i szybko ulegają rozkładowi. Można również poddać je procesowi kompostowania.

Żwirki silikonowe – wykonane z żelu krzemionkowego (silicatu). Bardzo chłonne, utrzymują amoniak z moczu wewnątrz kryształków. Dłużej utrzymują czystość. Delikatne dla kocich łapek. Lekkie do noszenia. Nie można wyrzucać ich do toalety.

Wiodący producenci oferują także podłoża z dodatkami zapachowymi, ziołami (np. rumianek) czy jonami srebra. Rumianek i jony srebra zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów, co pozwala na zachowanie w kociej toalecie higienicznych warunków. W związku z trendem proekologicznym można spotkać na rynku też żwirki z innych materiałów roślinnych.