Biegunka u psa – przyczyny, objawy, leczenie.

Biegunka u psa – przyczyny, objawy, leczenie.

Zaburzenia trawienia u psów objawiają się przede wszystkim rozwolnieniem, czego następstwem bardzo często jest niebezpieczne odwodnienie. Biegunki mogą pojawić się zarówno u dorosłych psów, jak i u szczeniąt. Kiedy u Twojego pupila pojawi się biegunka i nie ustąpi po 24 godzinach, koniecznie zabierz go do weterynarza, który postara się znaleźć przyczynę biegunki i zaproponuje odpowiednie lekarstwa. Pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować biegunki u zwierząt, gdyż w skrajnych przypadkach mogą one prowadzić nawet do ich śmierci.

Jakie są przyczyny biegunki u psa?

Biegunka, czyli problem z nadmiernym wypróżnianiem się, u psów objawia się bardzo podobnie jak u ludzi. Stolec przyjmuje płynną formę – charakteryzuje się wodnistą konsystencją i nad wyraz nieprzyjemnym zapachem. Podczas biegunki w kale można zaobserwować również krew i śluz. Przyczyn biegunki jest bardzo dużo, co znacznie utrudnia zdiagnozowanie choroby.

Do najczęstszych przyczyn biegunki u psa zalicza się:

  • niestrawność,
  • zmianę karmy,
  • zatrucie pokarmowe,
  • bardzo silny i długotrwały stres,
  • przegrzanie organizmu,
  • pasożyty w organizmie,
  • przyjmowanie niektórych leków lub szczepionek,
  • alergie pokarmowe,
  • różnego rodzaju choroby i infekcje,
  • obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym.

Biegunka u szczeniakaprzyczyny

Bardzo dużym problemem dla każdego właściciela czworonoga jest biegunka u szczeniaka. Przyczyną takiego problemu u najmłodszych psów najczęściej jest nietolerancja lub alergia pokarmowa, a także gwałtowna zmiana dotychczasowego żywienia. Należy pamiętać o tym, że szczeniaki mają bardzo delikatny, jeszcze nie w pełni rozwinięty organizm, a więc jakakolwiek zmiana powinna być wprowadzana z bardzo dużą ostrożnością. Biegunka u 8-tygodniowego szczeniaka może skutkować wieloma znacznie poważniejszymi problemami, a więc należy jej przeciwdziałać, stosując wyłącznie karmy odpowiednio dobrane do wieku i stanu zdrowia zwierzęcia. Świetnie sprawdzą się m.in. karmy dla szczeniąt.

Inną przyczyną biegunki u szczeniaka bardzo często jest również zarobaczenie. W takiej sytuacji niezwłocznie należy udać się do lekarza, który go odrobaczy. Odrobaczenie najwcześniej można przeprowadzić w 3. tygodniu życia. Kolejna sesja powinna nastąpić w ok. 5. tygodniu życia, trzecia w 8., a czwarta w 11. Te cztery dawki są kluczowe dla poprawnego funkcjonowania zwierzęcia. Następne odrobaczenie należy przeprowadzać średnio co ok. pół roku. Powinno to zależeć od tego, w jakim stopniu pies jest narażony na kontakt z pasożytami.

Leczenie biegunki u psa

Leczenie biegunki u psa w głównej mierze uzależnione będzie od przyczyny jej powstawania. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z niestrawnością, zatruciem, infekcją czy poważną chorobą, lekarz zaleci nam inne leki i formy leczenia. Dlatego tak ważne w leczeniu biegunki jest właśnie odpowiednie ustalenie pierwotnej przyczyny. Jeśli zostanie ona źle zdiagnozowana, leczenie może nie przynieść skutku, a tylko dodatkowo obciążyć organizm zwierzęcia. Lekarze weterynarii najczęściej decydują się więc na przeprowadzenie szczegółowego badania kału, krwi i moczu, wykonania badania USG, a także testów na choroby o podłożu wirusowym. W przewlekłych biegunkach bardzo często stosuje się też kroplówki nawadniające, specjalistyczne leki przeciwbiegunkowe oraz antybiotyki.

Biegunka u psadomowe sposoby

Zauważyłeś biegunkę u psa? Domowe sposoby mogą pomóc złagodzić objawy. W pierwszej kolejności, o ile jest to możliwe, należy ustalić przyczynę biegunki. Jeśli podejrzewasz, że ma to związek z zatruciem pokarmowym, koniecznie należy odstawić produkty, które mogły je wywołać. Niestety psy bardzo często jedzą też śmieci, co bardzo trudno jest kontrolować, jeśli nasz pies biega bez smyczy. Następnym razem wychodząc na spacer z psem, nie spuszczaj go ze smyczy, a dowiesz się, czy to nie w śmieciach leży problem. W przypadku, gdy Twój pies nie jest nauczony chodzenia na smyczy, dobrym rozwiązaniem może być zakup kagańca. Biegunka u psa, jak już wspomniano, może być wywołana nagłą zmianą żywienia. Jeśli więc pojawią się jakiekolwiek problemy trawienne u Twojego pupila, może warto pomyśleć o powrocie do pierwotnych nawyków żywieniowych?

W leczeniu biegunki, a także jej zapobieganiu niezwykle ważne jest zapewnienie pupilowi dostępu do świeżej wody. Zawsze w zasięgu wzroku powinien mieć przygotowaną miskę najlepiej z przefiltrowaną wodą, tak aby w każdej chwili mógł się spokojnie nawodnić. O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli wystąpi biegunka u psa? Co do jedzenia mu podać? W tym czasie, przede wszystkim warto postawić na lekkostrawną dietę, która wspomoże regenerację żołądka i jelit.

FAQ

W większości przypadków biegunka u psa świadczy o zatruciu pokarmowym, choć często może być także objawem innych poważnych chorób lub obecności pasożytów w organizmie. Aby zidentyfikować dokładną przyczynę, należy skonsultować się ze specjalistą.

Kiedy zaobserwujemy problem biegunki u naszego psa, warto sprawdzić, czy nie występują inne objawy towarzyszące, takie jak wymioty, wzdęcia brzucha, osłabienie, gorączka i odwodnienie. Dzięki zauważeniu innych objawów łatwiej będzie znaleźć nam dokładną przyczynę choroby.

Jeśli doszło do zatrucia pokarmowego, można podać psu wodę oraz preparaty z węglem leczniczym lub smectę. Są to w pełni bezpieczne środki, które na pewno zminimalizują objawy niestrawności. Działanie tych preparatów opiera się na wiązaniu toksyn, które zalegają w przewodzie pokarmowym i ich szybkim wydaleniu.