Jak pies okazuje smutek? Czy psy płaczą?

Jak pies okazuje smutek? Czy psy płaczą?

Czy psy okazują smutek wilgotnymi oczami, podkulonym ogonem i ogólną skruchą? Czy takie zachowanie można uznać za przejaw emocji? Jak psy przejawiają swój żal i okazują zły nastrój? Z pewnością każdy z nas doświadczył widoku skomlącego psa, który pozostawiony sam w domu rozpacza, tęskniąc za właścicielem. Jak w takim razie wygląda prawdziwy psi smutek i jak odróżnić go od złego samopoczucia fizycznego, zwiastującego nadejście jakiejś choroby? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jak rozróżnić psi kiepski nastrój od stanu, w którym pupil potrzebuje pomocy weterynarza.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy psy płaczą za pomocą łez?

Niestety, ale wzmożone nawilżanie oka nie ma u psa związku z jego smutkiem. Płaczący pies prawdopodobnie ma zbyt suchą spojówkę i łzami próbuje zrekompensować ten stan. Mimo że taki widok rozczula, to raczej nie oznacza przejawu emocji wyrażanych przez czworonoga. Dlatego należy bacznie obserwować oczy pupila i jeśli pojawią się w nich łzy, to spróbować ustalić, skąd wziął się ten stan rzeczy.

Oprócz suchości rogówki może też dojść do nadmiernej produkcji łez z powodu konieczności oczyszczenia oka z dostających się do niego zanieczyszczeń. Wszelkie drobinki, kurz oraz inne elementy, które mogą znaleźć się na jego powierzchni, traktowane są jako ciało obce. Produkcja łez to naturalny mechanizm, który pozwala się ich pozbyć, a tym samym chroni wzrok przed mechanicznym uszkodzeniem. Jeśli więc widzisz, że Twój pies zalewa się łzami, zamiast go pocieszać, sprawdź, czy przypadkiem do jego oczu nie dostało się jakieś ciało obce. Silne łzawienie może być tego objawem.

Twój pies płacze? Może to być objaw choroby lub zapalenia

Psy oczywiście okazują emocje takie jak radość, złość, czy smutek. Nie mają jednak zdolności do produkowania łez w związku z tym, co aktualnie przeżywają. Dlatego jeśli u Twojego psa pojawiają się łzy, to może oznaczać to problem natury zdrowotnej. Jeśli oczy psa są zamglone, sam pupil wydaje się smutny i osowiały, to należy bacznie mu się przyjrzeć, a jeśli ten stan szybko nie minie, to udać się z nim do weterynarza.

Wzmożona produkcja łez może oznaczać zapalenie spojówek, które jest dla psa przykrą dolegliwością. Oczy są wtedy przekrwione, zaczerwienione i bolą. W nieleczonym stanie może pojawić się też ropa, która świadczy o infekcji bakteryjnej. W zależności od tego, jak zaawansowany jest stan, lekarz może zalecić krople do oczu lub wdrożyć leczenie antybiotykiem. Po podaniu leku łzawienie powinno ustać, a nastrój czworonoga także ulec poprawie.

Reakcje, które zastępują psie łzy

Jeśli wiesz już, że gdy pies płacze, jest to raczej objaw choroby niż smutku, to jak w takim razie odróżnić psie emocje od jego złego samopoczucia? Pies okazuje emocje całym ciałem. Zmienia się jego zachowanie, które znacznie odbiega od tego, które prezentuje zazwyczaj. Podkulony ogon, położone wzdłuż ciała uszy i skulona postawa, to charakterystyczne sygnały odróżniające smutne zwierzęta, od tych radosnych i pełnych życia.

Bardzo charakterystycznym motywem są też dźwięki wydawane przez psa. Radosne ujadanie i wyraźne, dźwięczne szczekanie to zdecydowanie psia radość. Za to ciche skomlenie czy popiskiwanie może oznaczać zwierzęce cierpienie i sygnalizować opiekunowi fizyczny bądź psychiczny ból. Taka reakcja może pojawić się w stanie silnego przerażenia, podczas choroby, lub wtedy gdy zwierzak dozna silnego urazu. Skomlenie psa powinno być zatem wyraźnym sygnałem dla opiekuna, że z pupilem dzieje się coś niedobrego i śmiało można odczytać takie znaki jako płacz. Jeśli nie znasz przyczyny takiego stanu, koniecznie trzeba udać się do lekarza, który przebada psa i stwierdzi, co mu dolega.

Co charakterystyczne, pies jest bardzo empatycznym zwierzęciem i doskonale wyczuwa stany psychiczne swego opiekuna. Jeśli jest on przygnębiony i nagle zmienia swoje radosne zazwyczaj zachowanie na bardziej stonowane, to tak też będzie zachowywał się jego pies. To dowód na to, że psy darzą swoich właścicieli głębokim uczuciem i dostosowują się do nich pod wieloma względami, także w zakresie odczuwanych emocji.

Płaczący pies a szczęśliwy pies – jak to rozpoznać?

Pies komunikuje się z otoczeniem całym ciałem. Głównym i często niezawodnym barometrem jego samopoczucia jest jego ogon, którym może radośnie merdać lub karnie go podkulić. Mimo że psy nie produkują emocjonalnych łez, to w ich oczach także można zauważyć wiele emocji. Błyszczące i bystre spojrzenie oznacza ogólny dobrostan i pozytywne nastawienie do świata i ludzi. Matowe i jednostronne będzie za to oznaczało złe samopoczucie. Z pewnością osoby odwiedzające schroniska miały okazję, aby zaobserwować psy o smutnych oczach.

Szukając więc odpowiedzi na pytanie, czy psy płaczą, z pewnością można odpowiedzieć, że tak. Okazują one swoje negatywne emocje równie ekspresyjnie jak ludzie, ale używają do tego innych środków. Nie zauważysz u nich typowych łez, ale za to zaobserwujesz wiele innych reakcji ciała, które mogą świadczyć o złym nastroju czworonoga. Baczne przyglądanie się jego reakcjom, to najlepszy sposób na to, aby rozpoznać, czy pies jest szczęśliwy.