Pies w domu. Jak zadbać o higienę?

Pies w domu. Jak zadbać o higienę?

Pies w domu to ogromna radość dla wszystkich członków naszej rodziny. Nie wolno jednak zapominać, że posiadanie czworonoga wiąże się również z obowiązkami. Jednym z nich jest zapewnienie naszemu psu codziennej higieny oraz sprawienie, aby... nie był on uciążliwy dla swojego otoczenia.

Czas na kąpiel!

Przede wszystkim pamiętajmy, że nasz pupil wymaga regularnego szczotkowania i kąpieli. Jak często należy go czesać i wkładać do wanny? Nie ma tutaj reguły – wszystko zależy od rodzaju jego sierści oraz... temperamentu. Psy gładkowłose z reguły wystarczy wyczesać raz w tygodniu, nieco więcej pracy jest z psami długowłosymi – niektóre rasy o włosie skłonnym do kołtunienia wymagają nawet codziennych zabiegów. Są też psy szorstkowłose – nie trzeba ich czesać, ale konieczne jest regularne trymowanie, czyli usuwanie z ich skóry pozostającej w niej martwej sierści. Jeśli chodzi o kąpiel to w zupełności wystarczy wykonać ją raz w miesiącu, a nawet rzadziej (w miarę potrzeby), chyba, że nasz pupil ma tendencję do szybkiego brudzenia się (np. lubi się tarzać na spacerach). Wyjątek stanowią też psy wystawowe, które w sezonie kąpie się z reguły dużo częściej. Do kąpieli należy użyć specjalistycznego szamponu dostosowanego do rodzaju sierści pupila. Zaleca się również zastosowanie odżywki, która poprawia kondycję oraz wygląd szaty włosowej czworonoga. A jeśli nie mamy akurat czasu na typową kąpiel można użyć tzw. suchego szamponu lub specjalnych chusteczek higienicznych szybko i skutecznie odświeżających sierść i usuwających z niej nieprzyjemny zapach.

Dla szczeniaka i nie tylko

W psiej „wyprawce higienicznej” bardzo przydatne są również specjalne maty chłonące. Służą one głównie szczeniętom w trakcie nauki czystości, ale mogą okazać się pomocne również w przypadku zwierząt starszych oraz chorych, mających problem z trzymaniem moczu. Przydają się też „na wszelki wypadek” np. do wyścielenia transportera czy torby na czas podróży z psem. Równolegle warto zaopatrzyć się w specjalistyczny odświeżacz powietrza oraz preparaty do mycia posadzki – działają one odświeżająco, dezynfekująco oraz skutecznie usuwają zapach psiego moczu.

Posprzątaj po pupilu!

Jeśli już mowa o psiej higienie to pamiętajmy, że regularne kąpiele i zachowanie czystości w naszym mieszkaniu to nie wszystko. Musimy również zadbać o czystość naszego otoczenia sprzątając po naszym pupilu na spacerze. Zaniedbanie tej czynności nie tylko naraża opiekuna czworonoga na niepotrzebny mandat (zgodnie z polskim prawem za pozostawienie psich odchodów w terenie zabudowanym grozi kara do 500 zł), ale – przede wszystkim – nie najlepiej świadczy o jego kulturze osobistej... Na szczęście czynność tą znacząco ułatwiają wygodne woreczki dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Najczęściej znajdują się one w wygodnym dyspenserze, który można doczepić np. do uchwytu smyczy. Dzięki temu mamy pewność, że wychodząc z psem na spacer nigdy o nich nie zapomnimy!

 

 

Do kąpieli psa należy użyć specjalistycznego szamponu dostosowanego do rodzaju sierści pupila. Zaleca się również zastosowanie odżywki, która poprawia kondycję oraz wygląd szaty włosowej czworonoga.