Nietrzymanie moczu u dorosłego psa - przyczyny, leczenie

Nietrzymanie moczu u dorosłego psa - przyczyny, leczenie

Dlaczego dorosły pies sika w domu? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli czworonogów. Popuszczanie moczu u psów, wbrew pozorom, zdarza się dosyć często. Może pojawić się na niektórych etapach życia, a także po konkretnych zabiegach, co w większości przypadków nie oznacza żadnego poważnego schorzenia. Niestety nietrzymanie moczu u psa może być również objawem poważnej choroby, dlatego w żaden sposób nie można bagatelizować tej przypadłości. Jeśli zauważymy u naszego psa takie problemy, jak najszybciej powinniśmy skonsultować się z weterynarzem, który najlepiej będzie wiedział, skąd bierze się nietrzymanie moczu u naszego pupila.

Dlaczego dorosły pies sika w domu? Czym jest nietrzymanie moczu?

Każdy właściciel psa z pewnością choć raz w życiu musiał zmierzyć się z sytuacją, w której czworonóg załatwił się w domu. Takie problemy najczęściej zdarzają się w przypadku najmłodszych psów, które jeszcze nie są nauczone, że swoje potrzeby należy załatwiać na zewnątrz lub na podkłady higieniczne. O ile w przypadku juniorów, jest to zjawisko całkiem normalne i zrozumiałe, tak, jeśli chodzi o dorosłe i stare psy, problem może być znacznie bardziej złożony. Przyczyn nietrzymania moczu u psa jest całe mnóstwo – często objaw ten związany jest z zaburzeniami behawioralnymi, zaburzeniami anatomicznymi czy ogólnymi problemami zdrowotnymi.

Częste oddawanie moczu u dorosłego psa – jak się objawia?

Częste oddawanie moczu u dorosłego psa czy też nietrzymanie moczu u psa starego, może objawiać się na różne sposoby, jednak ogólnie wszystko sprowadza się do tego, że nasz czworonóg zupełnie nie panuje nad własnymi potrzebami fizjologicznymi. Nie ma on kontroli nad opróżnianiem się pęcherza, co jest uciążliwe zarówno dla właścicieli, jak i samych zwierząt. Należy pamiętać, że częste popuszczanie nie zależy od woli psa i dzieje się to mimowolnie. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy w takich sytuacjach karać pupila. Niejednokrotnie częste oddawanie moczu u psa jest mylone z brakiem odpowiedniej nauki – oczywiście tak też może być, jednak aby mieć 100% pewność należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza.

Dorosły pies sika w domu co zrobić w takiej sytuacji?

Każdemu właścicielowi czworonoga powinna zapalić się czerwona lampka, jeśli dorosły pies sika w domu. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak już wspomniano, w pierwszej kolejności należy zabrać psa do lekarza, który fachowym okiem będzie mógł ocenić sytuację, jaką jest nietrzymanie moczu u psa. Przyczyny mogą być różne. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z przejściową niedogodnością, czy też poważnym schorzeniem, lekarz zaproponuje nam odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że najważniejsza jest prawidłowa diagnoza. Bez niej trudno podjąć jakiekolwiek kroki. Właściciel przede wszystkim powinien uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość dla swojego zwierzęcia, dla którego również jest to ogromnym problemem. Dom należy przystosować do tego, aby pies mógł załatwić swoje potrzeby, jeśli nie będzie już czasu na zabranie go na spacer. Warto zakupić akcesoria higieniczne i pielęgnacyjne takie jak pianki czyszczące, podkłady i woreczki, a także neutralizatory zapachów, które wyeliminują nieprzyjemną woń. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju spraye i płyny.

Nietrzymanie moczu u psaprzyczyny

Pod żadnym pozorem nie można bagatelizować dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu u psa. Przyczyny mogą być naprawdę poważne, a ich zaniedbanie może skutkować jeszcze większymi problemami. Jeśli nasz pies zaczyna mimowolnie popuszczać, prawdopodobnie mamy do czynienia ze złożoną dolegliwością, której nietrzymanie moczu jest jedynie objawem. Wśród najczęstszych przyczyn wyróżnia się przede wszystkim różnego rodzaju schorzenia neurologiczne, choroby stawów, a także narządów wewnętrznych. U psa mogą występować na przykład kamienie w pęcherzu i cewce moczowej. Nietrzymanie moczu u psa starego często jest także następstwem problemów z wątrobą lub nowotworu. Twój stary pies sika w domu? Co robić w takiej sytuacji? Koniecznie udaj się do lekarza!

Dlaczego dorosły pies sika w domu? Problem po sterylizacji

Dorosły pies sika w domu? Co robić i co to oznacza? Bardzo często problem ten pojawia się po zabiegu sterylizacji, zwłaszcza jeśli jesteśmy właścicielami suczki, które ważą więcej niż 20 kg. Dzieje się tak dlatego, że u psa spada poziom hormonów odpowiedzialnych za kontrolowanie układu moczowego. Niekiedy takie nietrzymanie moczu u czworonoga pojawia się dopiero kilka tygodni po zabiegu, przez co właścicielom trudniej połączyć fakty. W przypadku częstego oddawania moczu po sterylizacji konieczne jest wdrożenie odpowiednich leków. Niestety w wielu przypadkach schorzenie to jest nieodwracalne, dlatego trzeba przygotować się na konieczność farmakologicznego leczenia psa do końca życia oraz stosowanie odpowiedniej diety.

Częste oddawanie moczu u dorosłego psa – możliwe choroby

Sterylizacja to nie jedyna przyczyna częstego oddawania moczu u dorosłego psa. Schorzenie to może być również objawem wielu poważnych chorób, które należy jak najszybciej zdiagnozować. Mowa tu przede wszystkim o infekcjach dróg moczowych, które na szczęście można stosunkowo szybko wyleczyć, ale także o niewydolności nerek, cukrzycy czy chorobie Cushinga. Wśród innych chorób znajdują się także te o podłożu neurologicznym, wynikające np. z uszkodzenia kręgosłupa, dyskopatii czy spondylozy.

FAQ

Nietrzymanie moczu u psa może pojawić się w każdym wieku. Schorzenie to ma wiele przyczyn, dlatego też może wystąpić na każdym etapie życia czworonoga. Niezależnie od tego, kiedy to nastąpi, koniecznie należy jak najszybciej znaleźć przyczynę.

Jeśli chcesz nauczyć swojego czworonoga dobrych nawyków, związanych z załatwianiem potrzeb fizjologicznych, warto postawić na maty i preparaty do nauki czystości psa. Dzięki nim Twoje zwierzę bardzo szybko przyswoi najważniejsze zasady.

Twój pies zafundował Ci przykrą niespodziankę, a teraz zastanawiasz się, jak pozbyć się zapachu moczu? Z uporczywą wonią na pewno poradzą sobie specjalistyczne środki czyszczące do sprzątania po psie. To skuteczne preparaty, których działanie zauważysz niemal od razu.