Jaka fontanna dla kota będzie najlepsza? Czy jest bezpieczna?

Jaka fontanna dla kota będzie najlepsza? Czy jest bezpieczna?

Wielu właścicieli kotów zwraca uwagę na fakt, że piją one mało wody. Odwodnienie kotów może prowadzić do poważnych chorób, a nawet uszkodzenia organów wewnętrznych. Relacja kota i miski bywa bardzo skomplikowana. Mruczki zwykle nie są zainteresowane stojącą w niej wodą. Nie jest to jednak ich kaprys, wynika to z ich drapieżnej natury. Jeśli chcemy zadbać odpowiednio o zdrowie naszego przyjaciela, musimy dowiedzieć się o nim więcej i zapewnić mu najlepsze rozwiązania. Dlaczego fontanna dla kota jest lepszą opcją od standardowej miski? Jaka fontanna dla kota będzie najlepsza? Przekonajmy się!

Kot, woda i ewolucja – skąd niechęć mruczków do picia wody?

Koty są urodzonymi drapieżnikami. W geny każdego zwierzaka wpisane jest bycie łowcą – nawet tego udomowionego. Dzięki ewolucji możemy zrozumieć, dlatego koty niechętnie piją wodę. Otóż nasi czworonożni przyjaciele pochodzą od pustynnych kotów nubijskich. Zwierzęta te zwykle pozyskują wodę z ofiar – ich głównego pożywienia, lub zlizując poranną rosę. Na terenach pustynnych nie występują zbiorniki wodne, z których to koty mogły pić wodę. Można więc powiedzieć, że nie zostały „zaprogramowane” do korzystania z wody, która występuje w misce. Koty o wiele chętniej piją z automatycznych poideł, ponieważ umieszczona w nich woda, porusza się. W efekcie kot staje się nią zainteresowany, a nawet zafascynowany, podchodzi do niej i przy okazji pije z poidła.

Dlaczego picie dużej ilości wody jest ważne dla kotów?

Czterokilogramowy kot powinien pić ok. 200 ml wody dziennie. Zalecana dawka to ok. 50 ml wody na każdy kilogram masy ciała. U kociąt natomiast jest to 70 ml wody/kg. Zbyt mała podaż płynów prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Mocz odwodnionego kota jest gęsty i mętny. W konsekwencji może pojawić się bardzo niebezpieczne schorzenie, jakim jest przewlekła niewydolność nerek (PNN). Dlatego należy zadbać, aby dieta kota opierała się na mokrej karmie. Sucha powinna być jedynie dodatkiem. Sama karma jednak nie wystarczy, kot powinien pić wodę. Jak zachęcić mruczka do picia? Doskonałym rozwiązaniem jest fontanna dla kota. Czy warto zdecydować się na taki gadżet? Jak najbardziej!

Czym jest fontanna dla kota?

Fontanna dla kota, zwana także automatycznym poidłem to gadżet, w który powinien wyposażyć się każdy miłośnik tych zwierząt. Woda w fontannie stale jest w ruchu, dlatego jest czysta, świeża i odpowiednio napowietrzona. Dodatkowo takie poidła mogą być wyposażone w filtry, które podwyższają jakość wody. Woda poruszająca się w fontannie jest dla kota bardzo atrakcyjna. Mruczek dzięki niej chętniej pije. Gadżet ten może służyć również do zabawy. Dorastające kocięta często przeżywają etap fascynacji wodą. Nierzadko można je spotkać przy zlewie lub wannie, gdzie tylko czekają, aż człowiek odkręci kurek. Bezpieczniejszą opcją w przypadku małych kotów jest zdecydowanie fontanna.

Czy kocia fontanna jest bezpiecznym gadżetem?

Wielu właścicieli kotów zastanawia się, czy fontanna dla kota jest bezpieczna. W końcu połączenie baterii czy akumulatora z wodą i wilgocią może wywołać spięcia i wpłynąć negatywnie na zdrowie zwierzaków. Na szczęście poidełka są szczelne i tworzone z materiałów przeznaczonych do kontaktu z wodą. Dzięki temu można być spokojnym o bezpieczeństwo zwierzaków.

Jaka fontanna dla kota będzie najlepsza?

Przed zakupem fontanny warto zwrócić uwagę na to, aby wybrane poidło było stabilne i dobrze wyprofilowane. Gumowe nóżki antypoślizgowe niwelują ryzyko ślizgania się poidła, natomiast odpowiedni kształt ułatwia używanie fontanny, a także zapobiega rozlewaniu się wody.

Materiał fontanny

Materiał, z jakiego wykonana jest fontanna, ma duże znaczenie. Stalowe poidła, choć są trwałe, mogą wpływać na smak wody. Dobrym rozwiązaniem są ceramiczne fontanny, które są łatwe w utrzymaniu czystości oraz solidne. Świetnym wyborem są również poidła z tworzywa sztucznego, o ile cechują się najwyższą jakością. W innym wypadku w zadrapaniach i szczelinach może gromadzić się brud i bakterie.

Pojemność zbiornika

Kolejna kwestia to pojemność zbiornika. Im większa, tym rzadziej trzeba będzie uzupełniać wodę. Duże zbiorniki są również idealnym rozwiązaniem w przypadku kilku kotów. Dzięki temu każdy będzie mógł liczyć zawsze na świeżą i czystą wodę.

Cicha praca pompy i filtr

Poidełko pracuje nieustannie. Dlatego jeśli będzie głośne, nie tylko odstraszy zwierzęta, lecz także stanie się irytującym dla mieszkańców domu gadżetem. Ważne jest także to, aby fontanna była wyposażona w filtr. Dzięki temu będzie w stanie wychwycić zanieczyszczenia, a także usunąć nieprzyjemny zapach i smak wody.

Jaka fontanna dla kota?

Jaka fontanna dla kota? Ranking poideł dla czworonożnych przyjaciół, a raczej jego czołowe miejsca zajmują produkty Comfy. Poidło przelewowe CatSpring wyposażone jest w energooszczędną pompę (5V) z klasą szczelności IPX8, czujnik zabezpieczający przed pracą „na sucho”, a także diodę LED, która informuje o niskim poziomie wody. Pojemność 2,5 l wystarcza na ok. 7 dni. Urządzenie zawiera również dwuwarstwowy filtr węglowy, który usuwa nie tylko sierść, lecz także nieprzyjemny smak i zapach wody. Poidło działa w dwóch trybach. Po założeniu elementu rozprysku woda porusza się jak w fontannie. Natomiast po jego zdjęciu, płynie spokojniej. Poidło dostępne jest także w wersji z czujnikiem ruchu, który uruchamia fontannę, kiedy wykryje zbliżającego się kota. Urządzenia te mogą być wykorzystywane także przez psy.

FAQ

Najlepsza fontanna dla kota powinna być łatwa w czyszczeniu, wykonana z bezpiecznych materiałów oraz stabilna. Warto, aby była wyposażona w filtr węglowy, oczyszczający smak i zapach wody.

Fontanna dla kota, w przeciwieństwie do klasycznej miski, stale wprawia w ruch wodę. Dzięki temu jest ona zawsze czysta, świeża i odpowiednio napowietrzona. Poruszający się strumień jest atrakcyjny dla kota i zachęca go do częstszego nawadniania się.

Wykonana z odpowiednich materiałów, szczelna i opatrzona klasą szczelności fontanna wysokiej jakości, jest bezpieczna dla zwierząt. Nie dochodzi w niej do kontaktu elektroniki z wilgocią, dlatego można być spokojnych o ewentualne spięcia.