Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Kleszcze to rodzaj pajęczaków, które aby osiągnąć dojrzałość muszą pożywić się trzykrotnie,  a my i nasze psy czy koty stanowimy  doskonałe źródło pokarmu. Celem kleszczy jest nasza krew, do której dostęp te pajęczaki uzyskują poprzez ugryzienie. Moment ten jest zupełnie bezbolesny, bo kleszcze wydzielają substancję znieczulającą, która znajduje się w ich ślinie. Brak świadomości tego faktu może powodować przeoczenia i bardzo poważne w skutkach choroby. Warto pomyśleć o profilaktyce, która uchroni nas i nasze psy i koty przed poważnymi schorzeniami.

Preparaty przeciw kleszczom, które zabezpieczają psy i koty, budzą wiele niejasności. Pytanie, z którym spotykamy się od wielu lat, wyraża wątpliwość, która forma ochrony skóry zwierzęcia jest lepsza - krople, obroża czy np. repelent w postaci aerozolu.

Każda forma ochrony przeciw kleszczom jest właściwa, jednak odróżnia je długość działania substancji aktywnych, czyli związków chemicznych zwalczających określony gatunek kleszczy bądź pcheł. Istotną formą walki jest ostateczne zabezpieczenie skóry psów i kotów, przez którą pasożyty pobierają krew. Jeśli naniesie się odpowiednią  ilość insektycydu, to kleszcze nie będą stanowiły żadnego zagrożenia.

Obroża przeciw kleszczom, wbrew wielu informacjom, nie stanowi formy odstraszacza pasożytów, a zwalcza kleszcze oraz pchły, wydzielając substancje biologicznie aktywną, podobnie jak krople czy aerozole. Jedyną różnicą jest sposób dostarczenia substancji zwalczającej na skórę i sierść. Zakładając obrożę musimy pamiętać, że jest ona formą nośnika istotnego związku, który musi trafić na naskórek naszego zwierzęcia, a póki co, znajduje się na kawałku paska z tworzywa sztucznego. W związku z tym, obroża powinna mieć stały kontakt z warstwą lipidową skóry, aby jej działanie było skuteczne. 

Bezpośrednia aplikacja substancji przeciw kleszczom w miejsce, gdzie najbardziej skutecznie będzie spełniała swoje zadanie, odbywa się za pomocą pipety wypełnionej kroplami, które należy nanieść bezpośrednio na skórę, odchylając sierść. Istotną informacją jest to, że związki biologicznie aktywne rozprowadzają się w powłoce lipidowej skóry i gromadzą się w gruczołach łojowych oraz mieszkach włosowych. Dotknięcie przez człowieka substancji, która potencjalnie ma trafić na skórę zwierzęcia, oznacza, że właśnie zabraliśmy część dawki insektycydu, wyznaczonej dla danego przedziału wagowego, a co za tym idzie skóra i sierść psa czy kota nie będzie w pełni zabezpieczona.

Aerozole przeciw kleszczom dostępne w sklepach zoologicznych, bądź w placówkach weterynaryjnych, są najczęściej niesłusznie traktowane jako zbytek. Stanowią one świetną, doraźną blokadę przed przedostaniem się pasożytów na ciało naszego zwierzaka. Substancja aktywna jest taka sama jak w przypadku dwóch form opisywanych wcześniej, ale nośnik zabezpiecza obecność insektycydów jedynie przez kilka godzin, ze względu na swoją lotną formę. Jest to doskonały sposób na dodatkowe zabezpieczenie zwierzęcia w przypadku zwiększonej inwazji pasożytów.

Sezon największego rozwoju kleszczy jest już w pełni i będzie trwał do czerwca, by ponownie osiągnąć szczyt swojej aktywności od sierpnia do października. Zachęcamy więc do zabezpieczenia psów i kotów przed atakiem kleszczy. Zatroszczmy się o zdrowie naszych pupili, gdyż jak mówi stare przysłowie: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”.