Nauka higieny u SZCZENIAKA

Nauka higieny u SZCZENIAKA

Szczeniak w domu to wielka radość dla wszystkich członków rodziny, ale i duży obowiązek. Jedną z najpilniejszych potrzeb, jaka towarzyszy przyjęciu pod swój dach młodego psa jest jak najszybsze nauczenie go higieny, a więc załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w sposób akceptowalny dla człowieka.
Jak się do tego zabrać?

Siusianie w domu

Niektórzy wyobrażają sobie, że już z 8-10 tygodniowym szczenięciem można zacząć wychodzić na spacery. Niestety, nie jest to prawidłowe postępowanie, bowiem tak młody pies nie ma jeszcze pełnej odporności na choroby zakaźne, którą nabędzie dopiero po cyklu szczepień. Dlatego w przypadku psiego malucha należy nauczyć go załatwiania potrzeb fizjologicznych w domu, ale w wyznaczonym do tego celu miejscu. Nieocenioną pomocą są przy tym specjalne podkłady higieniczne, które można nabyć w sklepie zoologicznym. Podkłady takie rozkładamy początkowo w jak największej liczbie w różnych miejscach w mieszkaniu, tak aby szczeniak łatwo mógł do nich trafić. Gdy zauważamy, że maluch przysiada żeby zrobić siusiu natychmiast przenosimy go na podkład, a gdy załatwi się w wyznaczonym miejscu, nagradzamy go przysmakiem, pieszczotą albo zabawą i słowami (np. „Dobry pies!”). Maluch zwykle błyskawicznie uczy się, o co chodzi i kiedy następnym razem zachce mu się siusiu sam poszuka podkładu. Z biegiem czasu możemy zredukować liczbę podkładów do jednego lub dwóch, bowiem zmyślny szczeniak nauczy się je odszukiwać.

Siusiu na zewnątrz

Z nieco starszym, 3-4 miesięcznym psem powinniśmy już regularnie wychodzić na zewnątrz i uczyć go załatwiania tam swoich potrzeb. Początkowo robimy to jak najczęściej, a gdy maluch zrobi siusiu na spacerze nagradzamy go podobnie jak w przypadku wyżej opisanego treningu z podkładami. Psy z reguły bardzo lubią załatwiać się na zewnątrz i szybko uczą się, że jest to właściwe zachowanie. Na pierwszy spacer ze szczeniakiem należy udać się jak najwcześniej rano, zaraz po przebudzeniu, bo jest to pora, w której najczęściej musi załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Z biegiem czasu liczbę spacerów można ograniczać do docelowych 4 czy 5 w ciągu doby.

Nie tylko siusiu...

Nie zapominajmy również, że kwestia higieny psa dotyczy nie tylko załatwiania jego potrzeb fizjologicznych. Obejmuje również dbałość o wygląd i zdrowie. W tym celu u szczeniaka jak najwcześniej należy wdrażać przyzwyczajenia do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak obcinanie pazurów, czesanie, czyszczenie uszu i okolic oczu oraz mycie zębów. W tym celu należy zaopatrzyć się w stosowne akcesoria dostępne w sklepach zoologicznych. Wiele psów początkowo niechętnie odnosi się do manipulacji w ich uszach, przy pazurach, a zwłaszcza w jamie ustnej. Z biegiem czasu jednak przyzwyczajają się do tego, zwłaszcza jeżeli nauka poparta jest odpowiednimi argumentami, takimi jak dobrej jakości przysmaki treningowe.

Z 3-4 miesięcznym psem powinniśmy już regularnie wychodzić na zewnątrz i uczyć go załatwiania tam swoich potrzeb. Początkowo robimy to jak najczęściej.