Doberman a dzieci - to musisz wiedzieć!

Doberman a dzieci - to musisz wiedzieć!

Doberman jest dość dużym, atletycznej budowy psem, który wyróżnia się gęstą, lśniącą i krótką sierścią. Jest psem obronnym o silnym instynkcie stróżowania, ponadto rasa ta zaliczana jest do grupy pinczerów. Dobermany są inteligentne, lubiące się uczyć i dość nieufne wobec obcych. Doskonale stróżują i zdecydowanie wymagają doświadczonego przewodnika. Czy jednak nadają się one do domu, w którym znajdują się dzieci?

Z tego artykułu dowiesz się:

Doberman – historia rasy

Doberman wywodzi się z Niemiec, o czym świadczy nazwa tej rasy psów związana z nazwiskiem twórcy rasy i jej pierwszego hodowcy. Karl Friedrich Louis Doberman był poborcą podatkowym, właścicielem zakładu przerobu odpadów rzeźnianych, a także hyclem. Przypuszczalnie najbardziej waleczne ze złapanych psów rozmnażał, kojarząc je ze znanymi wówczas „psami rzeźnickimi” (prawdopodobnie mieszanek psów owczarskich o maści czarnej podpalanej, pochodzącymi od dawnych rottweilerów). Uzyskane psy charakteryzowały się niezwykłą czujnością, często więc używano ich jako psów stróżujących i policyjnych. Wykorzystywano je także do tępienia dużych gryzoni. Pierwszego dobermana zarejestrowano w niemieckiej księdze hodowlanej w 1893 roku. Obecnie doberman jest głównie psem do towarzystwa, jednak nadal wykorzystuje się jego zdolności w policji oraz szkoli się je na psy obronne.

Doberman – sylwetka

Dobermany to duże psy stróżujące, które ważą od 40 do 45 kilogramów w przypadku samców i od 32 do 35 kilogramów w przypadku samic. Ich wysokość to natomiast od 68 do 72 centymetrów dla samców, a od 63 do 68 cm w przypadku suk. Sierść psów rasy pinczer doberman jest krótka i bardzo gęsta, nie posiada jednak podszerstka, co sprawia, że w chłodniejszym klimacie dobermany marzną. Włosie jest także bardzo twarde i lśniące, dodające psu elegancji. We wzorcu rasy doberman umaszczenie dozwolone to kolor czekoladowy lub czarny, musi także występować podpalanie w intensywnym, kasztanowym kolorze, które jest cechą rozpoznawczą tych psów stróżujących.

Doberman – zachowanie i charakter

Psy rasy doberman usposobienie mają raczej zachowawcze. Oznacza to, że mimo ruchliwości i potrzeby aktywności, rasa ta potrafi zachować spokój. Jednak, aby doberman faktycznie wykazywał cechy zrównoważonego czworonoga, należy przyłożyć się do jego wychowania. Jego rozwój psychiczny musi przebiegać prawidłowo, na co wpływ ma przede wszystkim systematyczna praca od pierwszych tygodni życia psa. Dobermany są inteligentne i przy odpowiednim podejściu szybko się uczą i chętnie współpracują. Jeśli jednak chcesz wyszkolić dobermana, to musisz uzbroić się w cierpliwość. Te psy są bowiem z natury uparte.

Dobermany mocno przywiązują się do człowieka i wymagają bliskiego kontaktu z nim. Często domagają się uwagi i względów, nie czują się najlepiej w odosobnieniu. Izolowane stają się sfrustrowane, dlatego dobrze jest je przygotować do dłuższych chwil w samotności. Jeśli natomiast chodzi o kontakt z dziećmi, to doberman jest opiekuńczy wobec dzieci, z którymi mieszka. Jednak kontakt dzieci z tą rasą zawsze powinien odbywać się pod kontrolą. Podczas zabawy może bowiem niechcący zrobić dziecku krzywdę.

Doberman – zapewnienie ruchu

Rasa ta ma dość duże wymagania w zakresie ruchowym i oprócz spacerów wymaga zabawy przy wykorzystaniu różnych akcesoriów. Muszą one być oczywiście dostosowane do wieku i wielkości psa, bo dzięki temu są bezpieczne dla szczęki, zębów i dziąseł pinczera dobermana. Psy te mogą być angażowane w różne aktywności sportowe, choć wymagają one większej pracy niż np. border collie. Do tego typu aktywności konieczne jest zapewnienie psu poczucia bezpieczeństwa, a podczas szkolenia – konsekwencja i cierpliwość, psy te bowiem kochają niezależność.

Doberman – zdrowie i pielęgnacja

Doberman cieszy się na ogół dobrym zdrowiem, niestety jednak rasa ta nie uniknęła problemów zdrowotnych, charakterystycznych dla nich. Psy te najczęściej chorują na tzw. zespół wobblera, który objawia się problemami z utrzymaniem równowagi oraz poruszaniem się. Zdarza się również, że dobermany mają problemy z chorobami oczu, serca czy układu pokarmowego (skręt żołądka). Pojawiają się u nich również schorzenia tarczycy – najczęściej niedoczynność – co trzeba systematycznie kontrolować. Trzeba jednak pamiętać również o tym, że przez swoją krótką sierść dobermany są podatne na ekstremalne warunki pogodowe. Źle się więc czują zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Koniecznie, jako opiekun, musisz więc zapewnić swojemu pupilowi dużo wody i zacienione miejsce (latem) i ciepły, spokojny kąt (zimą). Zimą zaleca się również ograniczenie spacerów do niezbędnego minimum.

Doberman powinien mieć również dostosowaną do jego wieku dietę, która będzie zawierać dużo składników odżywczych. Psy te bowiem wykazują skłonności do tycia i kochają przysmaki. Konieczne jest również zapewnienie solidnej dawki ruchu.

Jeśli natomiast chodzi o pielęgnację, to psy te dzięki krótkiej, sztywnej sierści są raczej proste w utrzymaniu i nie wymagają wielu kąpieli. Wystarczy regularne, cotygodniowe wyczesywanie odpowiednią szczotką. Psy te niemal nie linieją, co jest ich ogromną zaletą. Nie można jednak zapominać o pielęgnacji również zębów, oczu i pazurów psa, które regularnie powinny być podcinane.

Doberman jest wymagającym psem i nie będzie dobry dla każdego, jednak przy odpowiednim szkoleniu z powodzeniem może być łagodnym towarzyszem dla całej rodziny.