Jaki drapak dla kota?

Jaki drapak dla kota?

Drapanie jest naturalnym odruchem każdego kota. Koty najczęściej drapią powierzchnie pionowe, takie jak brzegi kanap, foteli czy krzeseł, choć zdarza się, że podrapią dywanik lub wycieraczkę, która leży poziomo. Poprzez drapanie kot zostawia informacje, które dają mu poczucie bezpieczeństwa, ponieważ drapiąc zostawia na drapanym przedmiocie wydzielinę z feromonami. W ten sposób oznacza swoje terytorium i komunikuje z otoczeniem.

Dzięki odruchowi drapania kot pozbywa się również martwych warstw pazurków, które się złuszczają. Wyciąganie łap w trakcie drapania jest dla kota naturalnym ćwiczeniem rozciągającym :)

Człowiek również zauważa obecność kota dzięki drapaniu. Widoczne ślady pozaciąganej tapicerki czy podrapanych mebli nie muszą świadczyć o obecności kota w każdym kocim domu. Choć samego nawyku drapania kota nie oduczymy, to możemy nauczyć go drapać specjalnie przeznaczony do tego sprzęt – czyli drapak dla kota.

Jak wybrać drapak dla kota?

Podstawowym kryterium doboru drapaka jest jego stabilność. Drapak nie powinien się wywrócić w trakcie używania go przez kota, a w przypadku większych drapaków – kot powinien mieć możliwość bezpiecznego wskakiwania bądź wchodzenia na drapak, bez ryzyka upadku, nawet na cztery łapy. W przypadku bardzo dużych drapaków ważne jest, aby taki duży drapak miał możliwość przymocowania go do sufitu, co dodatkowo wzmocni bezpieczeństwo kota.

Bardzo ważna jest również wielkość drapaka. Małe, 30-centymetrowe drapaki są odpowiednie dla małych kociąt. Koty dorosłe powinny mieć możliwość wyciągnięcia łapek do góry w pionie. Zatem minimalny drapak dla dorosłego kota powinien mieć min. 1 metr wysokości.

Duże drapaki, z rozbudowaną strefą legowisk i budek są polecane przede wszystkim właścicielom większej ilości kotów. Na takim drapaku każdy kot może sobie znaleźć miejsce dla siebie. Wysokie drapaki, po których koty mogą się wspinać oraz legowiska umieszczone na „wyższych poziomach" dają kotu dodatkowo poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w sytuacji gdy w domu jest pies lub małe dziecko. Jeśli kot będzie miał swoje miejsce na takim drapaku czy specjalnej półce, z pewnością będzie wolał wskoczyć na takie specjalne miejsce, niż na stół.

Jeśli mamy duże koty – takie jak norweskie leśne czy brytyjskie, należy wybrać masywniejszy, cięższy drapak, aby mieć pewność, że kot go nie przewróci.

Ważna jest jakość wykonania drapaka. Kupując go należy sprawdzić, czy słupki są ciasno owinięte sznurkiem z sizalu i solidnie przyklejone. Legowiska i budki powinny być obszyte materiałem, z którego łatwo jest usunąć kocią sierść. Szeroki wybór drapaków pozwala znaleźć drapaki nie tylko solidne i bezpieczne, ale również pasujące do różnych wnętrz.

Jak nauczyć kota korzystania z drapaka?

Koty zwykle od razu zauważają zalety profesjonalnych drapaków. Jednak starsze koty, które swój pierwszy drapak dostaną po kilku latach, mogą mieć pewne opory. Można zachęcać kota zabawą w pobliżu drapaka – na przykład za pomocą wędki z myszką. Można też wykorzystać do tego „kocimiętkę" kupioną w sklepie zoologicznym lub kilka kropel waleriany z apteki.