Maltańczyk - wszystko, co musisz wiedzieć!

Maltańczyk - wszystko, co musisz wiedzieć!

Maltańczyki potrafią skraść serce niejednemu miłośnikowi psów, co pokazuje coraz większa popularność tej rasy w Polsce. Te niepozorne, wyglądające jak białe maskotki psiaki są duszami towarzystwa. Czy jednak maltańczyk to dobry wybór dla Ciebie?

Z tego artykułu dowiesz się:

Maltańczyk – jak wygląda pies tej rasy?

Oryginalna nazwa tej rasy psów to Maltanase mana, a po polsku biszon maltański lub kolokwialnie pies maltańczyk to różne określenia zwierzęcia, którego charakterystycznymi cechami jest długa, biała sierść, niewielkie rozmiary oraz urzekające, duże oczy w kolorze ciemnej ochry, z ciemną oprawą. Warto zwrócić uwagę na tę informację, ponieważ FCI nie dopuszcza łat ani innego koloru sierści tego psa. Rasowy maltańczyk jest biały, bez względu na to, co będą chcieli nam wmówić właściciele psów o podobnej fizjonomii, a innym umaszczeniu.

Ile mierzy i waży maltańczyk?

Urocza maskotka to jedno z określeń, które pasują do psa wyglądającego jak maltańczyk. Osoby wychowane w latach 90. XX wieku zapewne były posiadaczami maskotek, które fizjonomią dokładnie odpowiadały tej rasie. Dziecięce, kultowe zabawki faktycznie musiały być wzorowane na tej znanej od wieków rasie psa mierzącego około 20-25 centymetrów i ważącego 3-4 kg. Suczki biszonów maltańskich są nieco mniejsze od osobników płci męskiej, jednak psy mieszczą się przeważnie w tym przedziale wzrostowo-wagowym.

Maltańczyk – usposobienie i zachowanie

Maltańczyki uznawane są za małe psy o dość dużym ego. To typowi psi sangwinicy – towarzyscy i radośni. Dopóki mają sporo uwagi, są ukochanymi kompanami do wszelkich aktywności. Zdecydowanie nie są to jednak psy, które mogą samodzielnie spędzać długie godziny w domu – wtedy do głosu dochodzi ciemna strona ich charakteru.

Zabawa i nauka z maltańczykiem

Idealnym psem do zdobywania nowych umiejętności jest mały maltańczyk. Dorosły pies jednak także jest w stanie sporo się nauczyć. Wynika to z faktu, że maltańczyki to psy generalnie bardzo inteligentne i skore do nauki. Podstawą skuteczności tego typu działań jest relacja psa z opiekunem. Jeśli jest ona pełna szacunku i wzajemnego zrozumienia, to takie duety mogą mieć wiele osiągnięć.

Niemniej – maltańczykowi należy zapewnić różnego rodzaju zabawki, a także towarzystwo do zabawy. Idealnie sprawdzą się różnego rodzaju gumowe i sznurkowe zabawki, a także maty węchowe i niewielkich rozmiarów, mieszczące się w małym pyszczku piłeczki.

Maltańczyk – stosunek do człowieka

Miłość do swojego opiekuna jest bez wątpienia jedną z najbardziej uroczych cech maltańczyków. Te psy uważają swoich opiekunów za centrum wszechświata, dlatego już od wieku szczenięcego należy mądrze je prowadzić. Jeśli nie nauczysz maltańczyka już jako małego pieska zostawać samemu w domu, w dorosłym wieku może on przejawiać lęk separacyjny.

Czy maltańczyki szczekają i jaki mają stosunek do obcych?

Maltańczyki to psy, które nie nadużywają głosu, ale alarmują swoich opiekunów o zagrożeniu, jeśli uznają to za stosowne. Nawet jeśli szczekają, to raczej nie jest to uciążliwe. Co do zasady jednak nie należą do kategorii psów obronnych, nie tylko z racji rozmiarów. Są przede wszystkim towarzyskie, ufne i mają pozytywny stosunek do ludzi.

Maltańczyk biały – zdrowie

Zasadniczo maltańczyki dość rzadko cierpią na choroby genetyczne. Jest jednak drobna uwaga. W internecie można spotkać sporo ogłoszeń opatrzonych hasłem “maltańczyk miniaturka”. Warto wiedzieć, że rasa ta nie ma dwóch rozmiarów, czyli standardowego i mniejszego. Próba oferowania miniaturek wynika z chęci zysku kosztem zdrowia psów. Polega na dopuszczeniu najmniejszych, najsłabszych piesków z miotu. Dlatego też miniaturowe maltańczyki cierpią często na choroby serca, schorzenia neurologiczne i zespolenie wrotno-oboczne.

Pies maltańczyk – pielęgnacja

Maltańczyki charakteryzują się długą sierścią bez podszerstka, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zadbana sierść psa tej rasy przypomina śnieżnobiałe, ludzkie włosy, które właściciele często spinają w fantazyjne fryzury, zakładając psom np. urocze kokardki. Z racji posiadania włosów, bez podszerstka, są to psy, które praktycznie nie linieją, dzięki czemu będą doskonałym wyborem dla osób, które mogą mieć podejrzenie alergii.

Maltańczyk – wizyty u groomera

Z uwagi na to, że sierść maltańczyków, podobnie jak ludzkie włosy, rośnie przez całe życie, znaczącym ułatwieniem będzie pomoc profesjonalisty. Groomer nie tylko odpowiednio umyje, obetnie i ułoży sierść maltańczyka, ale i zadba o stan jego skóry.

Maltańczyki a problemy z zaciekami

Zacieki pod oczami są częstym problemem u maltańczyków. Dobrze jest poświęcać oczom nieco uwagi i przemywać je roztworem soli fizjologicznej. Uwaga na rumianek, który może podrażnić oczy lub wywoływać alergie. Dobrze jest także poprosić weterynarza o instrukcję masowania kanału łzowego psa, ponieważ ten zabieg może ograniczyć problem z zaciekami.

Maltańczyk – żywienie

Maltańczyk, choć niewielkich rozmiarów, może mieć ogromny apetyt. Bardzo ważne jest kontrolowanie ilości spożywanej karmy przez psa, ponieważ nawet mimo zaspokojenia głodu, on sam może chcieć jeść dalej.

Czym karmić maltańczyka, a czego się wystrzegać?

Najbezpieczniejszy wybór to karma dla małych psów wysokiej jakości. Jeśli jednak chcesz urozmaicić dietę swojego psa, możesz mu podawać w ciągu dnia nie więcej niż 60 g chudego mięsa z dodatkiem gotowanych warzyw i ryżu. Unikać należy kości, cebuli, winogron, czekolady, orzechów, grzybów i gałki muszkatołowej.

Maltańczyk – hodowla

Hodowli maltańczyków w Polsce jest sporo z uwagi na rosnącą popularność tej rasy, jednak polecamy korzystać z miejsc zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce.

Maltańczyk miniaturowy – dlaczego to zły wybór?

Wybór rzetelnej hodowli ograniczy chociażby próby sprzedawania maltańczyków miniaturowych, czyli nieistniejącej odmiany tej rasy. Szczycenie się małymi psami to jedynie karmienie bardzo kiepskich pobudek do posiadania psa, jakimi są możliwość noszenia w torebce i wygląd przypominający maskotkę. Należy powiedzieć jasno – małe maltańczyki to najprawdopodobniej chore pieski, które przyszły na świat z krzyżówki najsłabszych osobników o niepewnych genach, a w najgorszych przypadkach – z dopuszczenia psów głodzonych po to, aby osiągnęły mniejszy rozmiar. Nie wspieraj takiego okrucieństwa i braku odpowiedzialności!

Maltańczyk – cena

Cena maltańczyka w 2022 roku oscyluje w granicach 3-5 tys. zł, co czyni hodowlę tych psów dość dochodowym biznesem. Aby założyć własną, musisz zakupić sukę z rodowodem FCI lub ZKwP. To jednak nie koniec, konieczne jest spełnienie szeregu wymogów formalnych, takich jak np. złożenie i opłacenie wniosku do ZKwP z prośbą o nadanie przydomka hodowlanego. Ponadto, konieczne jest zdobycie odpowiednich ocen od sędziów dla suki, aby mogła stać się ona suką hodowlaną.

Maltańczyk pies – historia rasy

Maltańczyki mają bardzo bogatą historię, ponieważ jako psy do towarzystwa, często gościły w domach możnowładców. Znane były już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie.

Jest to jedna z najstarszych ras na świecie.

Maltańczyk – pochodzenie rasy

Pochodzenie maltańczyków nie jest do końca znane. Są to na pewno psy wywodzące się ze strefy śródziemnomorskiej. Reszta – to domysły. Istnieją przypuszczenia, że rasa pochodzi z chorwackiej wyspy Mljet, która została mylnie uznana za Maltę, stąd nazwa psa, która nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Można się spotkać także z informacjami, że psy zamieszkiwały w starożytności Maltę, która nazywana była Melitą, jednak nie są to potwierdzone informacje i należy traktować je w kategorii ciekawej opowieści, może trochę legendy, a nie potwierdzonych informacji.

Jak piesek maltańczyk podbił świat?

Maltańczyki szybko trafiły do bogatych ludzi w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Oszałamiającą karierę zrobiły jednak w Wielkiej Brytanii, do której dotarły z rzymskimi legionami. Były ulubieńcami Marii Stuart, Henryka VIII oraz Elżbiety I.

Maltańczyk w Polsce

W naszym kraju psy te hodowane są od XIV wieku. Były szalenie popularne wśród dam dworu i mistrzów krzyżackich, jednak rozkwit popularności maltańczyków w Polsce przypada na okres dwudziestolecia międzywojennego.

Maltańczyk – dla kogo?

Maltańczyk to wyjątkowy piesek, jednak nie sprawdzi się w każdym domu. Przede wszystkim jego właściciel musi zaakceptować towarzyski charakter psa.

Maltańczyk a dzieci

Nie ma przeszkód, aby maltańczyk wychowywał się z dziećmi. Psy te są w stanie dogadać się z każdym, jednak maluchy powinny wiedzieć, że jest on delikatny. Tak przygotowane dzieci sprawią, że maltańczyk świetnie poczuje się w domu. Równie dobrze biszon maltański może być jednak towarzyszem osoby starszej.

Maltańczyk – stosunek do innych zwierząt

Jeśli masz w domu inne zwierzęta, nie powinno być problemu z wprowadzeniem do rodziny maltańczyka. Przynajmniej ze strony psa. Jeśli w domu jest już inny pies, jak zwykle w takich przypadkach, należy traktować sprawę indywidualnie. Co do zasady jednak biszony maltańskie potrafią dogadać się z innymi psami, jeśli te są skłonne do partnerskiego rozegrania kwestii podziału ról w rodzinie. Rasa ta bowiem, mimo że nie należy do wielkich, z dużą pewnością siebie wkracza w nowe towarzystwo, także większych od siebie psów.

Maltańczyk to rasa do towarzystwa

Te psy uwielbiają domy, w których zawsze ktoś jest, ponieważ jest to rasa tzw. psów do towarzystwa. Dlatego też tak chętnie przesiadywały na gwarnych dworach.

Maltańczyki – ciekawostki

Historie o maltańczykach można opowiadać godzinami. Jako że jest to jedna z najstarszych ras, bardzo często występowała w sztuce i literaturze. W Polsce utwór o psie maltańczyku napisał Jan Ursyn Niemcewicz. Jego wizerunek można odnaleźć na freskach naściennych i ceramice.

W Turcji maltańczykom przypisywano moc leczenia chorób. Delegacja z tego kraju podarowała psa rasy maltańczyk królowej Elżbiecie I. Był on jej wiernym pupilem.

Maltańczyk – czy to pies dla Ciebie?

Jeśli szukasz psa towarzyskiego i aktywnego, jednak nie chcesz z nim biegać maratonów, wybór maltańczyka będzie idealny. Zadbaj jedynie o to, aby pies był zdrowy, spędzaj z nim czas i nie wspieraj pseudohodowli oferujących maltańczyki miniaturki.