Pinczer miniaturka - usposobienie, karmienie i pielęgnacja

Pinczer miniaturka - usposobienie, karmienie i pielęgnacja

Szukasz małego, bystrego i oddanego psa? Powinien zainteresować Cię pinczer miniaturowy! Jako najmniejsza z trzech raz pinczerów, mierzy zaledwie 20 – 30 cm. Jednak ich charakter zdecydowanie przewyższa niewielkie wymiary. Ten pies, choć niewielki wymiarowo, potrafi nieźle zaskoczyć charakterem. Zanim się więc zdecydujesz na wybór tej rasy, koniecznie zapoznaj się z naszymi radami. Czego potrzebują pinczery miniaturowe? Jaki mają charakter psy tej rasy i jak powinno wyglądać ich wychowanie? Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś zdecydować się na pinczera, koniecznie dowiedz się o nich więcej!

Z tego artykułu dowiesz się:

Pinczer miniaturowy – historia rasy

Pinczer miniaturowy, potocznie zwany ratlerkiem, pochodzi z Niemiec. Świadczy o tym również nazwa rasy – „pinczer” w języku niemieckim oznacza „skrzypacz”. Rasa ta została wyhodowana jako miniaturka pinczera średniego, który jest bezpośrednim przodkiem tej rasy. Gdy w miotach rodziły się mniejsze niż standardowe szczeniaki, stopniowo zaczęto je wyodrębniać. Takie działanie, polegające na wyspecjalizowanym doborze do rozrodu egzemplarzy, które miały pożądane cechy, ostatecznie doprowadziło do ustandaryzowania mniejszej wersji pinczera dużego. Z czasem osiągnięto zamierzony efekt, hodując małego psa, którego wymiary nie przekraczały 30 centymetrów w kłębie.

Zanim jednak oficjalnie wyodrębniono rasę, znano ratlerka lub psy bardzo zbliżone do tej rasy, już od wielu lat. Wiemy o tym między innymi z obrazów — np. wystawionego w Luwrze obrazu „Rodzina wieśniacza” autorstwa Louisa de Nain, którego powstanie datuje się na 1640 rok. Przede wszystkim jednak tego typu psy pojawiały się w wiejskich obejściach, sprawdzając się jako pies polujący na gryzonie.

Mówiąc o historii pinczera miniaturowego, należy także wspomnieć o innym możliwym miejscu pochodzenia tej rasy. Podobnie jak w Niemczech, również i w Skandynawii ta rasa mogła występować na długo przed jej wyodrębnieniem w 1895 roku, gdy powstał Niemiecki Klub Miłośników Pinczera (następnie przekształcony w Klub Miłośników Pinczerów i Sznaucerów). Na wystawie pinczer karłowaty pojawił się po raz pierwszy w Stuttgarcie w 1900 roku. Natomiast już w 1929 roku powstał Amerykański Klub Pinczera Miniaturowego, a rasa zaczęła zyskiwać popularność również za oceanem. Ostatecznie jednak rasa pinczer miniaturowy została uznana w 1936 roku – ustalono wtedy górną granicę wzrostu (30 cm).

W Polsce rasa stała się niezwykle popularna w latach powojennych, jako psy do towarzystwa.

Pinczer miniaturowy – sylwetka

Rasa ratlerek pinczer miniaturowy przypomina swoim wyglądem pinczera średniego i dobermana - psy tych ras różnią się od pinczera miniaturowego przede wszystkim wzrostem. Warto tutaj zaznaczyć, że do wzorca rasy należą tylko osobniki bez cech karłowatości. Psy te mierzą od 25 do 30 cm wysokości w kłębie, która jest taka sama zarówno w przypadku samców jak i samic. Waga nie jest duża, co jest łatwe do przewidzenia, mówimy bowiem o psach miniaturkach. Pies pinczer miniaturka osiąga masę ciała od 4 do 6 kg. Jest to rasa silna i dobrze umięśniona, czym przypomina swoich krewniaków – wspomnianych już pinczera średniego i dobermana oraz pinczera dużego. Muskulatura jest widoczna również dzięki krótkiej sierści tych zwierząt.

Pinczer karłowaty ma sylwetkę wpisaną w kwadrat, charakteryzuje się także mocnym i zwartym tułowiem. Opadająca linia tułowia pozwala dostrzec wyraźnie zaznaczony kłąb, a wydłużona głowa dodaje tym zwierzętom dostojeństwa i elegancji. Pinczer miniaturowy ma oczy ciemne o owalnym kształcie, a uszy mocno stojące, czasem złamane. Ogon powinien być natomiast długi, prosty i skierowany ku górze. Niegdyś stosowano praktykę przycinania pinczerom ogonów (zarówno w przypadku miniaturki, jak i pełnowymiarowych osobników ras zaliczanych do pinczerów). Obecnie jest to praktyka zakazana.

Sierść pinczera miniaturowego jest krótka, gęsta i lśniąca. Psy te nie posiadają podszerstka, są więc o wiele bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych niż psy posiadające podszerstek. Zaletą braku podszerstka jest łatwość w pielęgnacji. Ratlerek może mieć sierść koloru brązowego lub czarnego podpalanego (z przejaśnieniami na kończynach i klatce piersiowej oraz na kufie).

Pinczer miniaturowy – zachowanie i charakter

Charakter pinczerów miniaturowych z pewnością zaskoczy osoby, które nigdy nie miały styczności z tą rasą. Z pewnością można uznać, że jest to rasa wyjątkowa, potrafiąca jasno zaznaczyć swoje zdanie na niektóre tematy. Pies pinczer miniaturka potrafi bowiem zrobić wokół siebie sporo szumu. Rasa ta zdecydowanie nie należy do psów typowo kanapowych. Pinczer karłowaty jest niezwykle aktywny, skoczny, wesoły i niemal zawsze chętny do zabawy. Psy tej rasy mają gorący temperament oraz miłe i pozytywne usposobienie. Łatwo przywiązują się do właściciela, co czasem bywa również powodem ich zazdrości wobec innych osób. Jednak mimo iż miłością będzie darzył głównie jednego domownika, do reszty z nich również powinien być nastawiony pozytywnie. Pinczer jest więc rasą niezwykle lojalną, ciekawską i lubiącą towarzystwo, dlatego pinczer miniaturowy nie będzie dobrze znosił zamknięcia w samotności. Jest też zadziorny, dlatego lepiej go nie zaczepiać, jeśli sobie tego nie życzy. Pinczer bywa również niezwykle odważny, nawet w stosunku do psów większych wymiarami od niego. Pinczery miniaturowe są również czujne i nieufne w stosunku do obcych, jednak można je łatwo do siebie przekonać przyjazną postawą.

Pinczery są rasą inteligentną i jest to cecha równie wyraźna, co ich zadziorność. Czworonogi te są bystre, szybko się także uczą, co często potrafią wykorzystać, próbując postawić na swoim. Rasa ta potrzebuje więc wielu wyzwań intelektualnych, zabaw i aktywności – pinczery miniaturowe potrafią wiele godzin spędzić na zabawie z ukochanym właścicielem, spacerach oraz węszeniu w ogrodzie. Chętnie towarzyszą „swojemu” człowiekowi niemal we wszystkich czynnościach, jednak z racji swojego instynktu bywają hałaśliwe, co może być nieco kłopotliwe dla sąsiadów. Mogą jednak mieszkać zarówno w bloku, jak i w domu z ogrodem, z tego drugiego będą jednak bardziej się cieszyć.

Pinczer miniaturowy – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Pinczer miniaturowy jest jedną z niewielu ras psów, u których miniaturyzacja nie poszła w parze z wadami rozwojowymi. Rasa ta cechuje się więc stosunkowo wysoką odpornością na choroby i niesprzyjające warunki otoczenia. Jest też stosunkowo długowieczna – przeciętna długość życia pinczera miniaturowego wynosi od 12 do 15 lat, ale wiele psów tej rasy żyje znacznie dłużej niż średnia, jeśli tylko zapewnimy im odpowiednie wychowanie i warunki życia.

Pinczery chętnie wychodzą na bardzo długie spacery i są stosunkowo odporne na warunki atmosferyczne. Jednak z uwagi na ich sierść, która jest pozbawiona podszerstka, warto zabezpieczać te psy przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Pies pinczer miniaturka nie wymaga dużej ilości pokarmu, a w jego żywieniu można używać zarówno karm gotowych, jak i tych przygotowywanych w domu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że małe psy mają szybki metabolizm. Oznacza to, że jeśli są dodatkowo ruchliwe, to jedzą często – warto więc podawać im mniejsze porcje. Pinczer karłowaty powinien więc otrzymywać karmę odpowiednią dla małych ras, która zaspokoi jego potrzeby związane z ilością składników odżywczych oraz będzie dostosowana wielkością granulek do rozmiarów przewodu pokarmowego tego psa. Jeśli natomiast zdecydujesz się wybrać dla swojego psa dietę typu BARF, pamiętaj o odpowiedniej suplementacji. Trzeba również pamiętać, że pinczery z reguły są łakomczuchami, mają więc dość dużą skłonność do nadwagi. Warto więc skrupulatnie pamiętać o aktywności fizycznej i odpowiedniej kaloryczności i nie przesadzać ze smakołykami.

Pinczery karłowate, jak już wspomniano, są rasą bardzo skoczną. Dlatego zdarzają się u nich zwichnięcia rzepki. Poza tym, jeśli wybierzesz psa z renomowanej hodowli, nie powinieneś mieć z nimi większych kłopotów. Jeśli natomiast nabędziesz psa z niewiadomego źródła, mogą się u niego pojawiać takie schorzenia jak cukrzyca, zapadnięcie tchawicy czy zwichnięcie rogówki. Ponadto, pinczer miniaturowy, jak każda mała rasa, ma skłonności do osadzania się kamienia nazębnego. Dlatego konieczne jest dbanie o higienę jamy ustnej tych psów oraz dostosowanie właściwej diety. Warto także przeprowadzać z psem regularne kontrole u lekarza weterynarii. Systematycznie należy również sprawdzać długość pazurków (które mogą się nie ścierać dostatecznie) i w razie potrzeby przycinać je.