Jak często powinno się karmić psa?

Jak często powinno się karmić psa?

Prawidłowe żywienie psa stanowi podstawę utrzymania go w idealnym zdrowiu i kondycji. Jeżeli chcemy maksymalnie zadbać o dobrostan naszego pupila, ważne jest nie tylko to, co ląduje w jego misce, ale również ile razy dziennie i w jaki sposób podajemy mu jedzenie. O czym należy pamiętać?

Od szczeniaka do seniora

Początkujący opiekunowie psów często zadają pytanie, jak ile razy w ciągu dnia należy karmić pupila? Liczba posiłków jakie powinniśmy zaserwować swojemu psu w ciągu doby zależy od jego wieku. W przypadku szczeniąt i psów młodych powinny one otrzymywać jedzenie o wiele częściej niż psy dorosłe. Zaleca się, aby młody szczeniak tuż po odsadzeniu otrzymywał nawet 5-6 posiłków dziennie, w miarę możliwości w podobnych odstępach czasowych (np. co trzy godziny). Wraz z upływem tygodni liczbę posiłków stopniowo ograniczamy. Pies w wieku juniora powinien otrzymywać już nie więcej niż trzy posiłki dziennie, zaś dorosłego psa wystarczy karmić dwa razy dziennie, a nawet raz na dzień. Częstym błędem popełnianym przez opiekunów jest pozostawianie psiej miski z karmą na cały dzień do dyspozycji psa. Zdarza się to w przypadku tak zwanych psich niejadków, na przykład wielu przedstawicieli ras ozdobnych. Takie postępowanie pogłębia zazwyczaj problem, ponieważ pies mając stały dostęp do pokarmu zaczyna go lekceważyć. Dlatego jeżeli pupil nie chce jeść, powinno się zabrać miskę i udostępnić ją ponownie dopiero w porze następnego planowanego posiłku, tak aby wcześniej zdążył zgłodnieć. Zwierzak zwykle bardzo szybko uczy się, że  pokarm nie jest już dostępny przezm cały czas i wtedy chętniej zjada go podczas posiłku.

Rytuał to podstawa!

Liczba posiłków w ciągu dnia to jednak nie wszystko. Ważny jest również sposób, w jaki je podajemy. Przede wszystkim pies powinien otrzymywać jedzenie w możliwie stałych porach. To bardzo ważne, bowiem dla naszego pupila codzienne rytuały są niezmiernie istotne. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby pewne czynności, takie jak właśnie karmienie, a także spacery, odbywały się o jednolitych porach. Pies bardzo szybko uczy się, kiedy przychodzi czas posiłku i często punktualnie niczym w zegarku oczekuje już w miejscu karmienia na swoje jedzenie. Jeśli już o miejscu mowa, to ono również ma duże znaczenie. Psa powinniśmy karmić tam, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał mu w przyjmowaniu posiłku. Psia miska nie powinna więc stać na środku ścieżki uczęszczanej przez wszystkich domowników. Pies musi mieć spokój tak, aby nie stresował się podczas karmienia i nie zjadał swojej porcji za szybko, co może negatywnie odbijać się na jego zdrowiu. Szczególne znaczenie ma to w przypadku przedstawicieli ras podatnych na skręty żołądka, takich jak chociażby molosy, dla których gwałtowne przeciążenie układu pokarmowego może skończyć się nawet pilną wizytą w lecznicy weterynaryjnej i koniecznością interwencji chirurgicznej...

Dorosłego psa karmimy najwyżej dwa razy dziennie.