Karma dla kota - jak ją przechowywać?

Karma dla kota - jak ją przechowywać?

Właściciele kotów karmią swoich pupili mokrymi i suchymi karmami, jednak zdarza się, że po otwarciu są one nieodpowiednio przechowywane, co jest dużym błędem. Sposób, w jaki magazynowany jest pokarm dla czworonogów, ma wpływ na jego wartość odżywczą, a także jego aromat i świeżość. Na opakowaniu każdej suchej, jak i mokrej karmy widnieje informacja, jak należy ją przechowywać. Każde pożywienie nieodpowiednio magazynowane narażone jest na wiele czynników m.in. powietrze, zmiany temperatury i wilgoć. To przyczynia się do jego psucia. Proces ten w początkowym etapie nie jest widoczny gołym okiem, jednak różnice występują w smaku i zapachu. Stopniowo pojawia się pleśń, w wyniku czego zjedzenie takiej karmy może przyczynić się do wystąpienia u kota biegunki, wymiotów i innych problemów żołądkowo-jelitowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak przechowywać suchą karmę dla kota?

W przypadku suchej karmy warto wybierać produkty, które nie będą miały za dużej pojemności. Dzięki temu będą one wykorzystane całkowicie w ciągu maksymalnie kilkunastu dni. Po otwarciu suchej karmy warto zadbać o jej szczelne zamknięcie. W tym celu można zawinąć górę worka i domknąć go specjalnymi klipsami, a następnie umieścić w suchym i ciemnym miejscu, w którym będzie odpowiednio chłodno. Karmiąc pupile suchą karmą, dobrym wyborem będzie również pojemnik na karmę dla kota, który nie będzie przeźroczysty. Dzięki temu światło nie będzie docierało do jego wnętrza. Taki pojemnik również należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. To, jak długo powinna być przechowywana dana karma, zależy od informacji zamieszczonej na opakowaniu. Zazwyczaj powinna być zjedzona w ciągu miesiąca. Ważne jest jednak aby pojemnik na karmę z pozostałościami po poprzednim opakowaniu nie było dopełnione nową porcją. Przed każdym ponownym użyciem puszka na karmę dla kota powinna być umyta i dokładnie wysuszona. W przypadku suchej karmy najlepiej jest kupować produkty w opakowaniach. Nie zaleca się kupowania karmy na wagę, gdyż nie wiadomo kiedy została otwarta i ile czasu była wystawiona na działanie szkodliwych dla niej czynników.

Jak przechowywać mokrą karmę dla kota?

Mokra karma dla kota jest mniej przetworzona i posiada większą wilgotność. W związku z tym narażona jest na szybsze psucie niż karma sucha, która ma postać granulatu. W przypadku pokarmu mokrego czasem nawet po upływie 24 h może rozpocząć się proces fermentacji, namnażanie bakterii, a także rozwój pleśni, która nie jest jeszcze widoczna gołym okiem, ale bardzo groźna dla czworonogów, gdyż może wywołać zatrucie. W przypadku, gdy karma jest zamknięta, a na opakowaniu nie ma informacji o konieczności przechowywania jej w lodówce, to należy trzymać ją w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Idealnym miejscem będzie spiżarnia lub ciemna szafka, w której pokarm nie będzie narażony na działanie promieni słonecznych. Po otwarciu mokrej karmy dla kota należy zapoznać się z informacją na etykiecie dotycząca jej przechowywania. W większości przypadków czas jej przydatności wynosi 48h. Karma powinna być przechowywana w ciemnym i chłodnym miejscu. Najlepiej, aby była to lodówka, jednak ważne jest, aby mokra karma była odpowiednio zabezpieczona przed kontaktem z powietrzem. Jej zabezpieczenie ma także zapobiec przenikaniu zapachów do innych produktów znajdujących się w lodówce. Dobrym rozwiązaniem będzie pojemnik na karmę z plastikową pokrywką i przełożenie do niego zawartości opakowania. Dzięki temu można uniknąć utraty wartości odżywczych, a także spowolnić proces rozwoju bakterii w danym pokarmie. Nie jest zalecane mrożeniem kociego jedzenia tj. konserwy. Niedojedzona puszka powinna być wyrzucona. W związku z tym najbezpieczniej kupować opakowania o mniejszej pojemności, gdyż mamy wtedy gwarancję, że będą one szybko skonsumowane.

Pudełka na karmę – czy wybór ma znaczenie?

Wybierając pojemnik na suchą karmę dla kota, warto wziąć pod uwagę rozmiar czworonoga, a także ilość zwierzaków w domu. W przypadku kotów dorosłych, a także większej liczby czworonożnych domowników doskonałe będzie pudełko na karmę większych rozmiarów, co pozwoli uniknąć codziennego przesypywania kolejnych porcji karmy do danego opakowania. Osoby posiadające jednego kota powinny wybrać pudełko na karmę o niewielkich rozmiarach, dzięki czemu jedzenie dla kota zachowa świeżość, nie będzie wysychać i nie straci aromatu. Poszukując pojemnika na suchą karmę dla kota, warto rozważyć kilka czynników, które zapewni świeżość jedzenia. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, zepsute jedzenie może przyczynić się do wystąpienia wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych czworonoga, dlatego jakość i jego świeżość jest niezwykle ważna. Puszka na karmę dla kota musi być szczelnie zamykana, gdyż zabezpieczy to pokarm przed psuciem. Wybór odpowiedniego pojemnika jest istotny. W przypadku karmy mokrej pojemnik na karmę dla kota powinien być łatwy w czyszczeniu, gdyż pozostałości po jedzeniu mogą doprowadzić do psucia się pokarmu. Taki pojemnik również powinien być wyposażony w szczelne zamknięcie.