Czyszczenie zębów psa - kiedy i jak to robić?

Czyszczenie zębów psa - kiedy i jak to robić?

W posiadaniu psa istotną rolę odgrywa dbałość o jego higienę, a w szczególności zęby. Ich zaniedbanie może odbić się na zdrowiu całego organizmu zwierzęcia, dlatego tak ważne jest systematyczne czyszczenie zębów, a także podawanie psu specjalnych przysmaków stomatologicznych.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czyszczenie zębów u psa - dlaczego jest tak istotne?

Podczas jedzenia na zębach psa pozostają resztki pokarmu, które pod wpływem bakterii przekształcają się w łatwą do usunięcia płytkę nazębną. Proces tworzenia się płytki nazębnej jest naturalny i towarzyszy czworonogom przez całe ich życie, jednak zdarza się, że w wyniku braku regularnego usuwania go poprzez czyszczenie lub mechaniczne ścieranie prowadzi do wystąpienia wielu problemów. Płytka nazębna odkłada się w trudno dostępnych miejscach, jak przestrzeń międzyzębowa, powierzchnia zębów trzonowych i kły. W wyniku działania zawartych w ślinie składników mineralnych i twardniejącej płytki nazębnej, dochodzi do powstania kamienia nazębnego, który nieusuwany może przyczynić się do rozwoju zapalenia dziąseł wokół chorych zębów. Stan ten prowadzi również do recesji dziąseł. Przypadłość ta jest spowodowana zbyt dużą ilością kamienia nazębnego, a także przewlekłym zapaleniem dziąseł, które wynika między innymi z nieodpowiedniej pielęgnacji zębów oraz nadmiaru płytki bakteryjnej. Do zapalenia dziąseł dochodzi również w sytuacji, gdy pies jest fanem gryzienia kamieni, patyków, a także innych ostrych przedmiotów, w wyniku których dochodzi do zranienia dziąsła. Brak odpowiedniego leczenia nawet lekkiego stanu zapalnego dziąseł może spowodować wystąpienie chronicznej choroby infekcyjnej, tj. zapalenia przyzębia, określanego jako paradontoza. Może ona prowadzić do rozchwiania i utraty zębów.

Mycie zębów u psa - zacznijmy od podstaw

W prawidłowym funkcjonowaniu psa niezwykle istotne jest, aby miał on zdrowe zęby, dlatego należy o nie zadbać już od najwcześniejszych momentów życia czworonoga, gdyż w przeciwnym razie może on być narażony na wystąpienie chorób przyzębia, które z kolei mogą przyczynić się do zaburzeń funkcjonowania nerek, serca, wątroby i wystąpienia stanów zapalnych migdałków. Niewiele osób wie, jak dbać o zęby psa, jednak jest to niezwykle proste i można to robić w warunkach domowych. Odpowiednie czyszczenie zębów u psa opiera się na systematyczności. Zęby powinny być myte codziennie. Istotne są również regularne kontrole co około 6 miesięcy u weterynarza w celu przeprowadzenia przeglądu stomatologicznego. Na zęby psa wpływa również prawidłowa i dobrze zbilansowana dieta. Należy zadbać, aby pokarmy miały odpowiednią strukturę i twardość oraz zawierały niezbędne substancje odżywcze. W sklepach dostępne są również przekąski stomatologiczne, wspierające higienę zębów.

W przypadku każdego czworonoga ważne jest przyzwyczajenie go do mycia zębów - najlepiej robić to, gdy jest szczeniakiem, ponieważ oswajanie go z pastą lub żelem i szczoteczką może zająć dłuższy czas. Nie należy robić tego na siłę, gdyż może to przynieść odwrotny skutek i zniechęcić pupila do tych czynności. Mycie zębów psa należy przeprowadzać w spokojnej atmosferze, która zapewni psu poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu będzie z chęcią codziennie poddawał się tej czynności. Ważne jest również przyzwyczajenie go do smaku pasty lub żeli przeznaczonych do higieny zębów. Tego typu produkty mają różne smaki, które mają zachęcić zwierzę do ich stosowania. Jeżeli już pies zaakceptuje smak pasty, można rozprowadzić ją na jego zębach. W pierwszych etapach mycia zębów i oswajania psa z tego typu czynnościami powinno robić się to palcem, a następnie specjalną nakładką. Ważne jest czyszczenie języka i podniebienia. Na rynku dostępne są specjalne szczoteczki weterynaryjne, wyposażone w podwójną główkę, które pozwalają na jednoczesne czyszczenie części policzkowej i językowej zębów. Czyszczenie zębów u psa powinno odbywać się o stałych porach, aby zbudować rutynę, która da mu poczucie bezpieczeństwa.

Czym myć psu zęby - domowe sposoby

Szukasz odpowiedzi na pytanie, czym myć psu zęby? Domowe sposoby wymagają przygotowania odpowiednich narzędzi. Warto zakupić zestaw do mycia zębów, w którym znajdzie się pasta przeznaczona dla czworonogów i szczoteczka wyposażona w dwa końce do mycia zębów trzonowych i przednich. W takim zestawie znajdują się również szczoteczki nakładane na palec pełniące funkcję masażera. Starą metodą jest czyszczenie zębów sodą oczyszczoną. W tym celu należy użyć niewielkiej ilości wody i dodać do niej niewielką ilość sody oczyszczonej w celu stworzenia konsystencji pasty, jednak podczas takiego czyszczenia należy uważać, aby pies jej nie połykał, ponieważ soda ma odczyn zasadowy i może przyczynić się do zaburzenia równowagi kwasowej w żołądku i przewodzie pokarmowym. W domowych warunkach doskonałym rozwiązaniem będzie stosowanie przysmaków dentystycznych, pomagających ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego. Tego typu produkty mogą być stosowane nawet codziennie, dzięki czemu skutecznie oczyszczają zęby psa nawet w trudno dostępnych miejscach i dbają o higienę jego jamy ustnej.

Czyszczenie zębów psa przekąski stomatologiczne

Na rynku dostępne są przekąski, a także gryzaki stomatologiczne, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowej higienie jamy ustnej. Przekąski dają pupilowi radość z zabawy, a ponadto spełniają funkcje prozdrowotne. Dzięki nim można skutecznie zmniejszyć ryzyko tworzenia się kamienia na psich zębach. Przekąski stomatologiczne są odpowiednio stworzone, w wyniku czego działają mechanicznie poprzez wspieranie redukcji płytki bakteryjnej, a ponadto dostarczają aktywnych składników przyczyniających się do zmniejszenia ilości tworzącego się kamienia nazębnego. Takimi składnikami jest między innymi cynk i polifosforan. Przysmaki stomatologiczne dla czworonogów mają odpowiednią twardość, a także elastyczność, która pozwala pupilom na ich gryzienie i ocieranie zębów o strukturę produktu. Dzięki temu następuje mechaniczne czyszczenie zębów, bez ryzyka ich uszkodzenia, tak jak może to mieć miejsce w przypadku kości.

Dieta wspierająca zdrowie psich zębów - o czym pamiętać

Jeżeli już wiesz, jak myć psu zęby, to należy zadbać także o jego prawidłową dietę. Przekąski stomatologiczne stanowią tylko jej uzupełnienie. Ważne jest, aby pies jadł odpowiednio zbilansowane i kompletne posiłki dostarczające mu niezbędnych składników odżywczych. Należy podawać mu pełnoporcjowe karmy mokre lub suche. To właśnie suchy pokarm wykazuje dodatkowe działanie polegające na wspieraniu zdrowia psich zębów, ponieważ nie przykleja się do nich, a ponadto w momencie gryzienia prowadzi do mechanicznego usuwania płytki nazębnej. Dieta powinna być wzbogacona o antyoksydanty, które wspierają zdrowie zębów, czyli witaminę A oraz C. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wykazują one działanie ochronne przed wolnymi rodnikami, które mogą przyczyniać się do rozwoju zapalenia dziąseł. Niezwykle ważne są też witaminy z grupy B, tj. kwas foliowy i niacyna oraz witamina D, ponieważ ich niedobory mogą także powodować tego typu przypadłość. W związku z tym, wybierając pokarmy dla psów, ważne jest dokładne zapoznanie się z ich składem i zwrócenie uwagi na zawarte w nich składniki odżywcze.