Pies w podróży

Pies w podróży

Wakacje spędzone wraz z psem to świadomy wybór coraz większej liczby opiekunów czworonożnych pupili. Zdecydowana większość psów dobrze znosi podróżowanie i lubi towarzyszyć nam w czasie letniego wypoczynku. Nie wolno jednak zapominać, że podczas wspólnej podróży zobowiązani jesteśmy zapewnić bezpieczeństwo nie tylko zwierzęciu, ale również jego otoczeniu. W jaki sposób o to zadbać?

Pies w samochodzie

transportu jest obecnie własny samochód. Wiele osób popełnia błąd, przewożąc psa luzem w jego wnętrzu. Nie jest to dobre rozwiązanie, bowiem czworonóg może zagrozić bezpieczeństwu podróży. Dlatego w przypadku małego psa najlepszym wyjściem jest umieszczenie go w specjalnym kontenerze lub torbie przypiętej pasami bezpieczeństwa do siedzenia. Jeżeli jesteśmy opiekunem większego czworonoga, wskazane jest nabycie specjalnej klatki transportowej, którą można umieścić z tyłu samochodu. Pies ma wtedy pełen komfort podróżowania, a my nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo pozostałych pasażerów. Jeszcze innym rozwiązaniem jest nabycie specjalnej smyczy samochodowej oraz profesjonalnych szelek służących do jej przypięcia. Smycz taką wpinamy do gniazda pasów bezpieczeństwa. Uwaga, nigdy nie należy przypinać jej do obroży, ani do zwykłych szelek bowiem przeciążenia powstałe w wyniku gwałtownego hamowania lub innego zdarzenia drogowego łatwo mogłyby rozerwać je lub uszkodzić szyję zwierzęcia. Dobrym pomysłem jest również zakup specjalnej maty samochodowej, którą można umieścić na siedzeniu, na którym podróżuje pies. Dzięki temu unikniemy zanieczyszczenia wnętrza pojazdu na przykład w czasie deszczu.

Pies w komunikacji publicznej

Z psem można podróżować również w komunikacji publicznej pociągiem, autobusem, a nawet samolotem. Dla małych zwierząt ponownie nieodzowny będzie dobrze dobrany transporter lub torba podróżna (uwaga, w przypadku przelotu samolotem transporter lub torba musi posiadać certyfikat IATA). Większe zwierzęta prowadzimy po prostu na smyczy. Przed podróżą warto zaopatrzyć psa w miękki, fizjologiczny kaganiec (nawet jeżeli nie używamy go na co dzień, pamiętajmy, że duży pies np. w pociągu może budzić niepokój innych pasażerów, kaganiec skutecznie zapobiega więc nieprzyjemnym sytuacjom w podróży). Na podróż dobrze

jest również nabyć wygodne szelki oraz smycz pozwalającą na bezpieczne prowadzenie psa przy nodze w miejscach publicznych w tym również w tłoku.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Udając się w podróż z czworonogiem, nie zapominajmy o zabraniu jego dokumentów, a zatem książeczki zdrowia, a w przypadku podróży zagranicznej również psiego paszportu. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest także butelka z wodą – w sklepach zoologicznych można nabyć specjalne butelki podróżne lub składane miski, do których nalewamy wodę. Jeżeli mamy taką możliwość, warto zabrać ze sobą również przynajmniej żelazny zapas karmy dla psa, ponieważ w nowym miejscu możemy mieć problem z jej natychmiastowym zakupem. W czasie podróży nie karmimy pupila. Jeżeli pies przyjmuje jakieś lekarstwa, również należy zabrać je ze sobą. Dodatkowo warto mieć przy sobie urządzenie do usuwania kleszczy. Na czas podróży trzeba też przygotować papierowe ręczniki oraz wilgotne chusteczki niezastąpione w razie nieprzewidzianych zdarzeń.