Kwiaty i rośliny bezpieczne dla kotów

Kwiaty i rośliny bezpieczne dla kotów

Czy możliwe jest połączenie pod jednym dachem hodowli kwiatów doniczkowych i opieki nad kotem? Futrzaki uwielbiają podgryzać zielone, niestety wiele roślin jest dla nich trująca. Najlepszym wyjściem wydaje się więc postawienie na takie okazy, które nie zrobią krzywdy zwierzakowi, nawet jeśli postanowi poczęstować się zawartością doniczki w ramach przekąski. Mimo że lista zagrażających roślin jest dosyć długa, to istnieje też pokaźna liczba kwiatów doniczkowych bezpiecznych dla kota.

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego kot wcina rośliny?

Miłość do zieleniny może dziwić w przypadku kotów, ponieważ zdecydowanie są one mięsożercami. Jednak nie dość, że podgryzanie roślin jest faktem, który dotyczy praktycznie wszystkich kotów, to ma też swoje biologiczne uzasadnienie. Futrzaki wspomagają w ten sposób pracę swoich jelit, które pod wpływem roślinnego jedzenia lepiej pracują. Nie jest wskazane samodzielne wprowadzanie do kociej diety dużej ilości dodatków roślinnych, lepiej gdy zwierzak samodzielnie i instynktownie to reguluje. Koty, sięgając po trawę lub inne rośliny, pomagają sobie w pozbyciu się zalegającej w przełyku sierści. To dla nich naturalny sposób na mechaniczne usunięcie połkniętego wcześniej futra.

W przypadku młodych kociąt obgryzanie liści jest też elementem poznawania świata i dominuje tu zwykła ciekawość. Wszędobylskie, młode zwierzęta poznają teren wokół siebie i nic nie umknie ich uwadze. Podobnie jak ludzkie dzieci, eksplorują świat wszystkimi zmysłami, a smakowanie tego, co napotkają na drodze, jest jednym ze sposobów na zdobywanie informacji o otoczeniu.

Jakie substancje zawarte w roślinach są dla kotów trujące?

Niestety kocia fascynacja zieleniną może mieć przykre konsekwencje. Wiele zawartych w domowych kwiatach i pnączach substancji jest groźna dla kociego życia i zdrowia. Zwierzęta nie potrafią samodzielnie określić, czy dana roślina będzie dla nich szkodliwa. Dbanie o tę kwestię jest więc zadaniem ich opiekunów. W naturalnych warunkach koty sięgają najczęściej po źdźbła trawy. W domu sadzimy różne inne rośliny doniczkowe, które niekoniecznie będą bezpieczne dla kociego układu pokarmowego. Szczególnie niebezpieczne rośliny dla kota to te, które zawierają związki, takie jak glikozydy, saponiny, alkaloidy, szczawiany wapnia i żywice. Futrzak nie tylko ich nie trawi, ale również może zareagować na ich spożycie objawami silnego zatrucia.

Wiele popularnych roślin ozdobnych, które chętnie hodujemy w mieszkaniach, może szkodzić naszym zwierzakom. Jeśli masz w domu kota, lepiej zrezygnuj ze skrzydłokwiatu, który drażni przełyk, powodując przykre w skutkach podrażnienie i pieczenie. Na święta nie kupuj też gwiazdy betlejemskiej - jest silnie trująca dla kota. Wystrzegaj się również fikusa, monstery oraz amarylisu. Wyglądają pięknie, ale mogą być zagrożeniem dla zdrowia Twojego mruczącego towarzysza.

Zatrucie kota - objawy

Po czym poznać, że Twój mruczek prawdopodobnie zjadł coś, co mu zaszkodziło? To, w jaki sposób będzie się czuł, w dużej mierze będzie zależało od tego, jaką ilość toksyn przyjął. Może pojawić się u niego podrażnienie błon śluzowych układu pokarmowego i wymioty, a nawet biegunka o różnym nasileniu. Często pojawiają się też objawy typowe dla alergii skórnych mające postać swędzącej wysypki.

W cięższych przypadkach może dojść do zaburzeń rytmu pracy serca. Przy spożyciu dużej ilości silnie toksycznej substancji uszkodzeniu mogą ulec narządy wewnętrzne, takie jak nerki, płuca, czy wątroba. Uciążliwe i groźne dla życia będą też trudności z oddychaniem i przełykaniem. Na szczęście są to ekstremalne sytuacje.

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota

Na szczęście koci dom nie musi być zupełnie pozbawiony roślin. Część z nich jest bezpieczna i nawet jeśli futrzakowi zdarzy się nieco je podgryźć, to nie powinno to zagrozić jego zdrowiu. Kwiaty doniczkowe bezpieczne dla kota to:

  • juka,
  • doniczkowy bambus,
  • palma,
  • trzykrotka,
  • begonia królewska,
  • zielistka,
  • asparagus,
  • fiołek afrykański,
  • stefanotis,
  • fitonia,
  • fatsja japońska,
  • nolina,
  • storczyk.

Pnącza bezpieczne dla kota

Pnącza są chętnie wybierane na balkony, czy do przydomowych ogródków, a także do domów. Niestety, przy wyborze pnączy właścicielom kota powinien włączyć się alarm bezpieczeństwa. Wiele z tego typu roślin jest silnie trująca i niebezpieczna dla kotów. Ze spokojem można posadzić za to:

  • różę,
  • hoyę kerrii,
  • bluszcz szwedzki.

Rośliny ogrodowe bezpieczne dla kota

Jeśli mieszkasz w domu i posiadasz ogródek, z dużym prawdopodobieństwem Twój zwierzak również eksploruje ten teren. Podobnie jak w przypadku roślin domowych, także tutaj trzeba zadbać o to, aby to, co posadzisz, było bezpieczne dla kota. W ogrodzie możesz bezpiecznie hodować:

  • chabry,
  • gerbery,
  • astry,
  • smagliczki,
  • cynie,
  • krwawnik pospolity.

Czy storczyk jest trujący dla kota?

Storczyk to bardzo popularna roślina, która zdobi mieszkania. Na szczęście nie muszą z niej rezygnować właściciele kotów. Jednak istnieje pewne ryzyko związane z samą hodowlą tej rośliny. Storczyk wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, aby mógł okresowa kwitnąć i wyglądać pięknie. Dlatego jest obficie nawożony, aby utrzymać swój bujny kwiatostan. O ile same kwiaty i liście nie stanowią zagrożenia dla futrzaków, to już nasycone nawozami mogą być silnie toksyczne. Dlatego należy uważać, aby przypadkowo nie zrobić pupilowi krzywdy, narażając go na kontakt z teoretycznie bezpiecznym kwiatem, który finalnie przysporzy mu wielu problemów zdrowotnych.

Trawa dla kotów

Jaka zielenina jest w takim razie nie tylko bezpieczna, a wręcz polecana dla kocich towarzyszy? Specjalna odmiana trawy do posiania w doniczce jest rośliną przyjazną kotom. Zwierzę, podgryzając źdźbła, zaspokoi swoją potrzebę uzupełnienia diety i będzie miało okazję wspomóc pracę jelit. Tym samym dostarczy sobie porcję błonnika i zmniejszy ochotę na pałaszowanie innych roślin doniczkowych znajdujących się w domu. Stały dostęp do trawy pozwoli kotu na pozbycie się zalegającej w przewodzie pokarmowym sierści, tym samym będzie zbawienny i dla zwierzaka, i dla jego właściciela.

Kocia trawa to nic innego jak mieszanka roślin trawiastych, z przewagą zbóż. Są to rośliny dla kota, które najczęściej podgryza w naturalnych warunkach, polując i przechadzając się po swoim terytorium. W domowych warunkach można posadzić je w doniczce, korzystając ze specjalnej mieszanki, którą można kupić w każdym sklepie zoologicznym.