Czy kot lubi podróżować?

Czy kot lubi podróżować?

No cóż, odpowiedź na to pytanie jest prosta – to zależy. Głównie od dotychczasowych doświadczeń zwierzaka związanych z podróżowaniem. Jeżeli nasz mruczący pupil nigdy przedtem nie opuszczał domu, nie powinniśmy oczekiwać, że entuzjastycznie wskoczy do transportera i z radością uda się z nami w nieznane. Kota należy do wyjazdu odpowiednio przygotować oraz wyposażyć w niezbędne akcesoria, które przydadzą się zarówno w czasie podróży, jak i później, podczas pobytu pupila w nowym dla niego miejscu.

Wybieramy transporter!

Mleko matki W okresie pierwszych 4 tygodni życia kociąt nie należy podawać im żadnych pokarmów. Bazują one bowiem w tym czasie na mleku matki. Jest ono bardzo kaloryczne, bogate w białko i tłuszcze oraz zawiera znaczne ilości wapnia. Zapewnia kociętom szybki wzrost oraz odporność na czynniki zewnętrzne, w tym na rozmaite choroby. Produkcja mleka jest bardzo wyczerpująca dla kotki, zwłaszcza w sytuacji, kiedy kociąt jest sporo.

Dlatego wymaga ona odpowiedniego

żywienia. Powinna otrzymywać większą porcję kalorycznego jedzenia, zwłaszcza w okolicy 6.-7. tygodnia laktacji, kiedy zapotrzebowanie na energię jest u niej największe

(kocięta piją wtedy najwięcej mleka). W tym celu trzeba podawać jej wysokokaloryczne, odżywcze pokarmy. Dietę kotki można także uzupełniać, stosując preparaty mineralno-witaminowe.

Kocie „must have” w podróży

Co jeszcze trzeba zebrać ze sobą, udając się w podróż wraz z kotem? Na pewno przydadzą się mokre chusteczki oraz podkłady higieniczne, bowiem wiele zwierząt może źle się czuć w czasie transportu. Poza tym warto zabrać kocią apteczkę z podstawowymi środkami medycznymi. Dodatkowo pamiętajmy, że podczas pobytu w nowym miejscu nawet spokojny kot może zachować się w nieprzewidziany sposób i uciec. Dlatego przed wyjazdem bezwzględnie trzeba zaczipować pupila, a także wyposażyć go w obrożę z adresatką zawierającą nasze dane, w tym numer telefonu. Może to bardzo ułatwić jego odnalezienie. W podróż należy też zabrać zapas karmy, miski, a także ulubione zabawki pupila. Przydatne będzie również znajome legowisko. Dzięki temu kot poczuje się w nowym miejscu niczym u siebie w domu i będzie się mniej stresował.

Wsparcie farmakologiczne

Niestety, wiele kotów, mimo skompletowania najlepiej dobranej wyprawki podróżnej, nie najlepiej znosi wojaże. Wtedy warto skorzystać ze wsparcia farmakologicznego. W sklepach zoologicznych dostępne są rozmaite łagodnie działające preparaty, które uspokajają zwierzę i sprawiają, że lepiej znosi ono stresujące sytuacje, takie jak podróże oraz pobyt w nieznanym dla siebie miejscu. Mogą one mieć postać kropli, sprayu, przysmaków, a nawet elektrycznych dyfuzorów. Jeśli wiemy, że nasz pupil nie lubi podróżować, warto się w nie zaopatrzyć i podać je odpowiednio wcześniej zgodnie z zaleceniami producenta. A jeśli problem jest naprawdę poważny, najlepiej udać się na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem do lekarza weterynarii, który przypisze odpowiednie preparaty medyczne pozwalające złagodzić stres pupila i przygotować go do nadchodzącej podróży. W ten sposób zwierzak bezpiecznie dotrze na miejsce, a wspólny urlop upłynie nam bez niepotrzebnych kłopotów.