Jak oswoić królika? Sprawdzone sposoby

Jak oswoić królika? Sprawdzone sposoby

Chcesz mieć w swoim domu królika? Stworzenie to jest bardzo towarzyskie i zżywa się z domownikami. Jednak zanim dojdzie do nawiązania relacji, należy najpierw dowiedzieć się, jak wygląda oswajanie królika. Wtedy nie tylko zaprzyjaźnisz się z nowym pupilem, ale także oszczędzisz niepotrzebnego stresu zwierzątku, które czeka przeprowadzka do nowego miejsca.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak oswoić królika z nowym miejscem?

Na pewno dla królika zmiana otoczenia jest bardzo stresującym przeżyciem. Jeżeli chcesz zapewnić mu jak najmniejszą dawkę bodźców związanych z taką zmianą, koniecznie powinieneś wiedzieć, jak oswoić dorosłego królika, ale również małe zwierzątko z nową klatką. Na pewno warto zadbać o to, aby w nowym miejscu była klatka. Jeżeli masz w domu małe dzieci, które nie mogą doczekać się kontaktu z królikiem, niestety będziesz musiał na początku zadbać o oswojenie się nowego pupila z Twoim domem. Dlatego wytłumacz swoim dzieciom, że królik potrzebuje nieco czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. W klatce powinien znajdować się domek lub też inna kryjówka, która zapewni poczucie bezpieczeństwa Twojemu zwierzątku. Oswajanie się królika z nowym miejscem trwa do kilku dni. Dopiero po tym etapie możesz przejść do kolejnego etapu, czyli oswajania królika z jego opiekunem.

Jak oswoić dorosłego królika z jego opiekunem?

Chcesz się dowiedzieć, jak oswoić królika z nową osobą? Pamiętaj o tym, aby nie przyspieszać tego momentu, a już na pewno nie brać od razu królika na ręce. To może spowodować u niego bardzo silny stres, który może skutkować wycofaniem się zwierzaka, a nawet różnymi chorobami. Dlatego najlepszym sposobem będzie po prostu danie mu czasu. Jeżeli zauważysz już, że Twój nowy pupil oswoił się z klatką i zadomowił się w swoim domku, kolejnym krokiem będzie zapoznanie go z terenem znajdującym się poza klatką. Nie wyciągaj jednak królika na siłę. Otwórz klatkę i usiądź spokojnie na podłodze, czekając, aż królik sam wyjdzie. Niektórym królikom bardzo szybko przychodzi adaptacja, ponieważ są one żywiołowe i ciekawskie. Natomiast innym królikom takie wyjście poza ich strefę komfortu zajmie zdecydowanie więcej czasu. Najważniejsze jest to, aby Twój królik oswajał się w swoim tempie z Tobą, jako jego nowym opiekunem. W pewnym momencie zauważysz, że królik będzie podchodził do Ciebie coraz bliżej, a także będzie Cię z ciekawością obwąchiwał i zapoznawał się z Twoim zapachem. Króliki są bardzo przyjacielskie, jednak dość nieufne. W związku z tym na pewno jest to zwierzątko, które znajdzie wspólną więź z hodowcą wykazującym się bardzo dużą cierpliwością.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak oswoić dorosłego królika, przede wszystkim powinieneś nastawić się na kilkumiesięczny proces, który być może zaowocuje tym, że Twój królik będzie chętnie przychodził do Ciebie na ręce. Musisz liczyć się z tym, że niektóre króliki nie będą dobrze czuły się w Twoich rękach. Chętnie będą bawić się poza klatką, ale niekoniecznie będą dobrze czuć się podczas głaskania oraz okazywania innych pieszczot ze strony opiekuna. Dlatego sprawdzając porady, jak oswoić królika na pewno nie możesz zapominać pod żadnym pozorem o tym, aby dokonywać kolejnych kroków po kolei, jednocześnie nie przyspieszając tego procesu.

Oswajanie królika z innymi zwierzętami

Jeżeli widziałeś gdzieś poruszające zdjęcia bawiącego się królika z innymi pupilami domowymi, zapewne zadajesz sobie pytanie, czy w ogóle oswajanie królika z psem lub kotem jest możliwe? Musisz się nastawić, że pod tym względem również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Może okazać się, że temperament królika oraz psa lub kota nie będą dopasowane, co nie przyczyni się do ich przyjaźni. Takie ryzyko istnieje szczególnie w przypadku psów myśliwskich, a także kotów, które mogą uznać królika za cel do polowania lub nieprzyjemnej zabawy okazywanej drapaniem lub gryzieniem. Oczywiście to wcale nie oznacza, że nie możesz próbować zaprzyjaźnić ze sobą wszystkich zwierząt mieszkających w Twoim domu. Musisz się jednak liczyć z tym, że jest to również bardzo długotrwały proces, który wymaga nie tylko cierpliwości, ale przede wszystkim ostrożności. Jeżeli tylko zauważysz, że kot lub pies zaczynają atakować królika, należy jak najszybciej je odsunąć. Oswajanie z futrzakiem najlepiej zacząć od zachowania pewnego dystansu, aby zobaczyć reakcję psa lub kota. Pamiętaj również o tym, że psy oraz koty lubią dominować w stadzie, w związku z tym mogą próbować podporządkować sobie królika. Dobrym znakiem na zawarcie przyjaźni jest obwąchiwanie zarówno ze strony psa, ale również ze strony kota. Zwierzęta w ten sposób pokazują, że są zaciekawione nowym lokatorem i prawdopodobnie nie będą miały złych intencji. To jednak nie powinno nas zwalniać z obserwowania sytuacji i reagowania w chwilach zagrożenia.