Mini Lop - czym charakteryzuje się królik baranek miniaturka?

Mini Lop - czym charakteryzuje się królik baranek miniaturka?

Królik mini lop cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Te niezwykle urocze zwierzęta określane są także jako baranki i holland lop. Zachwycają swoim wyglądem oraz przyjaznym usposobieniem. Rasa ta nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych zabiegów z zakresu pielęgnacji. Króliki te są niewielkie, dzięki czemu są bardzo często wybierane jako pierwszy zwierzak do mieszkania.

Z tego artykułu dowiesz się:

Wygląd królika mini lop

Królik baranek, czyli mini lop, to najmniejszy przedstawiciel spośród królików niekarłowatych. Ma on zwartą budowę ciała i mocną szyję, na której znajduje się proporcjonalna do okrągłego tułowia głowa. Jego kończyny są krótkie, przednie łapy są grubsze od tylnych, a klatka piersiowa jest szeroka. Króliki te posiadają proste i owłosione ogonki. Cechą charakterystyczną tej rasy są długie i cienkie uszy, które przylegają do ciała królika. To właśnie one sprawiają, że wygląd królika mini lop wyróżnia się spośród innych ras. Króliczki mają bardzo gęste i przyjemne w dotyku futerko, którego ubarwienie jest jednolite lub złamane. Mini lop może mieć kolor biały, czarny, rudy, kaszmirowy lub czekoladowy. Jego sierść może też mieć nawet kilka barw. Królik miniaturka baranek ma wyjątkowe spojrzenie, ponieważ posiada ciemne, duże oczy.

Królik baranek – opieka i pielęgnacja

Króliki baranki wymagają stosowania odpowiedniej diety i wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jest, aby miały one możliwość ruchu, gdyż wpływa ona na ich kondycję. Rasa ta doskonale radzi sobie sama z pielęgnacją futra, jednak konieczne jest jego wyczesywanie przynajmniej raz na tydzień. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której królik połknie zbyt dużą ilość futra. W okresie linienia ważne jest, aby czesać go codziennie. Królików tych się nie kąpie, jednak mogą zdarzyć się wyjątki, w których weterynarz zaleci taki zabieg np. podczas choroby skóry. Królik baranek wymaga również kontroli pazurków, ponieważ nie są one w stanie ścierać się naturalnie, w związku z czym konieczne jest ich ostrożne przycinanie tak, aby nie uszkodzić naczyń krwionośnych, które są osadzone na pazurkach. Króliki miniaturki muszą mieć również sprawdzane zęby, ponieważ jeżeli będą przerośnięte, to świadczy to o ich nieprawidłowej diecie. Za wady zgryzu często odpowiada brak podawania królikom twardych gałązek, które pomagają im ścierać zęby i zapobiegać tego typu sytuacjom. Jeżeli zęby będą przerośnięte, konieczna będzie ingerencja weterynarza, który je obetnie. W opiece nad królikiem istotna jest odpowiednia higiena uszu, która powinna odbywać się pod nadzorem weterynarza, który wyczyści mu uszy lub udzieli instruktażu jak robić to prawidłowo w warunkach domowych. Symptomem niepokojącym jest wysięk z uszu, a także zmiana zapachu i koloru wydzieliny z uszu.. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z weterynarzem. Zaleca się, aby króliki miały możliwość codziennego wybiegana się poza klatką przynajmniej 2-3 godziny, ponieważ to zaspokoi ich naturalną potrzebę.

Zdrowie baranka

Każdy królik w tym także mini króliczek, reaguje źle na przeciągi, gdyż jest to zwierzę podatne na przeziębienia. Rasa ta ma tendencję do otyłości, dlatego niezwykle istotne jest, aby królik miał prawidłową dietę opartą na dobrze dobranych produktach i wydzielaniu porcji, które zapobiegną jego przejedzeniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ królik zje tyle, ile będzie miał nałożone. Baranki narażone są na choroby dotykające również inne rasy królików m.in. kokcydiozę, kaliciwirusa, myksomatozę oraz pasterelozę. Zaleca się wykonywanie regularnych szczepień i odrobaczeń. Ich cecha charakterystyczna, czyli długie uszy, bardzo często prowadzą do wystąpienia problemów zdrowotnych, ponieważ zbiera się w nich brud i kurz. W wyniku tego, że królik nie jest w stanie dokładnie wyczyścić w nich wszystkich zakamarków, może dojść do rozwoju choroby. Jeżeli zwierzę nadmiernie się drapie, może świadczyć to o tym, że cierpi na zapalenie ucha lub świerzb. Średnia długość życia tej rasy to około 10 lat pod warunkiem, że będą odpowiednio pielęgnowane i odżywione.

Utrzymanie i żywienie królika baranka

Rasa ta wymaga posiadania bezpiecznej przestrzeni, która będzie nadawała się do odpoczynku. Ważne jest, aby klatka miała odpowiednią wielkość i była ocynkowana. Powinna mieć ona wymiar minimum 100 x 50 x 40 cm. Oczywiście, jeżeli pozwala na to przestrzeń, warto wybrać większą klatkę, w której królik będzie miał większą swobodę ruchu. W takiej klatce mini lop będzie mógł się położyć i rozciągnąć. Wysokość klatki natomiast powinna pozwolić mu na to, aby mógł stanąć na tylnych nogach. Istotne jest, aby klatka nie znajdowała się w miejscu, w którym występują przeciągi lub nadmierne nasłonecznienie. Do wyścielenia dna klatki idealna będzie miękka ściółka, czyli trociny niepylące lub drobny pellet. Istotne jest codzienne usuwanie zanieczyszczeń i resztek jedzenia z podłoża, aby uniknąć przyczepiania ich do futerka królika. W zależności od stopnia zanieczyszczenia ważne jest jego regularne wymienianie. Klatka dla królika baranka powinna być wyposażona w poidełko, miseczkę, siano, a także elementy pomocnicze, czyli zabawki lub gałązki. Zaleca się, aby wypuszczać królika na 2-3 godzin dziennie. Mini lop może być wyprowadzany na spacery, jednak ważne jest, aby był on do tego przyzwyczajony stopniowo. Zanim to nastąpi, konieczne jest zakupienie dobrze dobranych szelek, a także smyczy. Króliki wychodzące powinny być regularnie szczepione i odrobaczane, ponieważ są szczególnie narażone na wystąpienie chorób pasożytniczych i infekcji. W przypadku królików wychodzących należy zadbać o regularne szczepienia i odrobaczanie, gdyż są one bardziej narażone na

Żywienie królików opiera się na stosowaniu mieszanek na bazie ziół, warzyw, a także trawy. W sklepach zoologicznych można kupić gotowe karmy przeznaczone dla królików. Ich dietę można urozmaicić o podawanie owoców, takich jak gruszka, jabłko, a także warzywa m.in. szczaw, pomidor, marchewkę lub szpinak. Mini lop lubi jeść mniszek lekarski, a także gałązki krzewów i drzew. W ich diecie nie może zabraknąć siana, które jest ich przysmakiem, dlatego królik powinien mieć cały czas do niego dostęp. Siano powinno być dobrej jakości i nie pylić. Poidełko musi być codziennie myte, a woda wymieniana na świeżą.

Królik baranek - charakter

Królik branek wyróżnia się przyjacielskim usposobieniem. Rasa ta jest bardzo towarzyska, dlatego po odpowiednim i stopniowym przyzwyczajeniu dobrze odnajduje się wśród innych zwierząt, a także w towarzystwie ludzi. Lubią, gdy się je głaszcze i przytula, jednak ważne jest, aby nie robić tego nachalnie i nie łapać za uszy, gdyż można je łatwo zranić. Ponadto nie lubią noszenia na rękach i wolą przebywać na podłodze. Mini lop jest chętny do nauki, dlatego dzięki systematycznym ćwiczeniom może reagować na imię, a nawet wykonywać proste komendy. Istotne jest, aby nagradzać je za dobre zachowanie. Niewskazane jest podnoszenie głosu i karcenie go, ponieważ króliki te są bardzo strachliwe i lękliwe. Nie lubią hałasu i częstych zmian. Mini lop jest energicznym i ciekawskim zwierzakiem, który wszędzie musi zajrzeć. Baranki chętnie skaczą i biegają, dlatego zaleca się ich wypuszczanie z klatki na 2-3 h. Podczas ich harców po mieszkaniu należy zwrócić uwagę na rośliny, które się w nim znajdują, gdyż większość jest trująca dla królików.