Czystość w Akwarium

Czystość w Akwarium

Nawet jeśli prawidłowo karmimy rybki, w akwarium pojawią się zanieczyszczenia. Składają się na nie głównie odchody naszych podopiecznych, gnijące fragmenty roślin oraz ewentualne resztki pokarmu. Zanieczyszczenia osadzają się na dnie i powodują jego zamulanie.

Aby zapewnić naszym rybkom bezpieczeństwo niezbędne są regularne, okresowe prace pielęgnacyjne. Można je podzielić na trzy grupy: wykonywane codziennie, raz w tygodniu oraz raz na miesiąc lub rzadziej.

Prace codzienne

Codzienna opieka nad akwarium zajmuje zaledwie kilka minut. Polega na sprawdzeniu czy wszystkie urządzenia techniczne (oświetlenie, filtr, grzałka, napowietrzacz) działają jak należy oraz na ewentualnym ręcznym włączeniu i wyłączeniu oświetlenia (najlepiej zastosować zwykły wyłącznik czasowy, który będzie to robił za nas). Do tego trzeba jeszcze tylko nakarmić ryby i gotowe!

Raz w tygodniu...

Aby utrzymać wodę i akwarium w czystości niezbędne są cotygodniowe podmiany wody połączone z dokładnym czyszczeniem dna. Jeżeli w akwarium jest niedużo rybek, prace te można wykonywać rzadziej – raz na dwa tygodnie. Najwygodniej posłużyć się specjalnym wężem zakończonym odmulaczem oraz najzwyklejszym, czystym wiadrem. Za pomocą węża zasysamy wodę z akwarium do wiadra i przesuwając końcówkę odmulacza tuż nad dnem spuszczamy wodę ściągając jednocześnie muł, odchody ryb i inne zanieczyszczenia.

Ilość spuszczonej wody nie powinna przekroczyć 25% pojemności zbiornika (najwygodniej zaznaczyć na bocznej szybie flamastrem kreskę na wysokości ¾ słupa wody). Po spuszczeniu wody do wiadra płuczemy w niej gąbkę filtra wewnętrznego. Nie należy robić tego pod kranem, ponieważ woda kranowa wypłukałaby z niej pożyteczne bakterie, co zmniejszyłoby skuteczność pracy urządzenia.

Po umyciu gąbki filtra należy uzupełnić ubytek wody i przetrzeć szyby z glonów. Najwygodniej posłużyć się w tym celu specjalnym skrobakiem magnetycznym lub klasycznym skrobakiem na kijku, który pozwoli nam dotrzeć do najdalszych zakamarków zbiornika. Na koniec przecieramy papierowym ręcznikiem zewnętrzną stronę szyb. Takie cotygodniowe prace w przypadku 50-100 litrowego akwarium zajmują nie więcej niż 30-40 minut.

...i raz na miesiąc

Raz w miesiącu należy nieco gruntowniej posprzątać akwarium i poświęcić więcej uwagi na odmulenie dna, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, np. pod dekoracjami. Dodatkowo usuwamy wtedy żółknące lub gnijące liście roślin, przycinamy zbyt wyrośnięte pędy gatunków łodygowych oraz usuwamy ewentualny nadmiar roślin. Czyścimy również filtr przelewowy oraz – jeśli zachodzi taka potrzeba – filtr kanistrowy, pamiętając, że ich wkłady należy myć wyłącznie w wodzie spuszczonej z akwarium. Dodatkowo raz na pół roku należy wymienić świetlówki w akwarium. W przypadku ryb, które łatwo się mnożą, a w szczególności gatunków żyworodnych, może zajść również potrzeba odłowienia ze zbiornika ich nadmiaru. Służą do tego specjalne siatki do łapania ryb, które pozwalają na bezpieczne odłowienie mieszkańców zbiornika, bez ryzyka uszkodzenia ich delikatnego ciała..

źródło: materiały AQUAEL, fragment publikacji „Moje pierwsze akwarium"

AQUAEL to światowy lider filtracji akwarystycznej z 30-to letnim doświadczeniem. Filtry AQUAEL wyróżnia wygodna eksploatacja, bezawaryjność, niski pobór energii elektrycznej, wyjątkowo cicha praca oraz właściwy dobór mediów filtracyjnych. Bez względu na typ filtra AQUAEL (wewnętrzny, zewnętrzny), każdy z nich jest dobrany optymalnie do rekomendowanej wielkości akwarium, co zapewnia doskonałą jakość wody i środowisko życia zwierząt oraz roślin w Twoim akwarium.