Jak dobrać legowisko dla psa?

Jak dobrać legowisko dla psa?

Już niedługo zima, a więc okres, gdy zarówno my jak i nasi pupile więcej czasu spędzamy w domu. Wobec powyższego warto zafundować psu nowe, wygodne legowisko. Większość osób dobierając posłanie dla czworonoga kieruje się głównie jego wyglądem (kolor, wzór, kształt). To oczywiste, bowiem psie łóżko stanowi przecież element wystroju naszego mieszkania i musi wyglądać estetycznie. Nie wolno jednak zapominać, że sam wygląd posłania to nie wszystko co niezbędne dla zapewnienia zwierzęciu koniecznego komfortu. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? 

Rozmiar ma znaczenie

W sklepach zoologicznych możemy znaleźć psie legowiska o bardzo różnych rozmiarach. Niebezpodstawnie, bowiem praktyka uczy, że psy najbardziej lubią wypoczywać w posłaniu dobrze dopasowanym do ich gabarytów, tak, aby po zwinięciu w „kłębek” dokładnie je wypełniały. Warto o tym pamiętać i przyjść po nowe legowisko do sklepu wraz z pupilem lub przynajmniej dokładnie go przedtem zmierzyć, aby dobrać właściwy rozmiar legowiska.

Nie za cienkie!

W przypadku dużych i ciężkich psów legowisko musi być odpowiednio grube, tak, aby amortyzowało ich masę i chroniło je przed kontaktem z twardym podłożem. Skutecznie zapobiega to powstawaniu na skórze pupila (zwłaszcza na łapach w okolicach stawów) odleżyn i narośli. Dobrze sprawdzają się np. posłania typu ponton z miękką wkładką i grubymi brzegami. Pamiętajmy również, że legowiska dla psich olbrzymów muszą być wykonane z możliwie odpornej i trwałej tkaniny, która dobrze znosi siłę ich pazurów.

Uwaga na sierść!

W przypadku psów o delikatnej, długiej sierści bardzo ważna jest jakość tkanin z których wykonane zostało posłanie. Powinny być miękkie i delikatne w dotyku, tak, aby nie niszczyć szaty włosowej oraz nie powodować jej plątania i kołtunienia się. Jest to szczególnie cenione przez opiekunów psów wystawowych, które muszą przez cały rok utrzymywać idealny wygląd i piękną, zadbaną sierść.

Higiena to podstawa!

Nie wolno również zapominać, że psie legowisko musi być utrzymywane w czystości, co – zwłaszcza jesienią i zimą – może sprawić sporo kłopotów. Psy przynoszą bowiem ze spacerów błoto i piasek. Niezbędne jest więc regularne pranie psiego posłania. Dlatego warto wybrać model, który można prać w pralce w całości lub (w przypadku większych legowisk) po rozłożeniu go na części (warto zwrócić wtedy uwagę na jakość suwaków). Ciekawym rozwiązaniem są również legowiska dwustronne – gdy pupil zabrudzi je z jednej strony możemy przekręcić posłanie na drugą. Pozwala to dwukrotnie zmniejszyć częstotliwość prania legowiska, a to spora wygoda.

Gdy pies niszczy...

Wielu klientów pyta w sklepach zoologicznych o „niezniszczalne” legowiska przyznając, że ich pupile wykazują tendencję do ich gryzienia. Niestety, nic takiego nie istnieje – jeśli pies wykazuje silne skłonności niszczycielskie to będzie w stanie w krótkim czasie unicestwić każde, nawet najbardziej odporne posłanie. I nie dotyczy to bynajmniej tylko dużych psów. Nie jest to jednak zachowanie pożądane ani normalne. W takim przypadku najlepiej udać się z pupilem do doświadczonego psiego behawiorysty, który zdiagnozuje przyczyny niszczenia i wskaże nam co należy zrobić aby oduczyć go tego nieprzyjemnego zwyczaju.