Czy zmiana karmy jest konieczna?

Czy zmiana karmy jest konieczna?

Czy chciałbyś jeść codziennie to samo, nawet jeśli miałoby to być Twoje ulubione danie? Zapewne nie, bo szybko by Ci się znudziło. Wielu opiekunów psów podchodzi w ten sam sposób do komponowania diety swoich pupili. Uważają, że należy wprowadzać w niej regularne zmiany i stale modyfikować jadłospis czworonoga. Czy naprawdę jest to potrzebne?

Pies to nie człowiek...

W rzeczywistości nie istnieją przesłanki wskazujące na to, że cykliczne zmiany diety psa tyko ze względu na jej walory smakowe mają jakiekolwiek uzasadnienie. Pies to wszak nie człowiek, posiada tylko ok. 1700 kubków smakowych (podczas gdy u nas jest ich 9-10 tysięcy) i urozmaicenie smakowe podawanej karmy odgrywa w jego przypadku mniejsze znaczenie. Co więcej, wiele psów źle reaguje na gwałtowną zmianę pożywienia. Podawanie tej samej, sprawdzonej i dobrze „zdającej egzamin” w przypadku naszego pupila karmy jest więc jak najbardziej właściwe. A jeśli martwimy się, że omijają go różne inne smaki, zawsze możemy podawać – jako nagrodę – rozmaite psie smakołyki (oczywiście w rozsądnych ilościach, aby nie doprowadzić u zwierzaka do nadwagi i otyłości).

Kiedy warto zmienić karmę?

Oczywiście nie oznacza to, że pies ma jeść to samo przez całe życie. Rodzaj karmy należy dostosowywać do wieku pupila i jego aktualnych potrzeb. Większość producentów posiada w swojej ofercie linie dla szczeniąt, juniorów, psów dorosłych i dla seniorów, możemy więc po kolei przechodzić wraz z nimi poszczególne etapy w życiu naszego psa. 

Przesłanką do zmiany karmy na zupełnie inną powinny być niepokojące objawy ze strony przewodu pokarmowego naszego pupila, np. problemy z wypróżnianiem się, biegunki, wymioty. Wtedy warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub doświadczonym psim dietetykiem, który poleci zmianę karmy i pomoże zmodyfikować dietę naszego psa.

Alergie pokarmowe

Zdecydowaną przesłanką do zmiany karmy jest też wystąpienie u psa alergii pokarmowej, objawiającej się problemami trawiennymi, ale też m.in. zmianami skórnymi (np. połączonymi ze świądem i uporczywym drapaniem). Wtedy należy wyeliminować metodą prób i błędów potencjalne alergeny z diety naszego pupila (dieta eliminacyjna). Wskazane jest wypróbowanie karm dla psów wrażliwych, które zawierają alternatywne źródła białka i węglowodanów. Najczęściej w produktach tych wypełniacze zbożowe są zastępowane surowcami takimi jak np. ziemniaki czy nawet bataty. Z kolei źródłem białka zamiast najpopularniejszego kurczaka czy wołowiny jest mięso ryb, jagnięcina, koźlina czy dziczyzna. Bardzo duże zainteresowanie budzą również obecnie karmy zawierające białko z owadów, które rzadko powoduje alergie, a jego produkcja jest stosunkowo przyjazna dla środowiska naturalnego (zużywa mało wody i paszy oraz nie dostarcza uciążliwych odpadów).

Jak „przestawić” psa na nową karmę?

Jak już wspomnieliśmy, psy źle reagują na gwałtowną zmianę diety (nawet jeśli zmieniamy tanią karmę na taką z górnej półki), dlatego wszelkich modyfikacji najlepiej dokonywać stopniowo. W tym celu początkowo dodajemy do „starej” karmy niewielką ilość nowej i stopniowo, z dnia na dzień, zwiększamy udział tej ostatniej. Proces ten powinien trwać nie krócej niż 10-14 dni. Pamiętajmy też, że na korzyści ze zmiany karmy na lepszą, takie jak np. ładniejsza sierść czy mniejsza ilość produkowanych przez zwierzę odchodów, trzeba trochę poczekać. Ujawniają się one w pełni po 6-8 tygodniach od zmiany diety i dopiero wtedy możemy ocenić jej efekty.