Adoptujemy psa!

Adoptujemy psa!

Adopcja jest doskonałym pomysłem na to, by zostać opiekunem psa. W schroniskach dla zwierząt w całym kraju czekają na nas tysiące pupili spragnionych posiadania „swojego” człowieka i własnego, bezpiecznego domu. 

Co więcej, pies ze schroniska ma mnóstwo zalet. Po pierwsze, mamy niepowtarzalną okazję aby odmienić jego los (bardzo często niewesoły i pełen rozczarowań ludźmi, których spotkał dotąd na swojej drodze). Po drugie, nie musimy wydawać pieniędzy na jego zakup (choć w większości schronisk dobrym obyczajem jest złożenie podczas adopcji datku na utrzymanie placówki). Po trzecie, otrzymujemy zwierzaka już zaszczepionego, odrobaczonego oraz (najczęściej) wysterylizowanego. Niekiedy nawet ma on nawet zapewnioną dalszą opiekę weterynaryjną. Po czwarte wreszcie wolontariusze i pracownicy schroniska doradzą jak dobrać optymalnego dla nas pupila (jeśli mamy z tym kłopot) oraz pomogą nam w jego bezpiecznym wprowadzeniu do domu.

Od czego zacząć?

Najlepiej od wizyty w wybrany schronisku – na żywo (wcześniej warto zadzwonić i się umówić) lub najpierw wirtualnie. Większość schronisk zamieszcza bowiem na swoich stronach internetowych sylwetki zwierzaków przeznaczonych do adopcji. Możemy więc na spokojnie je przejrzeć i wytypować te czworonogi, które – naszym zdaniem – będą dla nas odpowiednie. Nie wolno jednak sugerować się tylko wyglądem psiaka – warto zapoznać się z jego historią i wymaganiami co do przyszłego opiekuna (część psów po tzw. „przejściach” nadaje się bowiem tylko dla osób doświadczonych, mających wiedzę kynologiczną). Istnieją również ograniczenia natury lokalowej – duży, ruchliwy pies raczej nie będzie bowiem najlepszym wyborem do niewielkiego mieszkania w budynku wielorodzinnym.

Jak przebiega adopcja?

To zależy od schroniska – każde z nich ma bowiem swoją własną procedurę adopcyjną (można się z nią zapoznać na stronie internetowej schroniska). W niektórych wystarczy wypełnić ankietę i odbyć „rozmowę kwalifikacyjną” z wolontariuszem. W innych wymagana jest najpierw jedna, a nawet kilka wizyt przedadopcyjnych, podczas których zapoznajemy się z wybranym psem (możemy np. pójść z nim na spacer), a czasem również wizyta pracownika schroniska u nas w domu w celu weryfikacji i oceny warunków jakie możemy zapewnić przyszłemu pupilowi. Następnie podpisujemy umowę adopcyjną, otrzymujemy dokumenty psa i możemy już zabrać wymarzonego zwierzaka do siebie.

O czym warto pamiętać?

Adoptując psa wiele osób szuka przede wszystkim szczeniaka. Tymczasem w schroniskach są czworonogi w bardzo różnym wieku. Te nieco starsze również doskonale nadają się na nowego pupila, tyle tylko, że często będą wymagały od nas nieco więcej pracy. Wiele bezdomnych zwierzaków ma bowiem za sobą traumatyczne przeżycia wynikające z winy ludzi, na których miały nieszczęście trafić. Schroniskowi behawioryści oraz wolontariusze pracują z psami, aby pomóc im uporać się z problemami. Często jednak potrzebna będzie dalsza pomoc doświadczonego behawiorysty oraz dużo cierpliwości. Warto jednak podjąć się tego trudu, bowiem możemy zyskać wiernego przyjaciela na całe życie, który szybko odwdzięczy się nam swoją bezinteresowną miłością i... wesołym machaniem ogona.