Piękna sierść na wiosnę

Piękna sierść na wiosnę

Co jest najlepszą wizytówką i świadectwem zdrowia naszego psa? Oczywiście – to piękna, zadbana szata włosowa. Niestety, po długiej zimie jej kondycja może nie być idealna. Na skutek braku słońca, niedostatku ruchu oraz długotrwałego przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach sierść czworonoga często pozostawia na wiosnę wiele do życzenia, dlatego właśnie teraz warto zadbać o nią w szczególny sposób, aby szybko odzyskała właściwy blask i zdrowie. Jak się do tego zabrać?

Kąpiel to podstawa!

Przede wszystkim wiosną warto zafundować pupilowi porządną kąpiel (zimą mogło być to utrudnione, zwłaszcza w przypadku psów o długiej sierści, która wymaga czasochłonnego suszenia). Do kąpieli należy dobrać odpowiednie kosmetyki dostosowane do wymogów i preferencji szaty włosowej danej rasy. Jeżeli nie mamy w tym zakresie doświadczenia, najlepiej poprosić o pomoc doradcę w sklepie zoologicznym. Oprócz standardowego szamponu warto zastosować dobrej jakości odżywkę, najlepiej tej samej marki co szampon (zapewnia to prawidłowe współdziałanie kosmetyków).

Regularna pielęgnacja

Pamiętajmy również, że większość psów intensywnie linieje na wiosnę, dlatego szczególnie w tym okresie wymaga częstego wyczesywania sierści i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Stosunkowo najprostsze są w przypadku psów gładkowłosych, gdzie zazwyczaj wystarczy odpowiednio dobrana szczotka lub rękawica groomerska i kilka minut czesania 2-3 razy w tygodniu. Dla psów długowłosych z reguły konieczny jest szerszy zestaw narzędzi obejmujący odpowiednio dobrane dla danego rodzaju włosa szczotki i grzebienie oraz częstsze, nawet codzienne zabiegi. Z kolei w przypadku psów szorstkowłosych niezbędne jest regularne trymowanie ich sierści.

Piękna sierść zaczyna się... w brzuchu

I najważniejsze – o kondycji sierści w dużej mierze decyduje przede wszystkim właściwe odżywianie. Szata włosowa psa wymaga regularnego dostarczania znacznych ilości pełnowartościowych białek koniecznych do jej regeneracji. Bez prawidłowej diety utrzymanie jej w zdrowiu jest więc absolutnie niemożliwe. W razie potrzeby psią dietę można również wzbogacać właściwie dobranymi suplementami, w tym preparatami mineralno-witaminowymi. Ponieważ jednak wymaga to dość zaawansowanej wiedzy warto zwrócić się o pomoc w tej sprawie do psiego dietetyka lub doświadczonego lekarza weterynarii.